mummelit

antaa nameja?

Ovatko teidän mummonne ystävällisiä; antavatko he karkkeja, pullia yms. ja laittavatko he teidät tekemään jonkinsorttisia kotitöitä?

Minun mummoni on hyvin kiltti

5

857

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on kyllä

      hyvin antelias ruuan suhteen. Leipoo ja paistaa paljon sekä tekee mielellään kunnon kotiruokaa. Sitä kyllä tuli aikoinaan vaihto-oppilaana ollessa ikävä ;)Vieläkin mummo vahtii ja kommentoi ruokavaliotani, mutta kyllä hän on paljon hyvää opettanutkin ja ennen kaikkea syömään terveellisesti.

      Karkkia tai makeaa hän ei koskaan ostanut meille lapsille, kun olimme pieniä. Ainoastaan joulu- ja syntymäpäivälahjoiksi. Siinä hän kyllä teki ihan oikein, sillä hän on aina korostanut monipuolisen aterioinnin merkitystä. Joskus lapsena siitä tuli kyllä kiukuteltua, mutta mummo on meidän perheessä ollut aina lempeä auktoriteetti. Nyt hän on samanlainen omille lapsilleni ja se tuntuu todella mukavalta. Tosin hän on kyllä pehmentynyt ihmisenä, ja huomaa selvästi, että hän kohtelee omia lapsiani lempeämmin kuin meitä ollessamme pieniä.

      Kotitöitä olen joutunut aina tekemään.

    • pääsiäisnoita

      Lypsävät ensin lehmän ja tuovat sitten maitotuvan takaa tuoretta mämmiä.

    • -emily-

      ihan mukavahan hän on, ei ainakaan tarvitse olla nälissään kun n. puolen tunnin välein syödään kaikkea terveellistä (esim. jäätelö, letut, vohvelit, suklaa karkit.) käyn mummollani kyllä aika harvoin :)

    • miemiemiemie

      Meijä mummi on rento :) Sen kanssa jutellaan pitkään kaikesta mitä mieleen tulee, ruokaa ja kahvia saa koko ajan. :) Joko mie valitan omia asioitani mummille, tai mummi kertoo asioitaan mulle. Meillä on läheiset välit, mikä on mun mielestä aivan ihanaa.

    • *Maiju*

      ...edesmennyttä mummuani suurella rakkaudella.Hän oli maailman paras mummu Oli hellä ja huolehtivainen ja kutoi aina meille lastenlapsille sukkia ja lapasia.Muistan että hänellä oli lähestulkoon aina jokin kudin käsissään.Ja hän leipoi ihanaa pullaa yms.Toinen mummi oli kuollut jo silloin kun äitini oli nuori,joten minulla oli vain tämä yksi ihana mummu.Ei mummu pakottanut koskaan tekemään kotitöitä,mutta mummu osasi saada meidät lapset halutessaan auttamaan ihan ilman pyytämättä. Oli mukava tehdä mummun kanssa hommiakin aina välillä.Minulla oli viisas mummu.Koskaan ei pahaa sanaa sanonut

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      30
      5517
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      170
      2029
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      160
      1611
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1344
    5. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      28
      1288
    6. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      58
      1214
    7. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1165
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      70
      1164
    9. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      212
      1088
    10. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      8
      946
    Aihe