En oikein tiennyt mihin tämä kuuluu mutta kysyn tässä. Paljonko verottaja ottaa veroa jos päätyön ohella on joku sivutyö? Olen joskus kuullut että 60% mutta voiko se olla mahdollista?
sivutyö
4
5395
Vastaukset
- Arska
Tuo riippuu ihan siitä, mitä sivuverokortissasi lukee. Valtio verottaa vuoden kokonaistulojen mukaan, joten loppupeleissä on aivan sama tienaako esim. päätoimesta 30 000 euroa vuodessa vaiko päätoimesta 20 000 ja sivutoimesta 10 000.
- olla
Jos et toimita sivutyönantajalle verokorttiasi, niin silloin ennakonpidätys on tuo 60%
Verokortissa on omat pidätysprosentit päätyötä ja sivutyötä varten.
Veroprosentit korjaantuu aikanaan lopullisessa verotuksessa yhtenäiseksi kokonaispalkan mukaisesti. - verottaa
Siis, todellakin, jos et toimita sivutyönantajallesi verokorttia, silloin vero on 60 %.
Muutoin verottaja lähettää yleensä aina ns. päätoimen ja lisäksi sivutoimen verokortin. Ja niissä on eri prosentti. Jos ei prosentti päätä huimaa, voit käyttää sitä.
Taikka sitten soitat verotoimistoon ja kerrot, kuinka paljon tulet sivutuloa tienaamaan ja kuinka paljon sinulla on muita tuloja vuonna 2006 ja saat ihka uuden ja ehkä "inhimillisemmän" sivutuloprosentin. Todellakin, kokonaisverotus ratkaisee.
Voithan maksaa päätyöstäsi vaikka 60 % veroa, ja sivutulosta et penniäkään. - www.vero.fi
---
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614418KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523261Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492544Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?532524- 1102235
- 241893
- 231662
- 301626
- 1691530
- 361265