Mikä mahtaa olla Abec ja ILQ tyyppisten laakereiden ero. Voiko niitä vaihtaa keskenään vai onko kisko joko Abec tai ILQ -laakereille.
Luistelukausi alkoi tänään! Vähän oli kyllä hiekkaista ja kosteata vielä.
Luistelukausi alkoi tänään! Vähän oli kyllä hiekkaista ja kosteata vielä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ABEC luokitus määrittelee vain ja ainoastaan laakereiden välysten yms. toleranssit. Nopeasti googlettamalla ILQ määrittelee toleranssien lisäksi laatuvaatimuksia materiaalille. Ilmeisesti ILQ on standardina rullaluistelejoille järkevämpi.
Laatuluokitukset on marginaalia. Oman kokemuksen perusteella oikea voitelu on parasta mannaa vauhdille. Alkuperäiset rasvat pois laakereista ja tilalle laakeriöljyä. Itse hankin intersportin rullaöljyt. Hinta oli kuin naisten ryppyvoiteilla, mutta nyt ei tarvii miettiä pyöriikö vai ei
Pelkkä puhdistus öljy eli CRC ilman mitään ketjuihin tarkoitettua teflonia.
Rulaa parhaiten ja pysyy puhtaana, kun pitää säännöllisesti rasvata.
Varsinaisesti molemmat ovat samoilla ulkomitoilla. Poislukien ns. microlaakerit joita myös 'luokitellaan' ABEC tunnuksin. Microlaakereita myös kutsutaan 688 kokoisiksi.
ILQ merkintää käyttää yksi laakerivalmistaja (Twincam) omissa laakereissaan ja niitä valmistetaan vain 608 kokoisena.
Parhaiten 608/688 koon erottaa laakerin ulkohalkaisijasta: 608 on 22mm ja 688 on 16mm.
Kiskon/luistimen kannalta on aivan sama kummatko (608 vs 688)laakerit on asennettuna. Mutta pyörät ja laakereiden väliholkit ovat erilaiset eikä niitä voi käyttää käyttää ristiin (paitsi joillakin speciaaliadaptereilla saa 688-laakerit 608-pyöriin, mutta ei niistä sen enempää).
Mutta ABEC5/ABEC7/ABECjotain 608-kokoisena ja ILQ't ovat aivan vaihtokelpoisia keskenään.
Mikä minulla on ollut oli rollerbladen mukana olleet mikrolaakerit. Ne kyllä sitten meni pilalle kun kerran puhdistin ne ja laitoin tilalle Twinlab:n tosi liukasta "öljyä"... Hyvin kyllä toimi, mutta hiekkaa pääsi laakeriin tosi herkästi... Kyllä vaseliini on mielestäni paras ellet sitten halua joka kerta olla rassailemassa laakereita...
munkin mielestä,kuinka herkäksi laakeri sitte oikeastaan pitää saada?
mulla on k2 ja hyperin mach 2 pyörillä,kulkee ihan riittävän kovaa,kilpailut on sitten erikseen!
öljyhän on käsittääkseni nestemäistä,ja keskipakovoima tulee kuvioihin mukaan!
jolloin öljyt pakenevat jo eka kilometrillä taivaan tuuliin!
... on mielestänne hyvä vaseliini?
Näin äkkiseltään tulee mieleen pari perustyyppiä: valkoinen polkupyörävaseliini ja ruskea ns. ruuttavaseliini.
ILQ-laakeri on kuudella kuulalla varustettu laakeri ja pitäisi kestää paremmin kulutusta ja painavampaa kuormaa kuin Abec-laakeri. Kuulat ovat isompia kuin Abecissa.
Itse luistelin viime kesän ILQ-laakereilla ja rullasivat eriomaisen hyvin 90 mm pyörien kanssa. Suuremmin ei tarvinnut edes huoltaa vaikka kilometrejä tuli lähemmäs 2000.
Ostin justiinsa uudet K2:t jossa on ILQ-7 laakerit. Kilometrejä takana on ehkä 10, mutta jo nyt renkaissa tuntee sormin poikittaisvälystä ja laakerit rahisevat?? Pitäisikö huolestua vai riittäisikö pelkkä vaseliini avuksi?
Ja sen verran vielä, että olen luistellut pelkästään asfaltilla, suht puhtaalla sellaisella