Liiasta hiuslakan käytöstä on varmaankin vaikka kuinka paljon haittoja eikös vaan? Minulla on pitkät hiukset jotka on kyllä leikattu silleen että ne pysyy edes jotenkuten mallissaan mutta muotoilutuotteita ja etenkin tuota lakkaa mulla kuluu aivan hirveästi ja pelottaa miltä hiukseni alkavat näyttää...
Miten voisin hoitaa hiuksia hyvin ja ehkäistä kuivumista ja sitä katkeilua?
Ja miten muuten saisin nämä hiukset jotenkin aisoihin, siis muuten kuin lakalla, olen kyllä muotoilusuihkeita kokeillut mutta ne pitää hiukset hyvän näköisinä vain max. tunnin.
Auttakee :)
Miten voisin hoitaa hiuksia hyvin ja ehkäistä kuivumista ja sitä katkeilua?
Ja miten muuten saisin nämä hiukset jotenkin aisoihin, siis muuten kuin lakalla, olen kyllä muotoilusuihkeita kokeillut mutta ne pitää hiukset hyvän näköisinä vain max. tunnin.
Auttakee :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kannattaa varmaan käyttää mahdollisimman hoitavia tuotteita hiusten pesussa ja jokin latvasuojakin voisi olla ihan hyvä. Esim. Goldwellin Instant silk fluidia olen kuullut kehuttavan. Itse en kauheasti muotoilutuotteita käytä, mutta kerran sain kihartimella poltettua muotovaahdon kiinni hiuksiin ja hiukset näytti kamalalta pesun jälkeen. Kampaajaystäväni sanoi, että hänen mielestään kannattaa satsata hyviin muotoilutuotteisiin varsinkin jos käyttää päivittäin. Jos käytät fööniä, niin tuotteissa olisi hyvä olla lämpösuoja. Valitettavasti hyviä tuotteita en osaa suositella, koska käytän vain satunnaisesti.
Hyviä tuotteita hiustenhoitoon on esim. Kerastasella. Jos sinulla on hiuksissa väriä kokeile kerastasen Bain miroir shampoota ja Chroma reflect-hoitoa! Hyviä tuotteita on myös Lorealin Vitamino color shampoo fins- hennoille hiuksille ja saman sarjan hoito! Ei latista hiuksia! Latvoihin voi käyttää latvasuojaa esim. Bonacuren-latvasuojavoide. Kampauksen alla tyvikohotusvaahto olisi hyvä. esim. Lorealin volume lift tai Tigin Root boost. Päälle hoitavaa hiuslakkaa kuten Kerastasen Double force tai Cutrinin Oyster-sarjan lakka.
Hanki myös syväpuhdistava shampoo, ja käytä sitä silloin tällöin. Tavalliset shampoot ovat nykyään niin hoitavia, että muotoilutuotejäämät eivät irtoa vaan kerääntyvät hiuksiin. Syväpuhdistava ei siis ole tarkoitettu jatkuvaan käyttöön, vaan käytettäväksi esim. pari kertaa kuussa. Muulloin siis käytä niitä hoitavia tuotteita, jotka myös tehoavat paremmin, kuin ylimääräiset jäämät on poistettu.
Aina sitten kun on vaan mahdollisuus, ni 'älä tee hiuksillesi mitään'. Eli rasita niitä mahdollisimman vähän; älä föönaa vaan anna kuivua itsestään. Älä käytä mitään muotoilutuotteita. Suojaa auringolta. Anna olla vapaana, ehkä menee pilkunviilaukseksi mutta älä laita edes ponnaria (ei ainakaan yöksi niin ei katkeile!).