Otsalampuista....

KjPuu

Tällainen suunnistamista uudelleen aloitteleva Jukolasta (jonain vuonna...) haaveilija kyselee...

Onko jonnekin Jukolaan aivan pakko hommata yöosuuksille joku sairaan kallis (150-200e) otsalamppu että yleensä on mitään jakoja löytää mitään vai tuleeko pienemmälläkin tuikulla toimeen?

Kiitos jo etukäteen.

Kimmo

2

1114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • venla

      Ei minun mielestäni ole mitään järkeä hankkia itselle sellaista, varsinkaan jos sitä ei muuten tarvitse yhtään (ellet sitten ala harrastaa yösuunnistusta tai muuten tarvitse sitä paljoa).

      Riippuu millä osuudella olisit, mutta kyllä ns. harrastelijoille yleensä kunnon lamppu on oiva apu, kun (kevyt) pimeys/hämärä laskeutuu. Siis osa huipuistahan käyttää vaan esim. lediä, kun tulevat mehtästä poiskin niin pian ;) Mutta kyllä ainakin tiheämmässä metsässä voi olla hankalaa, toki kartan ledillä näkee kun läheltä katsoo, mutta maastoa et sitten ympärillä paljoa näe. Suosittelen oikean otsalampun käyttöä, mutta ei sitä tosiaan itselle kannata ostaa. Kysele suunnistusseuroilta (tai vaikka järjestäjiltäkin) saisiko lainaan/vuokrata lamppua.

    • valtion virkamies

      Itse juoksin kaksi yöosuutta tällaisella
      http://en.petzl.com/petzl/LampesProduits?Produit=249 johon ostin erikseen halogeenipolttimon (muistaakseni 5W). Lamppu minulla tais olla aikoinaan 10 mk:n tienoilla, polttimo ehkäö 30-40mk. Akkuja (2500 mAh koko AA) minulla oli ennestään, yhdellä satsilla taisi palaa 2-3 tuntia. Vara-akut oli vyölaukussa.

      Tuolla pärjäsi Jukolan aloitusosuudella ja kakkososuudella. Riippuu vähän joukkueesta tarviiko kakkososuudella edes vara-akkuja vai nouseeko aurinko ajoissa.

      Lamppu ole yhtä tehokas kuin 200 euron 20W oikea otsalamppu, mutta hinta jäänee 20-30 euron tienoille. Ja vaati oman lisänauhan päälaen yli, sitä lampussa ei ollut vakiona (kangaskaupasta 0,5 m leveää kuminauhaa ja siihen 2 solkea, ehkä 2-3 euroa yhteensä.

      Led-valoon en oikein usko (ainakaan alle 200 euron malleihin). Muutaman vuoden ikäisellä Peztlin Tikka -lampulla kyllä kävelee pimeällä, mutta maastossa juokseminen ei oikein suju,

      Pete

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      49
      9891
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      12
      6675
    3. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      73
      6005
    4. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      40
      5871
    5. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4104
    6. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      263
      2996
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      38
      2296
    8. Mikä asia on jäänyt kaivatustasi parhaiten

      mieleesi? 💬😀🙋🏼‍♂️😱
      Ikävä
      61
      1285
    9. Suomussalmen baarit

      Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik
      Suomussalmi
      19
      1106
    10. Millä paikkakunnalla kaivattusi asuu

      Jäikö sydän jonnekin? Jos, niin minne tai mihin? Laita paikkakunta tai paikka ja kunta🤭 Esim. Helsinki tai Pubin vessa
      Ikävä
      48
      955
    Aihe