laillisen hyppylyönnin suorittaminen? VINKKEJÄ?
hyppylyönti
5
2853
Vastaukset
- bilishauki
30-90 asteen kulmasta napakka lyönti niin että voima kohdistuu kohdepallosta pöytään jolloin se pallo pomppaa. Tai valliin kova yläpallo lyönti, jolloin pallo pomppaa vallista takaisin kaarella.
Videoita tuola:
http://www.vlp-biljardi.net/content/view/29/43/- vieteri
vallista hyppäämisen hallitsen hyvin,juuri tämä tuottaa yllättävästi päänvaivaa..
- The Rat
Hyppylyöntiä kunnolla hallitsematta, veikkaisin että 90 asteen kulmalla saa aikaan... Hmm... Mielenkiintoisen tuloksen? :D
Lisävinkkinä olen kuullut että lyönti tulisi kohdistaa pallon päälle, eli ikään kuin yläpalloa löisi pöydän pintaa päin.
Harvoin tarvittu, mutta silloin sitäkin kätevämpi lyönti... :) - jerkkuli
The Rat kirjoitti:
Hyppylyöntiä kunnolla hallitsematta, veikkaisin että 90 asteen kulmalla saa aikaan... Hmm... Mielenkiintoisen tuloksen? :D
Lisävinkkinä olen kuullut että lyönti tulisi kohdistaa pallon päälle, eli ikään kuin yläpalloa löisi pöydän pintaa päin.
Harvoin tarvittu, mutta silloin sitäkin kätevämpi lyönti... :)juu 90-asteen lyönnin kun tempaset keskipalloon niin luulenpa tuloksen olevan "miss cue" tahi takamasse..
ei se mihkää pomppaa.. sanoisin enemmänki 30-75 astetta.
ja hyppyjähän ei kaiveta sinne pallon alle.. - PasiZ
jerkkuli kirjoitti:
juu 90-asteen lyönnin kun tempaset keskipalloon niin luulenpa tuloksen olevan "miss cue" tahi takamasse..
ei se mihkää pomppaa.. sanoisin enemmänki 30-75 astetta.
ja hyppyjähän ei kaiveta sinne pallon alle..tosiaan, 90 asteen lyöntikulma hieman takapalloon tuottaa hyvän pakin hyppyyn jossa hypätään alle 1cm päästä maskipallosta. Ja onnistuu kyllä muutaman sadan harjoituslyönnin jälkeen.
Hyppylyönnissä tärkein on lyöntiliikkeen nopeus, helpointa harjoittelu on aloittaa pelkällä shaftilla. Virallisesti biljardimailan pituus on minimissään 101cm, eli pelkkä shafti ei tätä määrettä täytä, mutta alun onnistumisen tunne on tärkeämpi kuin virallisesti hyväksyttävä suoritus.
Tekniikasta sen verran että harjoittelu kannattaa aloittaa ns. tikkatyylillä, jolloin lyöntikäsi pitelee shaftia peukalon ja etusormen välissä ja ranteella terävä napautus palloon. Kiksin yli hyppääminen on aloituksena paras, kun saa varmasti kiksin yli, niin sitten pallo tilalle.
Kun tekniikka hallussa ja myös alakautta saa riittävästi vauhtia hyppyyn, niin ei muuta kuin etsimään jumpperimailaa lähimmästä biljardiliikkeestä.
Paras tippi (ns. nahka) hyppyyn on kuitubakeliitti, eli fenolihartsilaminoitu puuvilla (fenolihartsi = sama materiaali kuin palloissa), jolloin impulssi saadaan kovemmaksi osumahetkellä, eikä nahalle tyypillistä joustoa synny.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831469Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä671255Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2221225Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2031223Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121049Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041019Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍134946Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65923- 79821
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123808