joku newtonin laki...?

höpötihöö

Varmaan kysytty aiemminkin... mutta mihin perustuu se, että jos hyppäät liikkuvassa junassa ylöspäin, pysyt kuitenkin samalla kohtaa lattiaa, kun tulet alas. Etkä siirry taaksepäin, vaikka juna meneekin eteenpäin. Joku newtonin laki...?

4

537

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • homma

      Perustuu siihen, että olet valmiiksi liikkeessä. Olisikohan sellaista lakia kuin jatkuvuuden laki tms.

    • Jonsson.

      1. Ensimmäinen syy siihen, ettei liiku taaksepäin on se, että suljetussa junavaunussa ilma siirtyy vaunun mukana. Näin ollen ei synny kitkavoimaa, joka puskisi taaksepäin.

      2. Toinen syys siihen, ettei siirry taaksepäin on se, että kyseisessä liikesuunnassa (maapallon pinnan suhteen kaarevasti) painovoiman kokonaisvaikutus pysyy jatkuvasti kohti maapallon keskipistettä vakiona.

      Näin ollen voimat eivät muutu liikkuvan vaunun sisällä vaikka se onkin kyseisessä liikkeessä. Ja lopputuloksena hyppäys toteutuu aivan samalla tavalla kuin jos vaunu olisi pysähtyneenä paikallaan.

      Mielenkiintoista on, että jos juna kiihdyttää hyppäyksen aikana, niin silloin siirryt taaksepäin. Taikka vastaavasti, jos hyppäät silloin, kun juna jarruttaa, niin siirryt eteenpäin. Tämä johtuu siitä, että sivuttaiskiihtyvyydestä syntyy sivuttainen voima.

    • Koo

      Relativistinen liike on vastaus. Eli siis paikallaan pysyminen tai liikkuminen riippuu koordinaatiston valinnasta.

    • Jos liikuvalta alustalta irtoaminen aiheuttaisi liikettä jonkin muun koordinaatiston suhteen, niin ei täällä paljon hypeltäisi: Maapallon pyöriminen näillä leveysasteilla vastaa nopeutta 220 m/s, maapallon ratanopeus nopeutta 30 km/s ja aurinkokunnan kiertyminen Linnuradan keskipisteen ympäri nopeutta 250 km/s. Hyppäyksen yhteydessä tapahtuisi varsin pikainen erkaantuminen alkuperäisestä paikasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4606
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      2109
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      49
      1545
    4. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      162
      1502
    5. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      165
      1488
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      262
      1293
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      196
      1184
    8. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      203
      1122
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1064
    10. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      1047
    Aihe