Mites teillä sinkuilla kakkosilla sujuu vapunvietto? Itse ajattelin viettää sen lenkkeilemällä ja saunomalla. Kuohuviini hyvien ystävien kera tieteskin kuuluu kuvaan.. Eikä yhtään haittaa vaikka 'joudunkin' viettämään sen ilman varattua miestä.. hoidan kynnet, karvat, ihon sileäksi jne. Ja tietysti parveke kesäkuntoon ja orvokit kukkimaan!
Sinkkukakkoset hei!
KAKKONEN
533621
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 53
Vanhimmat
Sama suunnitelma minullakin. Pelivaraa sen verran suunnitelmiini olen jättänyt, että jos fiilis on sellainen niin ravintolakierrokselle on mentävä.
kun en ravintoloissa muutenkaan viihdy mut ei hätää.. olen sinut itseni kanssa joten viihdyn vallan mainiosti hyvien ystävieni ja vaikkapa pelkästään itseni kanssa!
Minä viihdyn kans omassa seurassani vallan mainiosti. Kaverit menossa liikenteeseen ja houkuttelevat mukaan. Joskus kiva käydä kun ei liian usein käy.
miehelleni viestin josko hän vaikka livahtaisi, tapaamaan minua ;) Töitähän voi aina keksiä
Minä vietän vappua rakkaiden sisarusteni kanssa, saunoen ja hyvää ruokaa ja juomaa nauttien. Ja muutama tekstarikin tulee varmaan vaihdettua rakkaani kanssa =). Mutta ei murjotusta!
Kai tulee ulkoiltua, kevättä ihmetellen. Kotona, tai lähden jonnekin poikkeamaan.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=1500000000000143&subcat=2555
mistä sait päähäsi että ap olisi yksinäinen? luehan tarkemmin ennenkuin annat neuvojasi!
Avioliitossa olevan mieheni "simalle ja munkille"
Kyllä mies varmaan keksii jonkun kamun joka on jäänyt pulaan, ei ole eka kerta.
T.Kakkonen
sen pettävän paskiaisen rinnalta. voisin vaihtaa paikkaa.
Lähden baariin ja toivon, että tapaisin siellä jonkun ihanan vapaan miehen, joka ylittäisi tämän varatun miehen niin että voisin lopettaa tämän kakkosenaolon. Mutta eipä ole sellaista tullut vastaan eikä ehkä tulekaan. Mutta voin ainakin jutella uusien ihmisten kanssa ja tulla sitten yöbussilla kotiin. Yksin - ehdottomasti.
Olen jo kauan sitten hyväksynyt, että juhlapäiviä ei vietetä yhdessä.
Sama tapahtuu täällä sinkkukakkosella eli kevätsiivousta kotinurkissa ja hyvien ystävien tapaamista. Ja tottakai miehen kans tekstailua ja soittelua!! Musta ei tunnu nää 'juhlapyhät' yhtään pahoilta koska sillon voi antaa aikaa itselle, sukulaisille ja kavereille. Ja tällöin on ihana hengähtää itsekin vaikkapa hyvän kirjan parissa. Aurinkoista kesän odottelua kaikille kakkosille!
Odottelen tässä pääsyä sukupuolitautien vastaanotolle, sain mieheltäni Wappu lahjan...
Oli kait ykkönen ollut reisussa ja lähetti minulle seksviestiä.. alapää on ihan paukamilla.
Hyvää Wappua kaikille ihanille kakkasille...
..oletpa huonosti hoitanut asiasi! En voi muuta kuin sääliä sua sillä olethan petetty ja vielä hankkinut taudinkin.. Joko tajuat mikä olet?
Heh hee.... teillä täytyy olla tosi ihanaa kun täällä kertoilette noita juttujanne... hih.
Kehoittaisin teitä mitä pikimmin, mieluummin jo tänä vappuna hankkimaan jonkun sellaisen, jolla ei elämässä ole tärkeämpiä ihmisiä kuin te. Eli siis rautakangesta vääntäen, hankkikaa elämä....
sulla on kans sit jotain pahasti pielessä kun oot tänne eksynyt? niinhän ne ykköset mainostaa et sitä saa mitä tilaa.. heh ;) ootteko koskaan muuten miettineet et miks ootte tilanneet sen kakkosen elämäänne?
säälittävää on se, että nämä jotkut naiset eivät näe elämää elämisen arvoisena tai kestä yhtä päivää ilman miestä. Kuten nyt esimerkiksi vappua. Sinustakin se on säälittävää jos ei jotain vappua saa viettää miehen kanssa, sekö elämästäsi tekee elämisen arvoisen? Ettet vaan ole ilman sitä miestä, esimerkiksi ystäviesi kanssa.
Elämä ei näköjään näille muijille ole muuta kuin mies, ei väliä vaikka se pettäisi, kunhan on joku mies. Kyllä nyt joku feministi kääntyy haudassaan :D
Minun mielestäni ei ole taas mitään säälittävämpää kuin nainen, joka suostuu salasuhteeseen ja nainen, joka vain hymistelee kun äijä pettää ja vielä yrittää kilpailla miehen läsnäolosta ja huomiosta. Ja mitä nämä yrittävät viestiä miehelle; Petä, valehtele - siten naiset ryhtyvät jopa tappelemaan sinusta. Hanki sinäkin muiden nimeltä mainitsemattomien ohella elämä ;)
Loistavasti kiteytetty! kymmenen pointsia siitä sulle :D
sanojasi vahvistaa se, ettei juuri näilläkään palstoilla ole nähty kakkosien perään huokailevia miehiä. Jotkut tosin kehuvat panojaan ja retostelevat tekosillaan mutta saavat yhtä kaikki niin kakkosilta kuin ykkösiltä kylmää kyytiä. Siis oikeesti, onko miehillä tunteita? Jos on, niin ne ovat kyllä aika alkeelliset useillakin. Sitten ne vielä yrittää olla jotain luomakunnan herroja, siis siviilissä. Yksiä kusipäitä ovat, no joo, jonkun vanhemman herrasmiehen olen kuullut tunnustavan elämän totuuksia omalta kohdaltaan. MUTTA Siis meneekö miehillä niin kauan, ennenkuin ymmärtää miltä se paha olo tuntuu ja oliko oikein olla kusipää KAIKKIA naisia kohtaa.
te petetyt, ei kannattais hirveesti morkata kakkosia koska tehän sen aikaan saatte.. vai mitä? juuri niin.. ei kakkosia olis ilman teitä ykkösiä.. heh... murphyn laki vai?
Kakkosen logiikka on kuin Tanskan alpit ;), kiitos sanojesi - todiste väitteestäni.
Kakkosta ei olisi ilman pettämistä harrastavaa varattua. Eikä kakkosta olisi, ellei kakkonen itse haluaisi olla kakkonen.
On varmaan turhauttavaa syyttää ykköstä siitä, että itselle sattui lankeamaan vain kakkosen osa =)))
Kyllähän me perheellisetkin vietämme useita päiviä vuodessa ilman miestä ja lapsia. Mutta miksi vappua pitäisi juhlia ilman perhettä? No, joku haluaa, joku ei. Jätetään silti se sääli sellaisille, jotka sitä kaipaa.
Ja te kaikki olette niin, niin onnellisia kun saatte yhteisen vapunvieton sijaan siivota komeroita ja käydä saunassa. ;-P
Älkää nyt viitsikö, isot ihmiset! Teitä ottaa päähän ihan helvetisti, että saatte "elämänne mieheltä" tasan yhden vapuntoivotustekstarin - jos edes sitä. Mies viettää aikaa vaimonsa ja perheensä kanssa - ja te siivoatte komeroita... :-DD
Kaikella ystävyydellä: hankkikaa vapaa mies - ja oikea elämä, jossa teitä ei piilotella komeroisssa! (Eikun anteeksi, tehän vain siivoatte siellä... :-D)
Nimim. Entinen ykkönen, nykyinen toisen rakastunut miehen ykkönen ;-p
Olipa tosi älykön vastaus eli selvästi kateellisen ykkösen.. oikein naurattaa toi yksinkertaisuus, sori vaan. Kyllä se vaan on tälläisen hyvin toimeentulevan sinkun siivottava silloin kun vapaata on, oli sitten vappu tai ei, tosin siivoamiseen ei kovin kauaa mene sillä pidän yleensä paikat tip top kunnossa ja siitä olenkin mieheltäsi saanut usein kiitosta! Toista on kuulemma siellä kotonanne kun et tahdo viitsiä tehdä yhtään mitään kodin tahi itsesi eteen! Siivous on siis jo suoritettu ja nyt on aikaa rentoutua ja nauttia ystävistä ja kyllä se miehesikin lupasi taas poiketa :)
Tuskin ainakaan mun mies on siellä, koska hän on ainakin ollut illan kotona. Tulee pian saunasta, lähdin jo etukäteen hieman valmistautumaan yötä varten.
Eikö varakkaalla sinkulla käy siivoojaa? Jopa keskivertoperheellisillä on siivooja, ettei vapun pyhiä tarvitsee siivoamiseen käyttää.
Oikein hävettää kyllä näitten sinkkukakkosten puolesta.Ite oon ollu vuoden sinkkuna ja sanon etten kenenkään miestä ole vailla enkä vikittele,mielummin olen yksin kuin toisen naisen miehen kanssa.Sen verran kunnioitan ja arvostan vaimoja,etten halua "sotkeentua" millään lailla heidän elämäänsä.
Miksi naiset ovat toiselle niin ilkeitä ja kateellisia??
käyttää siivoamiseen menevät rahat johonkin muuhun eli itseensä :) ja eihän siivojalla olisi mitään siivottavaa kun paikat ovat aina tip top kunnossa. yrittäkääpä lukea hieman tarkemmin..
Itsestäänkö ne paikat sinkulla pysyy tip top -kunnosssa? Suurin osa tämän ketjun kirjoittajista kertoo käyttävänsä vapun siivoamiseen ja sitten yhtäkkiä ei käytäkään. Eiköhän se lika ja sotkuisuus ole ihan lineaarisessa suhteessa asunnossa olevien henkilöiden määrään. Tietenkin yksinäisen sinkun huushollissa on vain neljäsosa sotkusta normaaliperheen sotkuun, mutta siistijöitäkin on vähemmän.
Minulla on varaa käyttää rahaa itseeni ja siivoojaan enkä tarvitse siihen edes mieheni tuloja.
Minusta vaikuttaa, että kakkoset haluaisivat säilyttää mielikuvansa homsuisesta vaimosta sekasotkun keskellä, jotta epäilys omasta erinomaisuudesta verrattuna vaimoon ei saisi kolausta. Sori vaan, esimerkiksi me elämme siistissä uudehkossa talossa ja itse käyn kolmen viikon välein kosmetologilla ja neljän viikon välein kampaajalla, kaksi kertaa viikossa kuntosalilla ja kaksi kertaa viikossa harrastan muuta liikuntaa.
Käykö miehesi vieraissa?
Aika säälittävää, jos vaimoihmisen pitää uskottomuuspalstalla luetella miten huoltaa itseään ja huusholliaan..
Hyvä N42! Vainko kakkoset täällä saisi mellastaa ja kehua itseään. Minä taas en ymmärrä ollenkaan, miksi kakkoset tällä palstalla mieltään purkaa. Omien puheidensa mukaan niiden pitäisi olla elämäänsä tyytyväisiä. Petettyjen ymmärtää aikojenkin päästä olevan "petettyjä" eli ikävä kokemus jättää jäljet. Vaikken itse surekaan päivittäin vanhimman lapseni menetystä, aina kun kuulen jonkun lapsen kuolleen, tunnen myötätuntoa lapsen vanhempia kohtaan.
etkö todellakaan osaa lukea vai oletko niin aivoton kuin mitä miehesi kertoo? tämän viestiketjun aloittaja osoitti kysymyksensä sinkuille kakkosille eikä 'blondeille' ykkösille!!
Oletko joku palstapoliisi? Olisipa muuten hauska tietää, mitä mieheni on minusta kertonut. Taidat elää jossain mielikuvitusmaailmassa, missä kaikki miehet ovat sinun tuttaviasi tai ainakin haluaisivat olla. Mitäpä jos heräisit, niin saattaisit huomata, että maailmaa on sinunkin napasi ulkopuolella.
Taisi 42:n juttu kolahtaa pahastikin sinun nilkkaasi?
'Olisipa muuten hauska tietää, mitä mieheni on minusta kertonut..'
- voi kun tietäisit.. siinäpä sulle vähän aivojumppaa ;)
Kakkosen mielikuvituksen tuotteiden miettiminen ei riitä minulle aivojumpaksi, pitäisi olla hieman monimutkaisempia juttuja... Kakkosilla on nääs niin yksinkertainen ja mustavalkoinen ajattelumaailma.
Lisää säälipisteitä : D..
no pystytkö miettimään edes sitä et vaikka käyt kosmetologilla ja kampaajalla ja harrastat liikuntaa ja vaikka ties mitä niin.. miks miehes sit pettää sua? eli miks tää sun ulkokuores ei riitä hänelle?
Kukaan ei voi sanoa toisesta, miksi joku tekee mitäkin. Tyhmempikin sen tajuaa spekuloinniksi, eli sillä ei realiteettien kanssa mitään tekemistä.
Moni varmaan miettii sitäkin, miksi joku nainen haluaa olla kakkonen. Siihenkään ei osaa kukaan muu kuin se kakkonen itse vastata. Voi myös ihmetellä, miksi se kakkonen on kakkonen. Miksi hänkään ei pettävälle miehelle riitä.
Vain omia tekojasi voit miettiä, ja syitä niihin. Vai oletko niitä ihmisiä, että kostat asioita? Elät muiden tekojen kautta? Vatsauksesi ja kommenttisi kuulostaa siltä. Ja lisäksi ajattelet muiden elävän samoin..
jonkinlaista vappua sinullekin. ja pakko kertoa et kyllä mä riitän pettävälle miehellesi ja hän minulle. itse en ole koskaan pettänyt ketään mut mitä se sua liikuttaa. mulle tosiaan riittää se et saan säännöllisesti hyvää seksiä ja that's it. en todellakaan halua että hän alkaisi tunkea jalkaansa oven väliin. sori vaan mut näin on!
Siinä se sama, joka jokaisessa vastauksessaan kertoo olevansa "juurin sinun miehesi" hoito. Täytyy olla aika kiirusta, kun tässäkin ketjussa on ollut enemmän kuin yksi kommentoija.
Mutta yhteen ketjuun toikaisit eräälle nimimerkille, kun olit kysynyt häneltä jotain, etkä saanut toivomaasi suoraa vastausta, että tais kolahtaa. No, sulla kävi nyt samoin. Jauhoit omaa skeidaas ottamatta kantaa kysyttyihin asioihin. Että kolahti näemmä sinuunkin. Havaittavissa on myös ihmeen etikkaista tekstiä ihmiseltä, joka on elämäänsä ihan tyytyväinen. Kas, kun ei minulla tule mieleen heitellä sinua henkilökohtaisuuksilla.. Minulla siis asiat oikeasti paremmin kuin sinulla =)
Mutta aika yksinäinen on sinun vappusi ollut. Ja aika vähään olet elämässä tyytyväinen ja aika pieneksi hinnoittelet itsesi, jos kaikki kaikessa - oma riittävyytesi mukaan lukien - on seksi..
emme voi muuta kuin nauraa täällä! sori vaan. mut sen verran kommentoin vielä et olen elämääni ja itseeni tyytyväinen. minulla on asiat juuri niin hyvin kuin haluan. ja ripauksen verran vielä paremminkin! palasin viikko sitten parin viikon matkalta balilta, töissä sain ylennyksen ja huiman palkankorotuksen, kolme vuotta vanhan autonikin ajattelin vaihtaa taas uteen.. ja nyt olen tai olemme bestiksen kans lähdössä paikallisen julkimon vappubileisiin! ai niin.. on mullakin varattuna se kosmetologi ja kampaaja joten kauneutta riittää edelleen..
toivon sulle hyvää jatkoa ja vähän.. hmmm.. toisenlaista otetta elämään!
kunnossa..? ;)
Ei millään pahalla, mutta juuri tuota tarkoitin: kakkonen se näemmä joutuu niitä ulkoisia puitteita korostamaan ja varjelemaan - vaikka sitä bileissä kulunutta naama kosmetologilla käymällä ;). Ykköstähän jo siitä ivasit, kun ULKOISIA asioita toi esille.
Sille en mitään voi, että meillä on erilainen ote elämään. Mutta fiksuna ihmisenä ymmärrän ihmisten erilaisuudet, eikä minulla ole mitään tarvetta toivoa, että sinäkin ottaisit hiukan toisen laisen otteen elämään.
Minun ei myöskään tarvitse kertoa autostani tai kosmetologeilla käynneistäni, koska käsittääkseni ne eivät tee ketään oikeasti onnelliseksi. Ne ovat pönkityskeinoja tyyliin "mun isä voittaa sut".. ;)
En ole kirjoittanut tähän ketjuun aiemmin mut nyt oli pakko puuttua ja 'puolustaa' kakkosta. Sinähän se juuri kirjoitit näin:
'Sori vaan, esimerkiksi me elämme siistissä uudehkossa talossa ja itse käyn kolmen viikon välein kosmetologilla ja neljän viikon välein kampaajalla, kaksi kertaa viikossa kuntosalilla ja kaksi kertaa viikossa harrastan muuta liikuntaa.' Joten turha moralisoida tuota oman itsensä tuntevaa kakkosta!!
mielikuvituksesi on aika vilkas. Eikös tuon kirjoittajalla ollut ihan nimimerkki..? En ole sama, joten itsesi nolasit - kuvittelet todistetusti kaikkea ja koko ajan ;)
Olipa edellinen viestini saanut aikaan aikamoisen viestiketjun ja tosiasioiden kertominen on näköjään ykkösen taholta kehumista. Oma veikkaukseni on, että edellisiä viestejä on kirjoittanut aika moni henkilö. Täällä on välillä antoisia vietiketjuja, mutta välillä menee näköjään metsään, kun joku ehkä hieman vähemmän älykäs alkaa tekemään liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä yhden kirjoituksen perusteella.
: D aikas hupaisia nää jutut, kun ihmiset olettaa milloin minkäkin viestin olevan milloin kenekin kirjoittamia ja sen pohjalta tehdään päätelmiä.. joo, maailma ja ihmiset näyttää ja kuulostaa just siltä miten itse katsoo ja kuuntelee (/lukee..)..
ja eiku vapun jatkoja : )!
Miesystävän kanssa prätkäilemään ja kavereitten kanssa juhlimaan..
Hoo! mekin mennään miesystävän kanssa prätkäilemään.. ihan kohta lähdetään : ) !-tässä odottelen releet puoliksi niskassa.. tänään lyhkäsempi reissu ja huomenna pidempi : ). Upea ilma on sitä varten tilattu : )! Ja illalla bestiksen perheen luokse simalle ja tippaleiville..
Vietän työn merkeissä,kolme yötuuria peräkkäin,joten tää vappu menee töissä ja nukkuessa.Pitäkööt vaimo miehen juhlapyhinä luonaan,kunhan joskus ehtii minunkin luona käymään.
Päivä on mennyt aivan ihanasti. 30 km pyörälenkki ja välillä märällä mättähällä pikku hetki 'miehen' kans.. Nyt saunaan ja makoisan iltapalan kimppuun! Tsemppiä teille kaikille sinkkukakkosille, älkää lannistuko näistä ykkösten ikävistä vastauksista! Me ja vain me itse tiedämme tiedämme missä mennään!
Sinkkukakkonen tietää missä oma elämänsä menee ja mitä siihen kuuluu ja mitä ei.
Sama on niillä ykkösillä. Kai avarakatseisuudessasi suot muillekin sen oman elämän tietouden..? ;)
Sinä elät elämääsi, ja ykkönen omaansa. Ikävä tosiasia on se, että sinulla on ykkösen elämään huomattavasti enemmän kiinnostusta kuin hänellä sinun ;) Alkaen siitä, että olet hänen miehestään kiinnostunut =)))
Elämänkokemuksen puutteen huomaa juuri tuollaisista kommenteista, joissa yritetään vakuuttaa hallitsevansa elämää. Oli sinkku tai varattu, petetty, pettäjä, kakkonen tai uskollinen, niin elämä on varannut jokaiselle yllätyksiä. Kenenkään pitempään eläneen elämä ei mene täsmälleen niin kuin sen itse haluaisi menevän. On varmaan ihana elää tuollaisessa illuusiossa, mutta jokainen uni loppuu joskus ja alkaa oikea elämä.
Nykymaailmassa on kohtalaisen helppo saada avioero huolimatta lapsista ja yhteisestä talosta. Mikä teissä kakkosissa mättää, kun mies ei halua jakaa arkea kanssanne? Niin kauan kun vaimo on olemassa, olette todellakin kakkosia.
Yritin sopia yhteisestä tapaamisesta ystävättäreni kanssa vapuksi, mutta hän päivystää kolme vuorokautta puhelimen vieressä, koska varattu miesystävä saattaa haluta tavata. Koska mies on perheellinen (eikä varmaan aio erota), ystävättäreni haluaa olla mahdollisimman lähellä kotiaan, jotta on mahdollisesti käytettävissä, kun mies pääsee perheensä luota. Hänkin varmaan omasta mielestään tietää, missä mennään, mutta sivusta seuraajasta tuo vaikuttaa lähinnä säälittävältä. Suhde on kestänyt kolme vuotta, kaikki draaman kolme osapuolta akateemisesti koulutettuja, joten tyhmyydestäkään ei voine syyttää.
Sanotaan, että ihminen joutuu kuvailemaan toistuvasti asioita, joita ei itsekään usko; eräänlaista itsesuggestiota siis.
On myös sellainenkin viisaus olemassa, että enemmän tietoa ihmisestä saa kuuntelemalla sitä, mitä hän ei sano. Sanoilla voidaan feikata ja luoda vaikka millainen kupla omasta elämästä. Vältämme puhumasta asioista, jotka ovat merkityksellisiä, mutta satuttavat, tai sitten vähättelemme niitä ja yritämme saada sanoilla aikaiseksi kuvan, että olisimme vahvoja tai vastaavaa. Kertojalleen itselleenkin tällainen illuusio on tärkeä. Kaikkien psyyke kun ei kestä asioiden kohtaamista rehellisesti.