Nyt on vappuaatto eikä ole ketään, todellakaan yhtään, ketään kenen kanssa sitä viettää. Kukaan ystävistä ei lähde minnekään, vaan istuvat perheineen kotona.
Olen 30 ikäinen, ihan nätti, eronnut, fiksu nainen. Miksi ihmeessä minun pitää viettää tätä vappua yksin?
Olen 30 ikäinen, ihan nätti, eronnut, fiksu nainen. Miksi ihmeessä minun pitää viettää tätä vappua yksin?
Vastaukset 38
Vanhimmat
juu, ikää löytyy multa 29-v.
kukaan ei kaipaa vappuna mihinkään, ei ainutta pyytöä liittyä seuraan. Perheelliset ja seurustelevat vähät ystävät viettää vappunsa keskenään...
joten samassa veneessä olen :(
tahtomattani.
toivottavat vain HAUSKAA vappua, vaikka tietävät että olen masentunut tästä ainaisesta yksinolosta. Monta tuntia olen jo tänään itkenyt, enkä enää jaksa. Onko aina AINOA mahdollisuus saada mitään seuraa/tavata ihmisiä, MENNÄ BAARIIN? En halua valvoa/juoda. Miestä (kunnollista) tuskin ikinä löydän. Kaikki haluavat vain seksiä seksiä seksiä saatana.
samaa tekee nuo kaverit täälläkin,
Juu että HELVETIN HAUSKAA VAPPUA niille muillekkin...
Ja baariin yksin, en tod. mene !!!
Ymmärrystä löytyy. Itse olen 27-v. mies Jyväskylästä, ja edellisistä vapuista poiketen täytynee viettää yksinäistä *huoh* vappua. Mieli tekisi olla mukavassa seurassa, nauttia hyvästä ruuasta ja juomasta ja rupatella niitä näitä etenkin vastakkaisen sukupuolen edustajien kanssa. Mielellään vappuheilankin tietenkin löytäisi. Punnitsen paraikaa josko jaksaisi lähteä jonnekin baariin, mutta ei oikein huvittaisi mökämestajuottolassa vappua viettää.
Mitä turhaan itket? On se helvetti kumma, että naiset valittaa että joutuvat olemaan yksin kun sitä mister täydellisyyttä ei ole vielä löytynyt. Saat miehiä, mutta et kunnollisia? Vaaditko kenties liikaa? Moni mies ei saa naista, ei niin minkäänlaista.
Mutta kaipa se menee niin, että kun nainen sanoo ettei löydä ketään, tarkoittaa se sitä ettei brad pitt hunks-vartalo ferrari huvila -yhdistelmää ole sattunut kohdille. Mies kun sanoo ettei ketään löydy, niin sillon ei todellakaan löydy KETÄÄN.
En jaksa jakaa minkäänlaista sympatiaa naisille. Heistä kukaan ei ole yksin, jos ei halua. Eri asia sitten on, että eihän heille mikään riitä eikä kukaan kelpaa.
on se kumma kun aattelet, että naiset on omasta halustaan yksin !!!
mulla ei ainakaan ole valinnan varaa lainkaan, yksin olen. Ja ei, en ole läski tai seinästä revitty ! Ei vaan yksin saa kontaktia vastakkaiseen sukupuoleen. En tunne ketään, joten hankalaa on löytää mitään. Ja työ on niin vaativa ajallisesti, että en voi harrastaa mitään. Joten lopeta toi höpöttäminen, kun et faktoja tiedä, saatana.
Mulla ero vei ystävät maisemista ja ne muutamat mitä on niin on perheellisiä, joten se siitä.
Höpö höpö. Edes sinkkunaisille ei tarvitse kenen tahansa kelvata, kun ei kelpaa miehillekään. En minäkään olisi yksin, jos kelpuuttaisin kenet tahansa. Huono/vääränlainen seura on kaiketi vielä pahempi juttu kuin yksinäisyys.
Ja joillakin se menee niin että sitä, jonka haluaisi, ei saa. Mitäs siihen sanot? Pitäisikö tyytyä toiseksi parhaaseen ja elää "no joo ihan kiva mutta..."-elämää?
Jyväskylässä on niin hyvät naismarkkinat, että en minä paljon valittaisi, jos siellä asuisin...
Onkos baareihin meno yksin kielletty?
Onkos joku uusi sääntö tullut ettei yksin saa mennä?
Siis ihan tosissaan, miksi joillekin ihmisille se yksin baariin meno on niin ylivoimaista, kauppaan leffaan, urheilukatsomoon, kirjastoon ym. ym. voi mennä yksinkin, miksei sitten baariin, en näe mitään syytä, miksi pitäisi aina vain porukalla tai parina mennä baariin, jos ei ole ketään seuraa, kyllä baariin voi siis yksinkin mennä, ei se leimaa ketään miksikään jos yksin menee baariin.
Vai missäköhän todellisuudessa oikein elät??
Katsopa esim. Lilja ForEver -leffa ja kerro sen jälkeen, että naiset varmaan ihan rahallisin mielin voivat käydä yksin baareissa.
Missäköhän leffamaailmassa itse oikein elät? Ihan normaaleja ihmisiä siellä baarissakin on, sekaan vain. Viimeksi kun itse menin yksin baariin, tapasin yhden kivan & söpön kundin, ja meillä oli tosi hauska ilta yhdessä. Mutta jos mieluummin mamoilet kotonasi kuin tapaat uusia ihmisiä (ja potentiaalisia kumppaneita), niin kaikin mokomin.
....jos yhtään lohduttaa, tämäkään vappu ei juuri eroa aiemmista. Paria teekkarivappua lukuunottamatta, vappu on mennyt omissa oloissa siinä missä juhannus ja muut kissanristiäiset.
Kyllä seksi varmaan kivaa on, sen minäkin myönnän. Mutta mistä löytyy nainen, jonka kanssa harrastaa muutakin, kuin sitä itseään ?
lähes kaikki ystävät eron myötä ja ne pari mitä jäi on perheellisiä joten yksin tässä ollaan! Eiks oo kumma kun eroaa ja jää ns. sinkuksi niin ystävät katoaa jostain kumman syystä?
Pistänpä vähän käänteisesti nyt: Mistä löytyy mies, joka haluaa harrastaa ylipäätään yhtään mitään tai edes mennä jonnekin muualle kuin baariin?
Oma mies kun ei mitään muuta keksi kuin viinan juontia ja kun viina ei mulle maistu, niin tylsää on. Lähti sitten mökille viinaa vetämään enkä mennyt mukaan, kun ei kiinnosta katsoa räkä poskella dokaamista. Kesälomalla oli tarkoitus lähteä Prahaan ja ensimmäinen asia, joka miehen mieleen tuli:" Siellä on varmaan halpaa olutta." Että saapa mennä sinnekin yksin, jos tuo on lähtökohta reissulle.
Ei helvetti. Tuntuu niitä loistavia miehiä olevan, mutta kaikki vain täällä netissä... Oma mies menee vaihtoon aivan justiinsa, jollei kohta avaa puhelintaan ja rupea selittämään missä mennään.
Niin, että missä on ne miehet, jotka haluavat tehdä naisen kanssa muutakin kuin käydä baarissa ja harrastaa seksiä?
ja juomaaan persekänni - niinkö? Kun kukaan muu ei tule juttelemaan kuin joku 50 vee kaljamahainen känninen sika? Sekö se on HAUSKAA ? Itse jos yrittää ottaa miehiin kontaktia, tulee aina joku hemaiseva, kikatteleva tyttö ja vie välistä. Tällainen tavallinen, ujohko nainen ei siinä pelissä pärjää. Joko sitten lähdet sieltä yksin kotiin tai otat jonkun kännisen pelurin mukaasi, joka käy vain naimassa ja katoaa. SEKÖ SE ON ELÄMÄÄ, JA HAUSKAA VAPPUA?
Siksipä vietinkin vapun kotona!
Ilman muuta voi mennä yksin baariin, lähden usein yksinkin, joskus kavereiden kanssa.... Ei se ketään leimaa tai tee huonoa ihmistä jos ei satu seuraa sille illalle muuten olemaan. Naurettavaa että joku voi edes ajatella noin että eikö muka voisi. Tietysti kaikki ei tykkää käydä yksin,mikä on sitten asia erikseen jos ei viihdy yksin. Yksin kun lähtee ja jos on tylsä ilta niin äkkiäkös tuolta pois pääsee, ei siellä kukaan pakota yksin mököttämään. Joskus yksin käydessä tutustuu ihmisiin joihin ei tulisi muuten törmättyä. Kun omassa porukassa tulee aina vaan pyörittyä omien kavereiden kanssa. Eikä se tod ole iästä kiinni... miekin jo kohta 30v. Eikun fiiliksen mukaan vaan.
jaa jaa, siellä sama probleema. Tuntuu kohtuullisen ahdistavalta, kun ihmiset hylkää. Mitenhän tästä nousisi...? Ja löytäisi uutta seuraa ? Onko sulla ratkaisumallia ?
just niin hanurista, se ettei voi ystäviä kutsua kylään nimittäin. Onko siellä kotona nyt kauhean kiva istuskella niiden samojen ihmisten kanssa, joita koko ajan näkee muutenkin?! Ja sen seurauksena osa istuskelee kotona yksinään. Lapsetkin pitävät uudesta aikuisseurasta, ei lapset ole syy eristäytyä. Onneksi itse voi toimia toisin kun tilanne tulee =)
Minäkin pääsen vasta huomenna kaverin kanssa piknikille eli ilta menee yksikseen. Kai tässä jotain keksii, kun toisaalta juominenkaan ei kiinnosta...
Moi!
Opiskelen jatkoa ja intensiivisesti täällä luen ja kirjoitan. Ihanaa, että on sisällä rauhallista eikä tartte hulinoida kenenkään kanssa. Vappu vois just nyt olla vaikkapa kolme päivää putkeen. Yksin oon ja sen ajan käytän itselleni ja hyväksi. En millään lähtisi hulinoimaan, kun ajatukset on niin hyvin asiassa kasassa. Mukava piristyä täällä välillä.
Saatathan tuota viettää jotain muutakin sunnuntaita yksin mutta et kiinnitä sellaiseen sunnuntaihin mitään huomiota!
Älä kiinnitä tähänkään. Unohda että se on kännijuhla jolloin "kaikilla pitäs olla s**tanan hauskaa" ja päätä, että täähän on vaan sunnuntai!!!
ainakin minun, kun ulkoa kuuluu ilonpitoa.
tekosyy juoda liikaa. Alunperinhän se oli jonkinlainen kesän odotuksen merkkipäivä. Sitten sen ovat omineet itselleen työväki ja opiskelijat (koska ovat kovimpia ryyppääjiä). Sen voi ohittaa ihan vapaasti kiinnittämättä huomiota.
kun en edes ole sinkku. Hei juu, Hossin juttuja tulin lukemaan. Ja nysse jo ehti tehdä jonkun kanssa reffit ensi vapuksi...
Ei vaan, en siis ole sinkku, mutta kun miesystäväni halusi lähteä vetämään pään täyteen, niin itsekseni keikun kotosalla. Ei siis aavistustakaan mihin läx, mutta so what.
Mun unelmavappu olis jotain seuraavanlaista: kotona, parhaat kaverit messissä, lautapelejä, leffoja, hyvää ruokaa ja juomaa (siis muutakin kuin viinaa, kun se ei mulle maistu) ja vaan hauskaa yhdessäoloa. Kukaan kavereista ei vaan halua moista, vaan jokainen lusmuaa kotona(pariskuntia suurin osa, ei lapsia). Siispä ei paljon vaihtoehtoja minullakaan, kun ei juopporeissulle pyydetty mukaan... En kyllä olis mennytkään, ei sen puoleen.
Hei no mehdän voidaan mennä kumpainenkin Hossille kylään! Ei me siltä kysytä yhtikäs mitään. Senkus painutaan vaan ja aletaan testailla. Osaakohan se seisoa päällänsä? Mimmosiahan pöhinöitä se tarjoaa, kun aina porisee jotain hellalla (pitää olla syömäti viikko ennen kyläreissua, on sillä niin hemmetin hyvät pöperöt) ja sauna sillä on ihan yliveto! Muistas ny vaan varautua :)!
Tulen!
Saa sitten oma mies käydä ensi vappunakin ryyppäämässä, kun meitsi käy testaamassa Hossin saunan!
Mitähän sapuskaa siellä olis tarjolla?
Hossiiii!
Alapa nyt kertoa ohjelma: erilaiset kummitusluolat, sokkotestit, pullonkaatajaiset, sumo-ja sudokutestaukset, menut, viinilista, promootio- ja istumajärjestelyt, pukeutumiskoodi, vihtakset, olokset ja defibrillaattorit yms. tärkeetä, että me neitokaiset tullaan oikein varustautuneina sulle kylään. Eikö olekin mukava:)? Näin se näppärästi käyttää. Pysy terveenä!
Kotona olisin mielelläni hyvässä seurassa... Ei vaan satu olemaan seuraa. Kyllästyttää toisaalta lähteä istuskelemaan mihinkään ravintolaan väentungokseen.
Kyllä sitä tässä olen päivän mittaan ihmetelly,että MINÄ,jolla aina on ollut ystäviä,joka aina haluaa ihmisiä ympärilleen ja jolla aina on ollut ystäviä (ja mielestäni olen ollut hyvä ystävä näille kaikille),KUKAAN ei kutsunut joukkoonsa.Piti kai se tämäkin kokea;vappu yksin kotona.Great.Ompas tämä nyt sitten mieltä ylentävää..
Sitten kaikki vaan toivottaa Hyvää Vappua,(niinku joku tuolla myös mainitsi kirjotuksissaan)Joo,s**nan hyvää vappua vaan teilleki..
PÄivällä vähän itkin,sitten en enää jaksanu sitäkää.Join muutaman oluen,mutta oli se nyt kivaa yksin,tuli vaan säälittävämpi olo,joten lopetin senkin. Että kyllä sinkkuna on sitten kivaa!!
Ja joku tuolla kirjotti,että kaikki on vaan baarissa vailla seksiä ja seksiä.Jumaliste,olis edes sitä joskus!Ehkä mä sitten olen jotenkin vastenmielinen nykyään,kaiholla muistelen siis aikoja,jolloin olin lukion poikien mielestä koulun kaunein.Kaunis on muistokin..
Jotain vikaahan mussa täytyy olla kun kaikki merkit siihen viittaa..Kun vaan joku kertos että missä se vika on.
Ai niin,hauskaa vappua vaan........!
Katkeroidu niin mikään ei tunnu missään, niin minä tein!
Olen miettinyt asiaa,mutta kohteistan kaikki aina itseeni joten se on hankalampaa kun luulin..En osaa olla katkera ystäville,joita kuitenkin pidän hyvinä tyyppeinä. En oikein tiedä miten/mille katkeroituisin...Menee vaan usko kaikkeen tän yksinäisyyden keskellä.Mut kai se tästä,onneksi pian pääsee töihin ja ihmisten pariin..
Kotona oon viettänyt suurimman osan päivästä minäkin. Kävin mä kyllä itsekseni pyörähtämässä tuolla keskustassa, mutta aika orpo olo Espalla ja Senaatintorilla tuli, kun siellä yksinänsä iloisten ja ennen kaikkea humalaisten ihmisten keskellä kuljeskeli. Kaikilla oli joku mukana, joko poika/tyttöystävä tai isompi posse... Kaikilla paitsi mulla. Tai siltä se ainakin tuntui.
