Mikä on pitkän (pitemmän kuin puoli vuotta) parisuhteen salaisuus? En ymmärrä miksen saa suhdetta toimimaan tai toisin sanoen itseäni toimimaan suhteeni eteen. Alkaa olemaan jo klisee, että seurustelusuhteet päättyy yleisimmin 2-3 kk:n jälkeen ja useimmiten syynä on oma kyllästymiseni mieheen. Pitkäaikaisen suhteen haluaisin enemmän kuin koskaan, mutta niin se aina vain lopahtaa ja alkaa tylsistyttämään. Kehittelen omassa päässäni mitä ilmeisemmin kaikkia ikäviä puolia miehestäni (pettämisepäilyt jne.) ja tulen aina siihen lopputulokseen että helpompi olla yksin kuin tapella. Terapiaan vissiin pitää mennä :D Kuitenkaan en todellakaan nauti sinkkuudestani, mutta luottamusta on vaikea saavuttaa mieheen kuin mieheen. Aina sitä vain ajattelee, että ei tämäkään juttu pitemmän päälle toimi, kun ei edellisetkään toimineet. Tulevaisuuden haaveissa on oma perhe, mutta silti kaiken varalta on suunnitellut elämänsä ilman miestä ja lapsia..
Miten saada suhde toimimaan
kastanja
6657
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
"Mikä on pitkän (pitemmän kuin puoli vuotta) parisuhteen salaisuus?"
"Salaisuus" on se, että se kumppani on sinulle sopiva.
Toinen "salaisuus" on tasapainoinen psyyke, mikä sinulla vaikuttaa sanojesi mukaan (" Kehittelen omassa päässäni... ") olevan vähän niin ja näin.
Kolmas "salaisuus" on tunteet.
taitaa olla kuitenkin niin, että et luota itseesi. Oikeastaan jo se, että oletat suhteen menevän pieleen, koska aiemmatkin ovat menneet, on aika paljastava lause. Jos jo etukäteen "tietää" ettei juttu toimi, niin eihän silloin teekään mitään sen toimimiseksi. Mitä turhia.
Ehkä tämä on sellainen itsesuojelumekanismi. Varmistat kyllästyttämällä sen, ettei suhteesta tule mitään, koska et halua tulla satutetuksi. Ihmiset tekevät tätä koko ajan.
Jos tällainen pelko on, niin löydät varmaan itse sen syyn katsomalla ajassa taaksepäin. Etsi myös hyviä parisuhdemalleja, joista otat oppia. Mielellä pitää olla joku malli jonne suuntautua. On vaikea tehdä mitään jos ei tiedä mitä haluaa. On ihan hyvä olla kakkossuunnitelma mutta sitä ei kannata ajatella kun on suhteessa. Muutenhan se mieli suuntautuu juuri siihen elämään ilman miestä ja lapsia, vaikka tarkoitus on saada ne molemmat =)
...koska olet karkkiprisessa, joka haluais että parisuhde ois koko ajan ihanaa, ja että jätkä jaksais palvoa sua. On vain kovin hankalaa palvoa jotain noin ällöttävää. Toista se olisi sellainen hyvin kasvatettu aasialainen typy!
Mulla taas niin päin, että lähes poikkeuksetta mies kiinnostuu aina noin 1-4 kuukauden jälkeen seurustelun aloittamisesta ja laittaa välit poikki.
Minä kun haluaisin jotain pysyvämpää, mutta ilmeisesti miehiä pelottaa tämmönen muija joka sanoo suoraan mitä ajattelee, ei petä, ei valehtele, on rehellinen , katseen kestävä, hauska ja tulee kaikkien kanssa toimeen.
Itse en oo koskaan ketään jättänyt, en koe siihen syytä, jos välitän toisesta ja omasta mielestäni kaikki on ok.
En tiedä millä kriteereillä mut sitten jätetään. Ehkä se on sitä, että etsitään jotain ylijumalallista unelmanaista, jota ei ole edes olemassa?
No, omapa on menetyksensä.
* korjaus *
Siis mies kyllästyy lähes aina 1-4 kuukauden kuluttua seurustelun aloittamisesta....
sama täälä,,,, aivan kuin ite olsin tuon kirjoittanut! =D
Onneksi meitä on muitakin! Tiedän nyt etten ole ainut,hih