Hihna eikun kiljuu!

Pikkis

Voi ei!! Laturin ja ohjaustehostimen hihnat vaihdettiin talvella, kun ne todettiin kuluneiksi. Samalla lakkasi inhottava vinkuminen joka liittyi lähes joka starttiin. Nyt ulina on palannut! Olkoon lämmintä tai viileää, kuivaa tai kosteaa, niin ajaminen alkaa sadan metrin kiljuttamisella.

Ärsyttävää! Sanokaa jotain. Vittuilkaa vaikka jos ette muuta keksi. Mistä on kysymys??

6

643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harri..

      Ei kait sun laturissa ole vikaa. Jos se kuormittaa hihnaa enemmän kuin normaalisti, niin ei uusikaan hihna pidä. Kaverilla oli näin. Uusi hihna ja silti kiljui vähän ajan päästä. Vaihtoivat laturin ja homma oli kunnossa. Vanha ei ladannut kunnolla ja siksi kuormitti hihnaa koko ajan kuin olisi ollut akku tyhjä. Taisihan se ollakkin tyhjä, heh. Akku oli uusittu kanssa.

    • sitten vähän

      vittuilen: Oletko kuullut että siinä hihnasysteemissä voi olla sellainen juttu juttu kuin kiristys? Yleensä laturin yläpuoleinen kiinnityskorvakko on sellainen jota säätämällä saadaan hihna oikealle kireydelle=laturia siirretään pikkuisen ulospäin jolloin hihna kiristyy.
      Se laturin remmin kuuluisi noin näppituntumalla painua noin sentin verran kohtuu painamisella jolloin se ei ole liian kireällä eikä liian löysällä. (liian kireällä oleva hihna rasittaa laakereita ja se EI ole YHTÄÄN hyvä jutska)
      Jos todellakin olet noin noviisi autojen suhteen niin mene ja tutki vähän sitä miten se laturin/tehostimen hihna toimii ja kokeile miten se hihna antaa periksi kun painat sitä sormella kohtuullisella voimalla. Jos se painuu hihnan oletetusta suorasta linjasta enemmän kuin sen sentin verran niin silloin kiljumiseen on syynä tod.näk. löysyys mutta mikäli hihna on kireällä ja se kiljuu niin silloin se tod.näk. ns. pohjaa, eli hihna on kulunut sivuiltaan. (tuskin se kuluneisuus kuitenkaan on syynä koska se hihna on vasta vaihdettu vaan se on liian löysällä) Älä arkaile mennä ihmettelemään sitä sydeemiä siellä sillä se on oikeasti todella yksinkertainen kunhan vain vähänkään käyttää rauhallista maalaisjärkeä :o) ps. ilmoittele miten homman klaarasit

      • Pikkis

        Okei. Olenhan mä kireyksiä kokeillut, ja tuo melko tarkan sentin jousto sieltä löytyy. Hihnoja on siis tosiaan kaksi erillistä, joista toinen käyttää ohjaustehostinta.

        Kertaakaan en ole vielä onnistunut avaamaan keulapeltiä remmin vinkuessa, joten en pysty sanomaan, kumpi hihna ulisee. Mikä lie Murphyn laki tässäkin: kun nykäisen konepellin lukon auki, kiljuminen loppuu.

        No niin. Ilmeisesti päädyn korjaamolle tämän homman kanssa. Merkkiliike jääköön käymättä, joku kokenut autonasentaja saa vilkaista tilannetta. Olen jo ajatellut, että hihnojen mitoitus on ehkä jollain tavalla väärä, mutta ei kai nyt suuri autonvalmistaja moista mokaa suunnitteluvaiheessa tekisi? Joka tapauksessa ulisevalla autolla marketin pihasta kiihdytys kääntää päät takuuvarmasti!


      • asentaja 112
        Pikkis kirjoitti:

        Okei. Olenhan mä kireyksiä kokeillut, ja tuo melko tarkan sentin jousto sieltä löytyy. Hihnoja on siis tosiaan kaksi erillistä, joista toinen käyttää ohjaustehostinta.

        Kertaakaan en ole vielä onnistunut avaamaan keulapeltiä remmin vinkuessa, joten en pysty sanomaan, kumpi hihna ulisee. Mikä lie Murphyn laki tässäkin: kun nykäisen konepellin lukon auki, kiljuminen loppuu.

        No niin. Ilmeisesti päädyn korjaamolle tämän homman kanssa. Merkkiliike jääköön käymättä, joku kokenut autonasentaja saa vilkaista tilannetta. Olen jo ajatellut, että hihnojen mitoitus on ehkä jollain tavalla väärä, mutta ei kai nyt suuri autonvalmistaja moista mokaa suunnitteluvaiheessa tekisi? Joka tapauksessa ulisevalla autolla marketin pihasta kiihdytys kääntää päät takuuvarmasti!

        jos vinkuu niin huomaat kyllä sen helposti; Kun alkaa vinkumaan on raskas kääntää rattia


    • uudet hihnat, ni ennen ku laitat ne paikalleen ni ruiskuttele niihin vähän bilteman hihnaspraytä. Se antaa tahmean pinnan sille hihnalle, joka auttaa parempaan pitoon hihnan ja hihnapyörän väliin.

    • joooh

      ostikko alkuperäisen hihnan?ainakin tutun toyotassa vaihettii laturin hihna (tarvike osa)nii alkasi vinkumaan taas muutaman päivän päästä no siitä viisastuneena osti alkuperäisen hihnan niin johan lakkasi kitinä.Alkuperäisessä hihnassa on joku nukka pinta joka estää vinkumisen vaikka olisi vähän löysälläkin eli jos o tarvike hihna niin kipinkapin tiistaina hakemaan alkuperäinen hihna hinta varmaan kaksinkertainen mutta eip kitise:)

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1084
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      606
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      595
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      66
      548
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      535
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      512
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      476
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe