hyppylyönti

vieteri

laillisen hyppylyönnin suorittaminen? VINKKEJÄ?

5

2893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bilishauki

      30-90 asteen kulmasta napakka lyönti niin että voima kohdistuu kohdepallosta pöytään jolloin se pallo pomppaa. Tai valliin kova yläpallo lyönti, jolloin pallo pomppaa vallista takaisin kaarella.

      Videoita tuola:
      http://www.vlp-biljardi.net/content/view/29/43/

      • vieteri

        vallista hyppäämisen hallitsen hyvin,juuri tämä tuottaa yllättävästi päänvaivaa..


      • The Rat

        Hyppylyöntiä kunnolla hallitsematta, veikkaisin että 90 asteen kulmalla saa aikaan... Hmm... Mielenkiintoisen tuloksen? :D

        Lisävinkkinä olen kuullut että lyönti tulisi kohdistaa pallon päälle, eli ikään kuin yläpalloa löisi pöydän pintaa päin.

        Harvoin tarvittu, mutta silloin sitäkin kätevämpi lyönti... :)


      • jerkkuli
        The Rat kirjoitti:

        Hyppylyöntiä kunnolla hallitsematta, veikkaisin että 90 asteen kulmalla saa aikaan... Hmm... Mielenkiintoisen tuloksen? :D

        Lisävinkkinä olen kuullut että lyönti tulisi kohdistaa pallon päälle, eli ikään kuin yläpalloa löisi pöydän pintaa päin.

        Harvoin tarvittu, mutta silloin sitäkin kätevämpi lyönti... :)

        juu 90-asteen lyönnin kun tempaset keskipalloon niin luulenpa tuloksen olevan "miss cue" tahi takamasse..
        ei se mihkää pomppaa.. sanoisin enemmänki 30-75 astetta.

        ja hyppyjähän ei kaiveta sinne pallon alle..


      • PasiZ
        jerkkuli kirjoitti:

        juu 90-asteen lyönnin kun tempaset keskipalloon niin luulenpa tuloksen olevan "miss cue" tahi takamasse..
        ei se mihkää pomppaa.. sanoisin enemmänki 30-75 astetta.

        ja hyppyjähän ei kaiveta sinne pallon alle..

        tosiaan, 90 asteen lyöntikulma hieman takapalloon tuottaa hyvän pakin hyppyyn jossa hypätään alle 1cm päästä maskipallosta. Ja onnistuu kyllä muutaman sadan harjoituslyönnin jälkeen.

        Hyppylyönnissä tärkein on lyöntiliikkeen nopeus, helpointa harjoittelu on aloittaa pelkällä shaftilla. Virallisesti biljardimailan pituus on minimissään 101cm, eli pelkkä shafti ei tätä määrettä täytä, mutta alun onnistumisen tunne on tärkeämpi kuin virallisesti hyväksyttävä suoritus.

        Tekniikasta sen verran että harjoittelu kannattaa aloittaa ns. tikkatyylillä, jolloin lyöntikäsi pitelee shaftia peukalon ja etusormen välissä ja ranteella terävä napautus palloon. Kiksin yli hyppääminen on aloituksena paras, kun saa varmasti kiksin yli, niin sitten pallo tilalle.

        Kun tekniikka hallussa ja myös alakautta saa riittävästi vauhtia hyppyyn, niin ei muuta kuin etsimään jumpperimailaa lähimmästä biljardiliikkeestä.

        Paras tippi (ns. nahka) hyppyyn on kuitubakeliitti, eli fenolihartsilaminoitu puuvilla (fenolihartsi = sama materiaali kuin palloissa), jolloin impulssi saadaan kovemmaksi osumahetkellä, eikä nahalle tyypillistä joustoa synny.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      87
      1833
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      145
      1298
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1120
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      64
      988
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      82
      921
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      85
      850
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      836
    8. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      833
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      827
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe