Eli laihdutus ei tuota tulosta, vaan lihon jostain syystä. Käyn salilla, hölkkään ja syön terveellisesti. Alan olemaan siinä vaiheessa että ilo ja motivaatio elämästä on lähtemässä ellen saa pian apua. Mikään tavallinen ummetuslääke ei mulla auta. Eli tehokkaita lääkkeitä, onko heitä?
Ulostuspillereitä?
tarvittaisiin nyt
3612
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ulostuslääke poistaa sinusta paskaa, ei läskiä. Jos sillä olet yrittänyt laihduttaa, niin ei ihme jos ei ole onnistunut.
Uskokaa nyt ihmiset. ULOSTUS- JA NESTEENPOISTOLÄÄKKEET eivät laihduta!! No voivat normalisoida sairauden tai muun aiheuttamaa elimistön aineenvaihdunnan tai ruoansulatuksen häiriötä, mutta eivät ne niitä kiihdytä niin että laihtuisi. Se on kakkia mitä sieltä suolesta tulee, ei pakaroiden rasvakerrosta.
Ulostuslääkkeitä ei muutenkaan pitäisi käyttää huvin vuoksi, koska ulostuslääkettä käytettäessä oma suoli laiskistuu ja ei kohta osaa enää toimiakaan ilman.
viikossa suorita "öljyhoito" suolistolle.
Lorauta ainakin 1, mieluummin kaksi desilitraa maissi- tai rypsiöljyä ohra- tai kaurapuuron sekaan.
tai syö yksi n. 200 g täysjyväruisleipä ja "ryyppää" 1-2 dl ruokaöljyä sen kanssa.
Saman päivän iltana kunnon jumppaa ja liikettä vatsalihaksiin, niin pitäis tukoksen alkaa pehmentyä...:)
Miksi sinulla on ummetusta? Mikä on laihdutustavoite?
Laihdut vähitellen. Uskon, että onnistut. Iloa löytyy ihmissuhteista, liikunnasta, kulttuurista, oppimisesta ja luontoelämyksistä. Tsemppiä!
Syö riittävästi kuituja, niin ummetus helpottuu. Kuituja saa vain kasveista. Kasviksissa ja hedelmissä on vain vähän kaloreita, mutta runsaasti vitamiineja ja hivenaineita. Kalorittomia kuituja saat leseistä ja perunakuitujauheesta. Niitä voi lisätä ruokaan tai juomaan. Leseet kannattaa liottaa ennen syömistä. Niitä ei kannata syödä kohtuuttomia määriä. Suolisto voi reagoida huonosti. Juo vettä paljon. Tarkista ruokavaliosi terveellisyys. Yleensä laihdutus vie pidemmän aikaa kuin toivoisi. Alentuneen painon säilytys on suurin haaste. Se vaatii ruokailutottumusten muutosta.
Kihti on yleistynyt Suomessa rajusti. Pääasiallisena syynä ovat nesteenpoistolääkkeet eli diureetit. Kihtipotilaan tulisi välttää runsasta sisäelimien, lihan, kalan ja oluen nauttimista.
http://www.tohtori.fi/?page=2403132&id=8946272