jarrut vinkuu

Osaiskohan joku auttaa, miten saa jarrujen vinkumisen hiljentymään? Kyseessä Merida-merkkinen, 24-vaihteinen maasturi, ikää viitisen vuotta. Jarrupalat ei oo kuluneet, joten missä vika? Ongelma lähinnä takajarrussa, etummainen on hiljainen ja löysempi.
Ja ongelma nro 2: etupyörä heiluu sivusuunnassa eli rengas on vino. Yksi pinna on poikki. Pystyykö oikomaan vai kannattaako ostaa uusi vanne?
71069
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

käy korjauttamassa vanne, eli pinna laitetaan paikoilleen, pinnan katketessa vanne menee aina vinoon. Jarrujen vinkuminen johtuu yleensä väärässä kulmassa olevasta jarrupalasta, menee yleensä ohi kun palat kuluu tai kulmaa säädetään.

Äänestä

Jarrupaloihin pitää säätää aurausta ni ei vingu

Äänestä

Tai vanteiden jarrupinnat voisi kokeilla puhdistaa tärpätillä tai siis jollain liuottimella, mm. kynsilakanpoistoaineella.

Äänestä
  • Jos puhdistat, niin jollain "rasvattomalla" liuottimella. Tietysti voihan ne jarrut rasvata, niin ei vinku, mutta ei jarrutakkaan.
    Tavallisissa jarruissa ei ole mitään kulmien säätöjä, kuin runnosmistekniikalla, joten puhdista ne vanteet ja uusi palat (ei ole kalliita).

    Äänestä

  • Se on yleensä asetonia, voi lähteä myös maalit, mutta ainakin teippaukset.

    Äänestä

  • se on rasvaista kirjoitti:

    Jos puhdistat, niin jollain "rasvattomalla" liuottimella. Tietysti voihan ne jarrut rasvata, niin ei vinku, mutta ei jarrutakkaan.
    Tavallisissa jarruissa ei ole mitään kulmien säätöjä, kuin runnosmistekniikalla, joten puhdista ne vanteet ja uusi palat (ei ole kalliita).

    Ton tasosessa fillarissa on varmasti mahdollisuus säätää jarrupalojen kulmaa ilman väkivaltaa, toisin kuin ns. retkipyörissä. Vanne kannattaa rihtauttaa huollossa ja samalla säätävät jarrut, kun nätisti pyydät.


    Lueskele täältä vinkkejä, www.hyper-bike.fi/huolto.html#anchor341835.

    Ei fillarin huolto niin vaikeaa ole että aina tarttis maksaa huoltoliikkeelle.

    Äänestä

1)Jarrujen vinkuminen saattaa asettua tällä:
Trasseliin Sinolia,tai kikkein parasta tietenkin olisi tineri,sillä kun pyyhkii jarrupalat ja sama käsittely vanteille.Niihin on molempiin ilmeisimmin muodostunut niinkutsuttu lasipinta.
2)Sitten pinnajuttu.Kyllä se periaatteessa kannattaa oikaisuttaa se vanne ja samalla laitattaa se pinna siihen.Pinnan katkeaminen saattaa pahimmillan johtaa tuhoisiinkin seurauksiin.
Tietysti kannattaa laskea senkin mukaan,paljonko pyörän hinta on ollut ja samalla kannattaa ottaa selvää onko kyseessä ontelovanne,vai tavallinen peltivanne.Peltivanne nimnittäin kestää oman aikansa ja sen jälkeensen käyttötunnit rupeavat olemaan täynnä.
Meikällä oli semmoinen norjalainen halpapyörä,josta levisi takanapa.Käytin sen pajalla.Siellä sanottiin,ettei kannata ruveta korjaamaan,vaan kannattaa hankkiutua eroon siitä.Uusi vanne sisäkaluineen päivineeen olisi maksanut n.180-200€.Katsoin parhaaksi hävittää se pelin.Sain ihan kohtalaisen rahan vielä vaihdossakin.
Sinulla on kyllä laadukas menopeli,ei siinä mitään. Meikä hommasi tuossa Feltin levyjarrullisen version 620-mallin.En ole parempaa menopeliä kokenut.Joustohaarukka ja levyjarrut...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


netta_ kirjoitti:

Osaiskohan joku auttaa, miten saa jarrujen vinkumisen hiljentymään? Kyseessä Merida-merkkinen, 24-vaihteinen maasturi, ikää viitisen vuotta. Jarrupalat ei oo kuluneet, joten missä vika? Ongelma lähinnä takajarrussa, etummainen on hiljainen ja löysempi.
Ja ongelma nro 2: etupyörä heiluu sivusuunnassa eli rengas on vino. Yksi pinna on poikki. Pystyykö oikomaan vai kannattaako ostaa uusi vanne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu