ISTU JA LAIHDU!!!!

OIKEESTI - tää ei ole edes vitsi. ISTUKAA JA LAIHTUKAA! Nimittäin JOOGA-asennossa.

Kaikki jooga-asennot laihduttavat - myös perus jooga-istumisasennot, joissa itse juuri nyt istun.

LYHYESTI: Suosittelen joogaa ylipainoisille kaikissa sen eri muodoissa.

Jooga on myös nivelystävällistä.
51092
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Miten se semmoinen voi laihduttaa`??:D
Kertoisiko joku onko mitään jooga sivuja joissa neuvotaan joogaa??

Äänestä
  • No "jostain syystä" minä itse laihduin huomattavasti joogan avulla.

    Veikkaan, että joogan osittainen laihduttava vaikutus perustuu myös siihen, että se säätelee ruokahalua. (siis ei nälätä niin usein jne)

    Ja se lisää joustavuutta ja hyvää oloa.

    Perusjoogaohjeita pitäisi olla ihan webissä...tai sitten osta joku kirja. Mihinkään monimutkaisuuksiin ei tarvitse (varsinkaan alussa) sortua. Joogan NIMELLÄ ei ole väliä (niitähän on nykyään eri lajeja) - pääasia, että opettelet muutamat perusasennot ja annat "palaa".:)

    Äänestä

Asento kuluttuu juuri sen verran kuin sen ylläpitämiseen lihakset tarvitsevat energiaa. Seisominen kuluttaa enemmän kuin makaaminen, joku joogavänkyrä ehkä enemmän kuin löhötuolissa loikoilu. Mutta että istuminen laihduttaa, niin se on jo aika rankka väitä =) Istuminen ei nimittäin tasan kuluta enempää kuin esim. seisominen/kävely, ja seisomatyötä tekevistäkin löytyy ylipainoisia... asennon merkitys on siis energiankulutuksen kannalta mitätön.

Muuten joogalla on kyllä paljon etuja. Mutta jos laihtua haluaa, pitää kurkistaa myös sitä mitä suuhunsa laittaa!

Äänestä

Uskon joogan laihduttavaan vaikutukseen. Kun liikkumaton ja jäykkänivelinen kompura vetää itsensä oikein tujuun jooga-asentoon, niin varmaan laihtuu. Ei meinaan pääse käymään jääkaapilla ennenkuin joku tulee avamaan solmun. Heh.

Äänestä
  • No voihan sen noinkin nähdä.:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KOKEILKAA!!!! kirjoitti:

OIKEESTI - tää ei ole edes vitsi. ISTUKAA JA LAIHTUKAA! Nimittäin JOOGA-asennossa.

Kaikki jooga-asennot laihduttavat - myös perus jooga-istumisasennot, joissa itse juuri nyt istun.

LYHYESTI: Suosittelen joogaa ylipainoisille kaikissa sen eri muodoissa.

Jooga on myös nivelystävällistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu