Kuinka paljon käytätte juomavyötä lenkeillä? Itse ajattelin hankkia ko. kapistuksen. Lenkkieni pituus on n.5-10 km joten nesteytyksen osalta en kyllä varsinaisesti sitä tarvitsisi. Itselläni vain lenkillä suu ja kurkku tuppaavat helposti kuivumaan ja olo on kuin olisi saharan autiomaa muuttanut suuhun. Bonuksena siitä vielä liman eritys kurkussa lisääntyy juuri tuon ansiosta.
Joten minkälainen vyö viritelmä ei häiritse juoksemista yms. kokemuksia asiasta.
Joten minkälainen vyö viritelmä ei häiritse juoksemista yms. kokemuksia asiasta.
Vastaukset 11
Vanhimmat
esim. dexal valmistaa juomavyötä, joka on kätevä käyttää. siinä on yhden ison pullon sijaan monta pientä, joten sitä ei juuri edes huomaa juostessa. kyselepä urheiluliikkeestä! hinta oli muistaakseni jotain kaksikymppiä.
Juuri eilen kävin ostamassa Dexalin juomavyön, kaksi pulloa, energiapatukoille omat paikat ja edessä avaintasku. Hinta oli 25e, juoksijakortilla sain 20e. Toinen vaihtoehto oli myös Dexalin, siinä taisi olla 5 pulloa ja hinta 29e. Eilen illalla koklasin tota vyötä ja hyvin toimi! :) Aiemmin minulla on ollut käytössä vyö, jossa on ollut isolla pullolle paikka. Minua käyttö ei mielyttänyt, sillä se hiosti tooosi paljon! Suosittelen siis ostamaan sellaisen vyön, jossa pieniä pulloja ja kapeampi se vyötärönauha.
Miten suuri tilavuus/pullo noissa ostamissasi pulloissa on?
Yhteen pulloon menee 2,5dl eli 5dl saan yhteensä nestettä mukaani. Energiapatukoita mahtuu 8.
Eipähän pääse ainakaa väsy yllättään, mutta jano ehkä.
Puolimaratonin vetää ainakin treenivauhdilla ilman tankkausta, sen verran viileät säät ovat täällä Suomessa.
Lämpimissä maissa tuollainen vyö on mukava, mutta kannattaa lämmittää juoma ennen kuin menee ulos. Muuten tiivistyvä kosteus saa paikat tosi märiksi ja juomat lämpenee joka tapauksessa yli 40 asteeseen. Ja Suomestahan vyötä ei kannata ostaa, koska täällä on kaikki niin kallista.
juomavyön 4 pullolla a 1dl pullo ja maksokin huikeat 6 euroo. Mulle riittää ainaskin toi määrä pitkilläkin lenkeillä.
Heips,
Olen huomannut, ainakin muussa urheilussa, varmasti sopii myös lenkkeilyyn: Kannattaa käyttää purukumia. Se pitää suun kosteana niin tuo kurkun/suun kuivuminen ei vaivaa eikä siten tule niin kovaa janon tunnetta.
Ootko nyt ihan vakavissasi? :) Meinaan, että ei kai sitä pelkästään janon tunteen takia pitkillä lenkeillä juoda. ;)
Olisin voinut lukea tietysti ketjun alunkin hieman tarkemmin..:) Sori, liikaa väsymystä, jatkakaa.
Ei missään tapauksessa purkkaa lenkille. Sehän haittaa optimaalista hengitysrytmiä. Eikä kukaan varmaan halua tukehtua kesken kaiken. ;)