voisiko joku viisaampi kertoa mitä nuotteja ovat a, D2, D2, C2, B, G, A, A, A. B B B A F D1 E G F Aa D2 C2 D2 E2 D2 A. C2 A D2 A F D1 E G D.
Vastaukset 7
- Juu
Mielestäni numero nuotin perässä tarkoittaa oktaavialaa.Eli jos on D2,niin kaksiviivaisen oktaavialan D ym.Kannattaa katsoa musiikkialan teoriakirjasta,yleensä koulun musiikkikirjassa on kohta:oktaavialat.Esim.C ja C1 tai C2 ovat samat äänet,mutta C2 soi korkeammalta kuin C1 ja C.
- gdrfhsry
eii mä en löyä :(
- Polle :D
miten tehdään B nokkiksessa ? :D
- ....
Se riippuu varsin paljon siitä, millainen nokkahuilu on kyseessä ;)
Englantilaisotteisen sopraanon otekaavio löytyy tuolta (huom. suomalainen merkintä H on lähes kaikissa muissa maissa B ja suomalainen B taas Bb):
http://www.recorder-fingerings.com/en/F.php?Tibia=aBar-1S-2
ja samalta saitilta vastaavat myös muunlaisille.
- fadir
lol lol lol
- Daabaduu
Entiiä,itekkin koitan just ettiä..Jos joku tietää nii olis kiva jos kertois.:)
- grlej
hällä väliä ketä kiinostaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53897
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan64647- 55640
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43572Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik31542En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32508Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk5503- 75457
- 37436
- 33425