Paremmalta tuntui hengata hetki tutussa baarissa, huitaista huiviin yksi limppari ja tulla sitten kotiin. Yksinäistähän täälläkin tietysti on, mutta tuleehan telkkarista sentään hyvää ohjelmaa (Riverdancen parhaat) ja keskustelupalstojakin piisaa lueskeltavaksi.
Te ootte kyllä tajuttoman sairaita ihmisiä. Eipä sillä, sinkku itsekin olen 36v sellainen, ja välillä mielen valtaa teidän laillanne kyynisyys ja epätoivo. Tämään kuitenkin kutsuin luokseni toisen sinkkukaverin, järkättiin vähän syötävää ja juotavaa sitäkin enemmän. Baariin mentiin ja kavereita oli sielläkin. Huvittavaa on se että kävin hakemassa yhtä leidiä hitaille. Eipä lähtenyt kun oli lapset kotona odotamassa ja mieskin jossain. Luuli varmaan että panisin sitä. No eipä ollut ihan se mielessä. Ajattelin että oltais voitu vain tanssia. Mikä kumma siinä on että naisilla on heti muna mielessä? No ei sitten edes tanssittu. Nyt taas kotona ja jatkan syömistä. Kuitenkin sata kertaa parempi vaihtoehto lähteä baariin kuin jäädä kotiin. Ryhdistäytykää jo !!!!!
Vaihtoehtoja ei oikein ole. Joko kotona tai kieli poskella kaupungilla. Kyllä alkoholi silloin tällöin (ja kohtuudella nautittuna) hyvää on, sen minäkin myönnän.
Mutta kaupungille kaiken krääsän ja humalaisten keskelle. Juu, kiitos ei. Varsinkin jälkimmäisiä näkee jo arkena aivan riittämiin...
eiköhän jokainen ite päätä missä milloinkin on,kaikki eivät halua olla siellä,omasta kokemuksesta voisin kysellä että missä on ne naiset jotka ei aina sinne baariin halua?eihän ainakaan kaupungeissa tunnu olevan muuta tekemistä ihmisillä muutenkaan,siis joka paikassa ihmiset puhuu vain jostain baarista ja terasseista,ärsyttää sellanen ihmisten asenne jos ei käy kuppiloissa niin on outo luuseri,jotenkin ylioppilas lakki päässä olevat känniläiset herättää sääliä näin vapun alla
Te ootte kyllä tajuttoman sairaita ihmisiä. Eipä sillä, sinkku itsekin olen 36v sellainen, ja välillä mielen valtaa teidän laillanne kyynisyys ja epätoivo. Tämään kuitenkin kutsuin luokseni toisen sinkkukaverin, järkättiin vähän syötävää ja juotavaa sitäkin enemmän. Baariin mentiin ja kavereita oli sielläkin. Huvittavaa on se että kävin hakemassa yhtä leidiä hitaille. Eipä lähtenyt kun oli lapset kotona odotamassa ja mieskin jossain. Luuli varmaan että panisin sitä. No eipä ollut ihan se mielessä. Ajattelin että oltais voitu vain tanssia. Mikä kumma siinä on että naisilla on heti muna mielessä? No ei sitten edes tanssittu. Nyt taas kotona ja jatkan syömistä. Kuitenkin sata kertaa parempi vaihtoehto lähteä baariin kuin jäädä kotiin. Ryhdistäytykää jo !!!!!
*Eipä lähtenyt kun oli lapset kotona odotamassa ja mieskin jossain. Luuli varmaan että panisin sitä. No eipä ollut ihan se mielessä. Ajattelin että oltais voitu vain tanssia. Mikä kumma siinä on että naisilla on heti muna mielessä?*
Niin, kun sieltä baarista ei saa muuta kuin panoseuraa. Mistä sitä voi tietää, että kuullut siihen 0,01 %:tiin, joka ei halua panna ensimmäisten hitaiden jälkeen?
Yh-mammat ekittää puuroa - ei ne ole yksin...