Kampaaja värjäsi hiukseni hyvin tummanvioleteiksi, lähes mustaksi. Väri kuitenkin haalistui jostain syystä todella nopeasti tumman ruskeaksi, alle kahdessa viikossa. Väriä irtoaa joka pesussa. Haluasin saman värin uudestaan hiuksiini mutta tällä hetkellä ei ole varaa mennä kampaajalle värjäyttämään ja ajttelin värjätä itse. Joten siis, kuinka paljon värjäyskertojen välillä tulisi vähintään olla aikaa?
Hiusten värjäys
Hep
5448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
No kyllä se kolmesta- neljään viikkoon ainakin, ettei hius kärsi liikaa. Voi kyllä olla, että sun hiuslaatu tai tuo väri on sellainen, ettei vaan tartu, jos kerran kampaajakaan ei sitä saanut pysymään.
Suosittelisin että hankkisit kunnon shamppoon ja hoitoaineen kampaamosta. Niillä saa todellakin värin pysymään. Itsellä ei haalistu väri oikeastaan lainkaan:) Ja se punainen väri tahtoo kyllä haalistu a todella äkkiä joten niihin tummiin violetteihin kannattaisi hankkia punaisille hiuksille tarkoitettu shampoo jossa on sitä pigmenttiä.
Ostinkin kampaajalta värjätyille hiuksille tarkoitettuja pesuaineita. Mutta liekkö sitten vika värissä...siis kun, joku puhui että violetti haalistuu nopeasti pois. Kurjaa :(
Mulla on ollu violettiin vivahtavia sävyjä usein, ja se on nimenomaan sininen väri, joka siitä ensiks häipyy. Kampaajalla ei ollu esittää ratkaisuks muuta kuin värillisten sampoota (joka oli kyllä käytössä) tai violettia muotovaahtoa tms.
Minkävärinen pohja tällä tummanvioletillasi oli? Jos tummanruskea niin ratkaisu löytyy violetista suoraväristä jota voi sekoittaa vaikka viikottaisen tehohoiden sekaan, se auttaa violettia pysymään hyvänä pitempään.
Violetti pysyy hiuksessa todella huonosti (joku värimolekyylin kokojuttu), sininen on nopein haalistumaan, seuraavaksi nopeimmin haalistuu punainen ja keltainen pysyy pisimpään. Eli olisi outoa jos violetti pysyisi (kestonakaan) paria viikkoa pitempään ellei sitä ylläpidä violeteilla pigmenttituotteilla.
Värjäyskertojen välillä kannattaa pitää niin kauan kuin vaan viitsii, ja värjätä ainoastaan tyvi kestolla jos kestoväriä on pakko käyttää. Ei se violetti sen paremmin pysy.