Jeesus marssi

Vappuna.

Venäläiset bolshevistit/kommunistit omaksuivat 1.tuokokuuta omaksi juhlapäiväkseen. Vappu on työväen ja kommunistisen liikkeen juhla.


http://fi.wikipedia.org/wiki/Vappu

Se on erityisesti alkavan kevään, ylioppilaiden ja kansainvälinen työväen juhlapäivä (englanniksi Labour Day, amer.englanniksi Labor Day).

Yhdysvalloissa tapahtuneiden työselkkausten vuoksi tuli toukokuun ensimmäisestä päivästä työväen mielenosoituspäivä Euroopassa 1889.

Menneinä vuosikymmeninä vappu oli nykyistä korostuneemmin työväen juhla. Silloin olivat vappumarssit ja -kulkueet sekä poliittiset puhetilaisuudet nykyistä yleisempiä.

1900-luvun taitteessa osa Suomen työväenliikkeen toimijoista kannatti perinteisiä työläisten kävelyretkiä kesäkuun ensimmäisenä sunnuntaina, koska kansainvälistä toukokuun ensimmäistä pidettiin liian kylmänä ulkotapahtumiin. Tämä kanta jäi kuitenkin vähemmistöön. Vappumarssilla on tunnustettu julkisesti vakaumusta.



http://en.wikipedia.org/wiki/May_Day

The 1 May date is used because in 1884 the Federation of Organized Trades and Labor Unions, inspired by labor's 1872 success in Canada, demanded an eight-hour workday in the United States to come in effect as of May 1, 1886.

------

This Illuminationist connection brings us to the aforementioned Adam Wieshaupt and the Bavarian Illuminati. Wieshaupt, a professor of canon law
at the University of Ingolstadt and a former Jesuit, had an illumination over the night of February 1st/2nd 1776. This flash of insight led to the founding, on the 1st of May 1776, of the Order of the Illuminati, a secret society within the secret society of Masonic Orders.

http://ravings.micronuts.com/html/armageddon.html

-----

6

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1. Katso, minun palvelijani, jota minä tuen, minun valittuni, johon minun sieluni mielistyi. Minä olen pannut Henkeni häneen, hän levittää kansakuntiin oikeuden.
      2. Ei hän huuda eikä korota ääntään, ei anna sen kuulua kaduilla.
      3. Särjettyä ruokoa hän ei muserra, ja suitsevaista kynttilänsydäntä hän ei sammuta. Hän levittää oikeutta uskollisesti.


      • ainainen vastustus
        Tapio522 kirjoitti:

        Jeesus-marssin taustaa:
        http://www.kristitynfoorumi.fi/jeesusmarssi.htm

        Se on ihan sama mitä tekee, jos evankelioi niin sekin leimataan harhaoppiseksi ja lakijenkiseksi.
        Tapio 522 vai oliko 666 on tyypillinen uskova.
        Kaikessa löytää kritisoimista ja hyökkää kaikkea uskovien yhteisiä projekteja vastaan ja löytää niistä valittamista.
        Eräs saarnaaja kertoi että projektit evankelioimisille menee hyvin niin kauan kunnes jotkut kriittiset uskovat saa niistä tietää.
        Silloin alkaa se vastustus.
        Ei uskovat on ihan positiivisia, mutta kun muut uskovat saa tietää josatin missio karjalasta tai mistä milloinkin, niin kauhea kritiikki alkaa.
        Jos sinua ei marssituta niin ole pois marssilta, mutta miksi hyökkäät noin raivoisasti uskovia tyhmiksi pilkaten heitä vastaan?
        Karavaani kulkee ja koirat haukkuu.
        Senkin rakki.
        T ei niin uskova, mutta vierestä nähnyt.
        Jos olisin uskovaisempi en kirjoittaisi näin kovasti, mutta pakanana on varaa.
        Sääli että uskovat keskenään tappelemalla tuhoavat kaikki yritykset evankelioida.


      • SIELLÄ
        Tapio522 kirjoitti:

        Jeesus-marssin taustaa:
        http://www.kristitynfoorumi.fi/jeesusmarssi.htm

        HARHAUTUNEET LUOPIOT VIIHDYTTÄVÄT ITSEÄÄN JA LUULEVAT OLEVANSA USKOSSA JA MUUT OVAT VÄÄRÄSSÄ HEIDÄN HEKUMASSAAN. KUKAAN TERVEHENKINEN KRISTITTY EI VOI LUKEA SIVUSTOJA MUREHTIMATTA KRISTIKANSAN PAATUMUSTA.


    • Anonyymi

      Työläisten juhlapäivänä. Selkeä työväenvastainen poliittinen kannanotto. Sananlaskut:
      30:14 sukua, jonka hampaat ovat miekkoja ja leukaluut veitsiä syödäksensä kurjat maasta pois ja köyhät ihmisten joukosta! ...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1248
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      883
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      809
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      664
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      584
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      308
      578
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      569
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      530
    Aihe