pankki ja vakuutusala

Jermu

Millaista palkkaa pankki ja vakuutusalalla yleensä tienataan normaalista perustehtävistä? Kummalla alalla on paremmat ylenemismahdollisuudet, jos perusduuni ei innosta pidempään?

3

11508

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sakari

      Maksavat Tes:n mukaista palkkaa. Ammattiliitto
      suorasta ja Vakuutusväen liitosta löydät palkkataulukoita. Eivät ole mitään ihmeellisiä
      palkkoja perusduuneista. Asiantuntija ja esimiestason tehtävistä maksetaan jo hieman paremmin. Sitä en osaa sanoa kummalla alalla
      pääsee etenemään paremmin. Itsestä se on kiinni.

    • pankkilainen

      "Tavallisen" toimihenkilön palkka on yleensä 1758 euroa/kk (Rahoitusalan TES:n 3. vaativuusluokka) mahdolliset lisät. Työt käsittävät yleensä kassapalvelua ja lyhyiä asiakasneuvotteluita. Itsenäistä päätösvaltaa ei ole.

      Palkkaluokkaan 4.1 kuuluvat mm. sijoitus- ja rahoitusneuvottelijat. Palkka n. 1840 ja rapiat lisät. He tekevät itsenäisesti mm. joitakin luottopäätöksiä ja hoitavat vaativampia sijoitustoimeksiantoja. Pienemmissä yksiköissä rahoitus- ja sijoitusneuvoja voi olla sama henkilö, yleensä nimikkeellä palveluneuvoja.

      Korkeampaan vaaativuusluokkaan vaaditaan yleensä jo paljon työkokemusta. Pankkialalla työkokemus on avainasemassa. Esimerkiksi rahoitus- ja sijoitusasiantuntijat ovat pitkän työkokemuksen omaavia toimihenkilöitä. Toki pankkiin tullaan suoraan ylempiin tehtäviin ilman pankkikokemustakin: esim. pankkilakimiehet (usein heilläkin on jonkinlaista pankkitaustaa esimerkiksi kesätöiden muodossa).

      Mitä tiedän oman työuransa kautta (ei koulutuksensa) edenneitä esimiehiä ja asiantuntijoita, niin heillä on kirjallinen ilmaisu hallussa, esiintymiskykyä, kykyä tehdä päätöksiä (tätä ominaisuutta ei kyllä kaikilla pankkilaisilla ole) ja jonkinlaista kykyä kehitellä uusia toimintatapoja. Näiden lisäksi he ovat erittäin taitavia asiakaspalvelijoita.

      Vakuutussektori on siirtymässä aika pitkälti samaan "leiriin" kuin pankitkin. Tämän hetkisessä tilanteessa, kun pankit ovat ostaneet vakuutusyhtiöitä ja päinvastoin, niin mielestäni väkeä on virrannut enemmän vakuutusalalta pankkiin kuin päinvastoin. Ylipäänsä molemmilla aloilla jää todella paljon esimiehiä ja asiantuntijoita eläkkeelle: paikkoja avautunee lähivuosina runsaasti myös päällikkö- ja asiantuntijatasolle.

      • Jermu

        sitä vanhempien ikäluokkien eläköitymistä, jotta pääsee parempiin töihin. kiitos.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      91
      2076
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1343
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      137
      1005
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      218
      965
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      836
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      L.
      Ikävä
      95
      823
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      724
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      74
      710
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      52
      705
    10. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      638
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      69
      621
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      601
    13. 43
      591
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      460
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      454
    18. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe