Loma päivät?

Lomapäiviä olisi työnantajan mukaan kertynyt 18.
Työt aloitin 20.6.2005
Nyt en tiedä kuuluisiko tuolta tynkä kesäkuulta saada lomapäiviä, vai eikö kuuluisi?
5677
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minun mielestäni ei, mutta olet oikeutettu saamaan siltä kuulta kyllä lomakorvausta.

Äänestä

Kuukaudesta pitää olla 14 päivää työpäiviä tai niihin verrattavia päiviä, että lomapäiviä kertyy, eli ei kuuluisi.

Äänestä
  • Kiitoksia selvennyksestä

    Äänestä

Jos sait kuitenkin yli 35 työtuntia niin vl kyllä kertyy. Jos teit 8 tuntista niin oletan 9 työpäivää x 8 tuntia jotain 72 työtuntia eli vastaus on että kyllä ne vl tulee tuosta kesäkuusta

Äänestä
  • Riippuu kyllä työsuhteesta. Jos alkup. kysyjä on virkasuhteessa valtiolla niin kesäkuusta ei kerry lomaa koska ei tule 18 virassaolopäivää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Zäg kirjoitti:

Lomapäiviä olisi työnantajan mukaan kertynyt 18.
Työt aloitin 20.6.2005
Nyt en tiedä kuuluisiko tuolta tynkä kesäkuulta saada lomapäiviä, vai eikö kuuluisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu