Suhteet&tunteet-palstojen lukeminen lisää oman suhteen tilan pohdintaa. Liian usein alan miettimään, että olenkohan nyt sittenkään oikean ihmisen kanssa. Ennen tänne löytämistä en kertaakaan miettinyt moisia. Silloin ei ollut kyllä arki vielä tullut suhteeseen.
Etenkin näitä erilaisuus-keskusteluita pitäisi välttää lukemasta. Olemme hyvin erilaisia, joka tottakai välillä rasittaa joissain asioissa. Mutta toisaalta se on myös voimavara. Mut heti kun luen jotain negatiivista tekstiä asioista, jotka liittyvät meidänkin suhteeseen, alan miettiä asioita liian negatiivissävytteisesti. Pitäisiköhän lopettaa täällä käynti :) Ovatko muut huomanneet samaa?
Etenkin näitä erilaisuus-keskusteluita pitäisi välttää lukemasta. Olemme hyvin erilaisia, joka tottakai välillä rasittaa joissain asioissa. Mutta toisaalta se on myös voimavara. Mut heti kun luen jotain negatiivista tekstiä asioista, jotka liittyvät meidänkin suhteeseen, alan miettiä asioita liian negatiivissävytteisesti. Pitäisiköhän lopettaa täällä käynti :) Ovatko muut huomanneet samaa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sitä mieltä mie oon, että itsetunto on heikoilla jos ulkopuolisten ongelmat saavat sinut epäröimään oman elämäsi suhteen. Tietäisit itse jos sinusta tuntuisi ettet ole oikean ihmisen kanssa.
Jokaisessa suhteessa on ongelmia ja "ongelmia". Suhteen laatu vaikuttaa siihen miten ne koetaan. Ovatko suhdetta tuhoavia (aiheuttavat keskinäistä kähnäystä) vai voidaanko ongelmia vastaan taistella yhdessä. Joskus ollaa tietysti eri mieltä. Jotkut ovat kaikesta eri mieltä. Se, onko erimielisyys tuhoavaa vaiko sellaista joka kuuluu siihen suhteeseen (vanha-aviopari -ilmiö), on merkityksellistä kun miettii onko suhde hyvä vai huono. Kaiken lisäksi ihmiset kokevat vastoinkäymiset eri tavoin. Joku kävelee niiden yli lähes huomaamatta "olipas taas joku mutka matkassa mutta päivä on kaunis", toisella taas koko elämä kaatuu just siihen.
Jos jolla kulla elämä kaatuu, itkee illat pitkät, mielenterveys järkkyy, viina maistuu, se ei tarkoita että sinun pitäisi kokea asiat samoin. Sinä ja puolisosi olette yksilöllinen pari. Pidä mielessä se. Jos teillä on vahva keskinäinen side, se kestää vastoinkäymiset ja erilaisuutenne.
Nykytrendi on se, että netissä haetaan listan avulla perfect match puolisoa. Jos joku harrastus ei olekaan sama niin voi herran tähden, siitähän tulee varmasti eroon ajava tekijä ennemmin tai myöhemmin. Tai erilaiset mielivärit, temperamenttisuus, pituus, mikä tahansa.
Ei kannata elää internet-maailmaa kuin oikeaa maailmaa. Kirjoitukset ovat usein myös kärjistettyjä. Niihin kärjistyy joko tarkoituksella tai tahattomasti asioiden ydin. Joku jopa liioittelee. Koitapa itse kirjoittaa jostain asiasta mikä juuri sillä hetkellä ottaa päähän. Viikon päästä kun olet hyvällä tuulella ja unohtanut koko jutun, lue kirjoittamasi asia ja saatat huomata että eihän se ihan niin nyt ollut. Ihmisillä on hyvin mustavalkoisia mielipiteitä, etenkin jos aloitus on ollut liioitteleva, tai jyrkkä. Mielipiteet myös mustavalkoistuvat enemmän kuin kirjoittaja haluaisi.
Joten, jätä tälläiset palstat väliin jos huomaat että ne vaikuttavat sinun oikeaan elämääsi. On ihmisiä joiden maailmankuva on vääristynyt näiden takia, kuten myös chattien et cetera takia. Kun tunnet itsesi epävarmaksi jostain syystä puhu kumppanisi kanssa. Tai ystävien.
Kyllä vain olen huomannut saman. Mikäli omassa suhteessa kaikki "liian" hyvin, kannattaa täällä lukaista pari sepustusta ja johan alkaa mielessä pyörimään, että onkohan tämä nyt sittenkään se oikea ja ajatteleekohan omakin mies noin...
*huokaus* Pitäisi vaan yrittää muistaa, että nämä mielipiteet täällä ovat yksittäisten ihmisten käsityksiä, eivätkä mitään yleispäteviä totuuksia. Joskus pidän oikein tarkoituksella taukoa näistä palstoista, ettei turhaan ala oma(kin) mielikuvitus laukkaamaan. Eihän näitä kukaan pakota lukemaankaan :)
mutta luulen, että ne epävarmuudet ovat syntyneet ihan aiheesta, ja täältä saa tavallaan tukea niille ajatuksille. Sitten jos joku kommentoi jotain rohkaisevaa, ni taas miettii että jos sittenkin...hohhoijaa. pitäis vaan tehä niin kuin sydän sanoo, ottaa askel kohti tuntematonta tulevaa :(
Mulla on valitettavasti sama ongelma. Vois hieman rajottaa lukemasta täältä kaikkea negatiivista. Mut täytyy muistaa, että tuo on vaan oman pikku pään tyhmiä luuloja.. eikä sais alkaa liikaa miettimään noita asioita. =) hyvää kesän alkua sulle!
Mulla päin vastoin. Täällä lukemani jutut saavat ajattelemaan että olenpas onnekas kun olen tällaisessa parisuhteessa. Tulee tunne, että tämä voi olla jotain mikä kestää.
Siinä olet kyllä oikeassa, että tulee mietittyä näitä asioita omaan suhteeseen liittyen. Mutta onhan se hyvä pohtia suhteen tilaa aina välillä (ja toivottavasti päätyä siihen että menee hyvin, muussa tapauksessa voi alkaa keskustella puoliskon kanssa ja korjata asioita).