Työharjoittelu hyväksikäyttämistä

Olenpa tullut huomanneeksi miten nykyään yritykset ottavat mieluummin jatkuvasti uusia harjoitelijoita harjoittelijan perään aikomatta palkata ketään.

Onhan se kustannustehokasta imeä mehut harjottelijasta pihalle ja ottaa toinen. Lähinnä palkkioksi saa ruokalippuja ja valitusta siitä, etten saisi edes pitää välillä taukoja.

Oikein korrektia toimintaa yrityksiltä!? Vai onko?
61368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

tarkkaan.
tätä kusetusta käytetään ainakin mediassa.

Äänestä
  • Kyllä tuo on aivan totta, media-alalla erityisesti tuotantoyritykset palkkaavat ruokapalkalla työntekijöitä ja aikomatta palkata ketään. Tätä se hintakilpailu teettää!

    Oma työharjoitteluni tuntui lähinnä ajan haaskaukselta , kun oikeastaan ohjaaja ei ollut moneen viikkoon paikan päällä ja toisaalta tein yritykselle aika ison työn... Kyllä sen lähinnä näkee, kun on yrityksessä säästötoimet meneillään, että ketä tässä lähinnä kusetetaan. Eikä siellä ole edes tarjolla kesätöitä.

    Äänestä

tere!

Ammatti-instituuteissa on nykyisin puoli vuotta työharjoittelua. 99% tekee harjoittelun ilmaiseksi! Saksassa vastaavasta harjoittelusta maksetaan 750 euroa kuukaudessa. Mielestä vastaava voitaisiin ottaa suomessakin käyttöön. Mikään työ ei ole niin turha, etteikö siitä tulisi saada palkkaa. Jos on niin turha työ, ettei siitä voi maksaa, niin ei sellaista työtä kannata edes tehdä...

T: Teekkari

Äänestä
  • että niin.....

    että meidän pitäisi opettaa ja kouluttaa teitä ja vielä maksaa siitä teille???

    Tiesittekö, että työnantaja "tuhlaa" myös jonkun ihmisen aikaa siihen, että joku viitsii harjoittelijoita neuvoa. Eikä sekään ole halpaa se....
    Omapahan on koulutuksenne.

    Äänestä

Haluaisin tuoda esiin hieman toisenlaisen näkökulman/ongelman liittyen työharjotteluun ja työilmapiiriin. Itse olen tällä hetkellä työvoimakoulutukseen liittyvässä työharjoittelussa. Motivaatiota on vaikka muille jakaa ja "paloa" oppia uusia asioita.

Nyt olen pari viikkoa ollut harjoittelussa ja saanut tuta sen, että minuun suhtaudutaan kuin en osaisi yhtään mitään (johtuuko siitä, että olen ollut työttömänä?), tekemistäni töistä ei olla ollenkaan kiinnostuneita, vaikka olen pyytänyt kommenttia (työt liittyvät ns kehittämisprojektiin) ja kaiken lisäksi henkilö, joka virallisesti määrättiin ohjaajakseni, ei ole puhunut minulle käytännössä mitään tänä aikana. Ei puhu ei pukahda, ei vastaa tervehdyksiin, ja jos kahvipöydässä yritän viritellä keskustelua, tämä on kuin ei olisi mitään kuullutkaan. Ja usein vielä kääntyy kannoillaan, jos huomaa että olen sillä hetkellä ainoa kahvipöydän ääressä.

Olenko hänen mielestään jotenkin niin alhainen ettei minulle tarvitse puhua?? Minusta kumman lapsellista käytöstä- aikuiselta ihmiseltä. Muita harjoittelijoita hän kohtelee ihan hyvin. Olen oikeasti osaava ja oma-aloitteinen tyyppi ja käyttäydyn ystävällisesti ja hyväntuulisesti ihmisiä kohtaan. Tähän mennessä minua ei ole tarvinnut juuri neuvoa työtehtävissäni ja olenkin päättänyt että "ohjaajaltani" en ainakaan kysy, miksi kysyisin kun hän käyttäytyy kun minua ei olisi ollenkaan olemassa.

Muutenkin ilmapiiri on vähän sellaista että heille on ihan sama koska tulen ja koska lähden, tästä huolimatta aion pitää työajoista kiinni. Tuntuvat ajattelevan ettei minusta ole heille mitään lisäarvoa. Mutta sama kai se sitten heille on kun olen vain ilmainen harjoittelija. Olen ajatellut ensi viikolla ihan ystävälliseen ja rakentavaan sävyyn ottaa puheeksi sen, että en ole tuntenut itseäni kovin tervetulleeksi. Ei ole kiva tuntea itseään täysin näkymättömäksi, kun juuri kaipaisi sitä tunnetta että on osa (työ)yhteisöä, saa näyttää mitä osaa ja lisäksi oppii uusia asioita.

Muutaman viikon sitä nyt sietää suunnilleen mitä vain mutta jos tästä jää P****a maku niin motivaatio hakea työtä on alhaalla..., että miten voin päästä palkkatyöhön jos tuollaiset asennevammaiset ihmiset päättävät ketä palkkaavat...

Kaipaisin teiltä muilta kokemuksia, oletteko kokeneet samanlaista ja miten tilanne kehittyi?

Äänestä
  • voi kun tuo kuulostaa niin tutulta! Harjoittelujaksollani en todellakaan saanut ohjaajaltani hyvää palautetta, vaikka tein kaikki työt paremmin kuin hyvin.

    Loppujenlopuksi heille oli sama milloin tulen ja milloin menen, eniten heitä haittasi se etten enää ilmapiirin ahdistamana viritellyt mitään perseennuolemis keskustelua. En tiedä miten paljo heidän jälkikasvustaan ja työurastaan pitäisi olla kiinnostunut, mutta tekemästäni työstä en saanut saanut muuta kuin pari epämääräistä murahdusta.

    Harjoittelun keskivaiheilla minulle tehtiin selväksi esimiehen tasolta, että kymmenen minuutin fuskaaminen oli niin paha teko, vaikka olin tehnyt kaikkein paskinta duunia ikinä. Että hän kyllä muistaa, ettei minua tulla palkkaamaan tähän taloon.

    Tein miljardi yrityksen eteen pienellä palkkiolla... heitä suuresti hyödyttävän projektityön ja heiltä ei herunut lähinnä kuin negatiivista.

    Tästä opin sen, ettei työmaalla kannata tehdä mitään ekstraa koska sitä ei osata kuitenkaan arvostaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nimetöön kirjoitti:

Olenpa tullut huomanneeksi miten nykyään yritykset ottavat mieluummin jatkuvasti uusia harjoitelijoita harjoittelijan perään aikomatta palkata ketään.

Onhan se kustannustehokasta imeä mehut harjottelijasta pihalle ja ottaa toinen. Lähinnä palkkioksi saa ruokalippuja ja valitusta siitä, etten saisi edes pitää välillä taukoja.

Oikein korrektia toimintaa yrityksiltä!? Vai onko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu