Poikkeukset vahvistavat säännön mutta tosiasia kuitenkin on se, että erimaalaisten väliset avioliitot onnistuvat vain kun molemmat ovat suht samasta kulttuuripiiristä kotoisin. Pohjoismaalaiset keskenään sopivat toisillensa erittäin hyvin, tähän voinee vielä lisätä britit, hollantilaiset,USA,Kanada, Australia mutta siinäpä se taitaa ollakin. Esim kreikkalaiset tai italialaiset ovat sittenkin liian erilaisia.
Oletteko koskaan tavanneet avioparia, jossa nainen olisi suomalainen ja mies venäläinen/virolainen? Tuskinpa. Toisin päin kyllä on vaikka kuinka paljon.
Samaten sellaisia pareja ei ole näkynyt että mies olisi suomalainen ja nainen saksalainen/ruotsalainen/britti. Toisin päin sen sijaan on vaikka kuinka paljon.
Tämä ei voi olla sattumaa.
Oletteko koskaan tavanneet avioparia, jossa nainen olisi suomalainen ja mies venäläinen/virolainen? Tuskinpa. Toisin päin kyllä on vaikka kuinka paljon.
Samaten sellaisia pareja ei ole näkynyt että mies olisi suomalainen ja nainen saksalainen/ruotsalainen/britti. Toisin päin sen sijaan on vaikka kuinka paljon.
Tämä ei voi olla sattumaa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Eipä nyt taas kannattaisi yleistää. Omassa suvussani on suomalainen nainen venäläinen mies, saivat yhdessä kuusi lasta. Miten olet päätynyt tällaiseen näkemykseen?
hih hih. yksi tapaus siis.
Kyllä mä voisin ihan hyvin saksalaisen tytön naida. Ryssiin ja ranskalaisiin en koskisi enkä pisamanaamaisiin ja punatukkaisiin britteihin - hyi hitto, heti tuli Halonen mieleen.
Eiköhän se riipu ihmisestä. Itse tulen paremmin toimeen espanjalaisten kuin esim, brittien kanssa. Myös tietysti riippuu siitä, missä maassa sitä aikaansa viettää. Mutta ainakaan espanjalaisten ja suomalaisten välillä ei mitään mullistavia eroja ole.
viisi tälläistä pariskuntaa, mies suomalainen ja nainen britti.
Onko lähipiirissäsi paljonkin pariskuntia joista toinen osapuoli ei ole syntyperäinen suomalainen vai mihinkä perustat päättelysi?
Kyllä se vain on niin, että liitto kuin liitto onnistuu vain ja ainoastaan kun kumpikin osapuoli sitä tarpeeksi tahtoo. Sitä kuka on toiselle "liian erilainen", et voi tietää kansallisuuden perusteella. Kaikenlaisia ennustajia kyllä löytyy, mutta ainoa totuus on, että parisuhteen onnistumisen perusedellytys on aina se riittävä tahto elää yhdessä.
"Kyllä se vain on niin, että liitto kuin liitto onnistuu vain ja ainoastaan kun kumpikin osapuoli sitä tarpeeksi tahtoo. Sitä kuka on toiselle "liian erilainen", et voi tietää kansallisuuden perusteella. Kaikenlaisia ennustajia kyllä löytyy, mutta ainoa totuus on, että parisuhteen onnistumisen perusedellytys on aina se riittävä tahto elää yhdessä."
Minulla on saksalainen vaimo ja tunnen useita tapauksia, jossa suomalaisella miehellä on ulkomaalainen vaimo/tyttöystävä.
Kulttuurierot ovat Euroopassa ja koko länsimaisessa kulttuuripiirissä loppujenlopuksi hyvin pieniä. Saksalaisten kanssa meillä suomalaisilla on 99% yhteistä.
mulla on kaveri joka on naimisissa venäläisen miehen kanssa joten pidäppä pääsi kiinni kun et näköjään asioista tiedä hölkäsen pöläystä
vahvistaa säännön. Niinhän sitä sanotaan.
"...pidäppä pääsi kiinni kun et näköjään asioista tiedä hölkäsen pöläystä"
Minkähän ikäinen sinä mahdat olla? Käytöstapojesi perusteella n5v.
"Oletteko koskaan tavanneet avioparia, jossa nainen olisi suomalainen ja mies venäläinen/virolainen? Tuskinpa. Toisin päin kyllä on vaikka kuinka paljon."
"Samaten sellaisia pareja ei ole näkynyt että mies olisi suomalainen ja nainen saksalainen/ruotsalainen/britti. Toisin päin sen sijaan on vaikka kuinka paljon."
Minä olen tavannut useitakin. Eihän kukaan tietty tule sinun perunamaasi reunaan liittoaan esittelemään...
kaksi pariskuntaa, jossa mies Venäjältä ja nainen Suomesta.
Ja myös pariskunnan, jossa mies suomalainen ja nainen ruotsalainen, asuvat tosin tällä hetkellä Ruotsissa.
Rupeaa siis poikkeuksia löytymään...