Juoksen puolimaratonin lauantaina 6.5. Nyt on menossa kahden viikon valmistautumisjakso. Vähennän harjoittelua ja teen hiilihydraattitankkauksen. Onko jotain erityistä, mitä minun pitäisi ottaa huomioon? Tämä on ensimmäinen kerta, kun juoksen kyseisen matkan.
puolimaratonille valmistautuminen
4
7036
Vastaukset
- misu
itse en ole tankannut puolikkaalle, mutta jos arvelet että aikaa kuluu matkalla yli 1,5h niin tankkauksesta voi olla hyötyä. varo kuitenkin ylitankkaamasta, ettei tule liian raskas olo. tankkaaminen tehdään viimeisen viikon aikana, esim. jos juoksu on lauantaina, aloitat tankkauksen tiistaina, perjantaina syöt normaalisti. olen kuullut myös muita tapoja, itse olen maratonille tankatessa käyttänyt tätä. kahta viikkoa ennen puolikasta voit vielä ihan huoletta juosta normaalimääriä, toki jos haluat, voit keventää jo silloin. viimeisen viikon ennen juoksua sitten otat levon kannalta. tässäkin on vaihtelua juoksijoiden kesken, itse olen levännyt laakereillani viimeisen viikon, pari päivää ennen juoksua vain käynyt jaloittelemassa hieman, pari-kolme kilometriä, ja ottanut muutaman pikku pyrähdyksen askelta terävöittämään.
- Make
Puolikkaalle ei tarvitse hirveitä tankkauksia tehdä. Tuosta levosta ennen juoksua olen kyllä eri mieltä misun kanssa. Jos itse olen viikon lepäilemässä, ei juoksu kulje ekalla levon jälkeisellä lenkillä ollenkaan.
Sanoisin, että pari päivää ennen puolimaratonia ihan normaali, mukava juoksulenkki (no ehkä vähän kevyemmällä sykkeellä).
Olen oikeastaan sitäkin mieltä, että puolimaratonin voi pilata liiallisella juomisella tapahtuman aikana. Tekee mieli kylmää juotavaa ja sitten sitä hörppii mukitolkulla joka juottopisteessä. Parempi olisi juosta tyynen arvokkaasti 12-13 km kohdalle ja vasta siellä ottaa ekat huikat. Eihän normaalilenkilläkään mitää juomataukoja pidetä...vai pidetäänkö?
- tomuh75
Tiedän, että puolikkaalle ei tarvitsisi tehdä tankkausta, mutta ajattelin kokoeilla sitä maratonia varten. Tavoitteena on juosta HCM elokuussa.
- sdfsfsda
ihme hampuuseja valmistautumassa juoksuun. ottakaa Kenian pojista mallia. Tankkaus puolikkaalle. EN SUOSITTELE. Paitsi itelleni
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2592737Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka172197Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3391944- 1051659
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois971605Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2081313- 671220
- 261149
- 511110
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl751083