Otsalampuista....

Tällainen suunnistamista uudelleen aloitteleva Jukolasta (jonain vuonna...) haaveilija kyselee...

Onko jonnekin Jukolaan aivan pakko hommata yöosuuksille joku sairaan kallis (150-200e) otsalamppu että yleensä on mitään jakoja löytää mitään vai tuleeko pienemmälläkin tuikulla toimeen?

Kiitos jo etukäteen.

Kimmo
21200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei minun mielestäni ole mitään järkeä hankkia itselle sellaista, varsinkaan jos sitä ei muuten tarvitse yhtään (ellet sitten ala harrastaa yösuunnistusta tai muuten tarvitse sitä paljoa).

Riippuu millä osuudella olisit, mutta kyllä ns. harrastelijoille yleensä kunnon lamppu on oiva apu, kun (kevyt) pimeys/hämärä laskeutuu. Siis osa huipuistahan käyttää vaan esim. lediä, kun tulevat mehtästä poiskin niin pian ;) Mutta kyllä ainakin tiheämmässä metsässä voi olla hankalaa, toki kartan ledillä näkee kun läheltä katsoo, mutta maastoa et sitten ympärillä paljoa näe. Suosittelen oikean otsalampun käyttöä, mutta ei sitä tosiaan itselle kannata ostaa. Kysele suunnistusseuroilta (tai vaikka järjestäjiltäkin) saisiko lainaan/vuokrata lamppua.

Äänestä

Itse juoksin kaksi yöosuutta tällaisella
http://en.petzl.com/petzl/LampesProduits?Produit=249 johon ostin erikseen halogeenipolttimon (muistaakseni 5W). Lamppu minulla tais olla aikoinaan 10 mk:n tienoilla, polttimo ehkäö 30-40mk. Akkuja (2500 mAh koko AA) minulla oli ennestään, yhdellä satsilla taisi palaa 2-3 tuntia. Vara-akut oli vyölaukussa.

Tuolla pärjäsi Jukolan aloitusosuudella ja kakkososuudella. Riippuu vähän joukkueesta tarviiko kakkososuudella edes vara-akkuja vai nouseeko aurinko ajoissa.

Lamppu ole yhtä tehokas kuin 200 euron 20W oikea otsalamppu, mutta hinta jäänee 20-30 euron tienoille. Ja vaati oman lisänauhan päälaen yli, sitä lampussa ei ollut vakiona (kangaskaupasta 0,5 m leveää kuminauhaa ja siihen 2 solkea, ehkä 2-3 euroa yhteensä.

Led-valoon en oikein usko (ainakaan alle 200 euron malleihin). Muutaman vuoden ikäisellä Peztlin Tikka -lampulla kyllä kävelee pimeällä, mutta maastossa juokseminen ei oikein suju,

Pete

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KjPuu kirjoitti:

Tällainen suunnistamista uudelleen aloitteleva Jukolasta (jonain vuonna...) haaveilija kyselee...

Onko jonnekin Jukolaan aivan pakko hommata yöosuuksille joku sairaan kallis (150-200e) otsalamppu että yleensä on mitään jakoja löytää mitään vai tuleeko pienemmälläkin tuikulla toimeen?

Kiitos jo etukäteen.

Kimmo

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu