Pyydänkö palkankorotusta

Nellimoinen

Mä sovin viime syksynä että mulle tulee 10% korotus palkkaan kesäkuun alussa kun olen saanut erään tutkinnon loppuun. Nyt meillä olikin yt-neuvottelut ja porukkaa vähennettiin. Firmalla pyyhkii tosi huonosti. Kannattaako mun edes viitata jo sovittuun asiaan vai olla tyytyväinen kun sain jäädä?
Mä ajattelin siirtää pyyntöä tulevaisuuteen mutta mitä mieltä olette? Entä onko mulla oikeus korotukseen kun se oli suullinen sopimus ja muita todistajia ei ole kun esimies ja mä.

2

1410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elli321

      Tottakai muistutat että näin on sovittu. Jos on jo sovittu kuukausikin eli kesäkuu niin korotushan saattaa olla jo palkanlaskentaan ilmoitettu ja tulla automaattisesti kesäkuun palkanmaksusi yhteydessä ja sen jälkeen? Jos firmassanne vähennettiin porukkaa, lisäsikö se omaa työmäärääsi? Siinä yksi hyvä syy lisää pyytää palkankorotusta.

      • ...

        onhan se hienoa.. on todentotta.. kohta voi sittten vaikka päivät pitkät imeä peukaloa kotona jos hyvin käy ja potkivat sut pois sieltä duunista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4358
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      145
      3122
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2448
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      46
      2353
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2005
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1596
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1594
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      153
      1434
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe