Miten alastulo tehdään niin ettei nilkat murru ja joustomatka jaetaan pidemmäksi.
Laskuvarjohyppy
Laskuvarjohyppy
52527
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Nykyaikaisella varjokalustolla pääsee laskeutumaan erittäin pehmeästi,koska olen itse hypännyt pyöreillä kuvuilla niin siihen aikaan oli tiukka jalkojen yhdessäpitäminen erittäin tärkeää ja laskeutuminen joustettiin kaatumalla,tätä alastuloa harjoiteltiin paljon.
Käsittääkseni myös patjavarjolla laskeutuessa on suotavaa pitää jalat yhdessä.
http://www.seniorskydivers.com/linkit.htm
paljon maksaa?
vastatkaa pian tai rahat menee jonnekkin....
plussana olisi tandemparina nainen :)
ns. Höyhennät alastuloasi vetämällä rivakkaasti ohjaimista(roikkuvat remmit) noin lantion tasolle. Jokaisella on oma tasonsa joka määräytää painon ja laskuvarjon koon mukaan. Tämä taso voidaan kokeilla korkeammalla sakkaustestillä, jossa ohjaimet vedetään niin alas kuin mahdollista jolloin varjo sakkaa, ja tuntuu kuin putoaisi selkä edellä. Höyhentäessä EI saa vetää ohjaimia sakkausrajaa asti!
Siinä juttua omasta kokemuksesta ja muistista...
Alastuloa pehmennetään nykyisillä liitävillä varjoilla ('liitovarjo', 'patjavarjo') vetämällä ohjauslenkkejä alaspäin (kuten edell. viestissä kerrottiin), jolloin varjon takakulma alkaa jarruttamaan liitonopeutta.
Varjon liitokulma hetkellisesti tämän jarruttamisen ansiosta muuttuu, vajoaminen vähenee ja varjon nopeus hidastuu. Oikein ajoittamalla (sopiva korkeus ja jarrutuksen määrä suhteutettuna varjon ominaisuuksiin) tämä 'höyhennys' mahdollistaa pehmeän laskun.
Väärä korkeus tai jarrutuksen voima aiheuttaa että höyhennys tulee liian aikaisin tai liian myöhään, saaden aikaan kovemman alastulon. Liian korkealla tehty höyhennys saa aikaan että vajoaminen alkaa taas kiihtyä ja liian matalalla tehty höyhennys ei ehdi vaikuttaa, jolloin vauhti on vielä kova.
Huomaa: lasku tehdään vastatuuleen!
Tärkeää ensimmäisillä hypyillä on nykyäänkin pitää alastullessa jalat yhdessä ja kaatua oikeaoppisesti. Näin jalat pysyvät ehjänä. Tätä opetellaan kurssilla.
Kurssilla opetetaan myös tätä kevennyksen ajoittamista ja ensimmäisillä hypyillä oppilaalla on radiovastaanotin kypärässä, josta hän kuulee kouluttajan käskemänä loppuvetokäskyn (eli sen 'höyhennys'käskyn. Muutaman hypyn jälkeen oppilas osaa jo ajoittamisen itsekin.
on ihan hyvä osata niin että se on selkäytimessä jos tulee huono tilanne. ennen ainaki opeteltiin peruskurssilla ja osaan sen vieläkin 10 vuoden takaa niin että olen fillarin sarvista lentäessäkin pehmittänyt alastuloa...