G: Missä tapasit puolisosi?

Tuolla Sinkut-palstalla jengi kun valittelee päivästä toiseen kun ei löydä ketään ja miten tahtoisi ja voi voi. Kertokaa nyt, te onnelliset: missä tapasit nykyisen aviopuolisosi? Baarissa, kavereiden kautta, työpaikalla, kaupan kassajonossa? Onko elämä nyt yhtä auvoa verrattuna sinkkuuteen?
245433
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Tavattiin nuorena työpaikalla,25 vuotta sitten.
Naimisissa ollaan edelleen,tuntuu aika erikoiselta nykyään.
Ei ole kuule elämä aina auvoista,ei sinkkuna eikä naimisissa!Mistäs semmoista sait päähäsi?
Mitä ihmettä ihminen oppisi ja mistä viisastuisi jos yksi auvoisuus paistaisi päivästä toiseen.
Tylsää olisi.

Äänestä

Helsinki Clubilla tapasin molemmat tulevat aviomieheni. En siihen putkaa astu ede jalallani!

Äänestä

Mutta baarissa tavattiin.

Äänestä

KOhta tulee 16 vuotta siitä kun tavattiin discossa..tuli hakemaan hitaalle : ) Ei elämä pelkästään onnellista ole, mutta yhdessä vielä, joten kai sitä vielä toisesta tykkää...Mukavaa kevättä..

Äänestä

Musiikkibaaristahan tuo löytyi, ja vielä sellaisesta jossa en yleensä käynyt. Toistakymmentä vuotta jatkui, nyt ohi. Pitänee lähteä hakemaan kapakista uusi... netissä on turha roikkua ainakin, kokemuksesta viisastuin.

Äänestä
  • ..bussipysäkiltä...

    Äänestä

Kesäterassilla Helsingissä vajaat 20 vuotta sitten. Elämä maistuu!

Meillä kolme nuorta ja kaikki hyvin. Löysin elämäni miehen.

Toki alamäkiäkin on ollut mutta nyt hyvin tasaista ja suorastaan mukavaa. Tsemppiä kaikille!

Olen sitä mieltä, että ihmiselle on olemassa monta ns. oikeaa, muuten ei olisi mahdollista löytää sitä "oikeaa". ;D

Äänestä

joten ravintolassa, kesäsellaisessa 24vuotta sitten, heti natsasi, ja natsaa yhä edelleen. Elämäni mies (:

Äänestä

Seuroissa eli Ry:llä

Äänestä

Tänä vuonna tuli 25 vuotta täyteen ja hyvin viihdytään yhdessä edelleen.

Äänestä

netin kautta. Onnellisia ollaan edelleen.

Äänestä

Helluntaina 1968 liftasin siipiautoon jota ajoi hauskan näköinen ruskeasilmäinen 18 vuotias nuorimies, siitä se alkoi. Nyt ollaan kolmen lapsen ja seitsemän lastenlasten onnelliset mummi ja vaari. Alamäkeä on myös ollut mutta rakkautta on silti aina riittänyt ja toivonkin, että saadaan olla yhdessä aina hamaan kuolemaan saakka.

Äänestä

Tapasin ensimmäisen sekä toisen puolisoni tanssilavalla, sillä olen kiinnostunut vakiotansseista sekä lattareista. Näissä merkeissä tavattiin. Toista avioliitto on nyt kestänyt 20 v.

Äänestä

5 vuotta sitten kirjoitin yhden viestin chattiin ja siitä sit alkoi onnellinen avioliitto.

Äänestä

Tapasin hänet yhteisten kavereiden kautta. Aluksi olimme "vain" ystäviä parisen vuotta, kunnes rakkaus astui kuvioihin.

Yhdessä ollaan oltu nyt 9 vuotta, josta pian 7 vuotta naimisissa.

"Onko elämä nyt yhtä auvoa verrattuna sinkkuuteen?" Nooh... ei nyt ihan yhtä auvoa, mutta mieluummin olen naimisissa tämän ukkelin kanssa kuin että olisin sinkku ;)

Äänestä

iloisesti yhdessä neljä vuotta, on auvoista!

Äänestä

minä tapasin oman mieheni mielisairaalassa.

Äänestä

ja hän pyysi minua tanssimaan. En olisi lähtenyt, mutta hän puhui minut yli. Yhdessä 14½ vuotta, joihin on mahtunut paljon hyvää ja paljon vastoinkäymisiä!

Ja ei, mieheni ei ole kova ryyppäämään, enkä minäkään. Kun joku sitäkin joskus pohtii, että voiko baarista/ravintolasta löytää miehen/naisen, jonka menojalkaa ei vipata sitten myöhemmin. Voi löytää! Mutta on harkittava tarkasti, millaiseen paikkaan menee. Juoppobaarista harvoin löytää muuta kuin juoppoja.

Äänestä
  • " Kun joku sitäkin joskus pohtii, että voiko baarista/ravintolasta löytää miehen/naisen, jonka menojalkaa ei vipata sitten myöhemmin. Voi löytää! "

    Kyllä varmasti löytää, sillä omassa kaveripiirissäni baarissa käymisen suurin funktio on kumppanin löytyminen. Heti kun sellainen löytyy, kyseisen henkilön baarikeikat suorastaan romahtavat. Itsekään en käy enää juuri koskaan baarissa, vaikka parhaimpina opiskeliaikoina kävin juhlistamassa keskimäärin kolme kertaa viikossa (koko vuoden ajan).

    Äänestä

Menin kaverin kanssa eräisiin mökkibileisiin kuokkavieraana ja siellä tapasin elämäni naisen. Se oli sitten menoa... tapahtui 25-v sitten tämä.

Elämä ollut värikästä hänen kanssaan, välillä vähän liiankin värikästä. Avioero vireillä koska hänellä oli sivusuhde viime vuonna enkä siitä oikein riemastunut...

Mutta ehkä tästäkin selvitään yhdessä eteenpäin? Paremmalta jo näyttää.

Äänestä

kaljabaarissa 29-v sitten. Heti kun silloin istuttiin sattumalta samaan pöytään juteltiin heti kuin vanhat tutut. Siitä se sitten lähti. Vuosiin on mahtunut iloa ja surua, sopua ja riitaa, mutta yhdessä vielä ollaan. Nykyään nuoret parit antavat yhteiselon taipaleella turhan helposti periksi ja eroavat liian helposti.

Äänestä

Tapasin rakkaani rock baarissa ja sieltä puolentunnin jutskaamisen jälkeen naimaan villisti ;D
Samalla reissulla ollaa oltu onnellisesti 14 vuotta ja pari hermonkiristäjääkin siitä on herunu.
Monta pistorasiaa tuli kokeiltua, ennenkuin oikea osui. Sen jälkeen ei ole tarvinnut muita miettiä

Äänestä

Aika tyylipuhdas iskeminen, minä tein aloitteen :-)

Äänestä

löysin omani:) Nyt asutaan yhdessä,ollaan kihloissa ja elämä on ihanaa

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


MMies kirjoitti:

Tuolla Sinkut-palstalla jengi kun valittelee päivästä toiseen kun ei löydä ketään ja miten tahtoisi ja voi voi. Kertokaa nyt, te onnelliset: missä tapasit nykyisen aviopuolisosi? Baarissa, kavereiden kautta, työpaikalla, kaupan kassajonossa? Onko elämä nyt yhtä auvoa verrattuna sinkkuuteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu