Kun sanot, että työttömyys johtuu vääristä valinnoista. Jos työtön saa vakituisen työpaikan omalta alaltaan, muuttuuko silloin väärä valinta samoin tein oikeaksi?
Työmarkkinakelpoiselle
yksi kysymys
4409
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Erikoistuttuani työnhakemiseen en malta olla kysymättä, että osoitanko minä kutsumukseni kyseiselle alalle vasta päästyäni sille huonommin ehdoin kuin aikonani hakiessani.
Eipä sitä kannata kauheasti ehtoja asetella jos meinaa töihin päästä.
Ehtoja voi alkaa esittämään siinä vaiheessa kun on saanut vakuutettua esimiehen siitä, että yritykselle tuomasi lisäarvo on niin kova, että nyt kannattaa pitää miehestä kiinni.
Jos omalta alaltaan saa työtä niin silloin valinta ei ole alunperinkään ollut väärä.
Toisaalta taas, jos on vuosikaupalla ollut työttömänä niin ei varmaan työtön itsekkään pidä alavalintaansa kovin onnistuneena.
Saman koulutuksen omaavat työttömät a ja b hakevat samaa paikkaa. A saa paikan ja b jää varalle, eikä saa muualtakaan töitä. A siis ei ole valinnut väärää alaa, mutta b on?