Mieheni muodonmuutos

Hei!

Olen nuori nainen Kajaanista ja todella umpikujasssa. Olen seurustellut pitkaan mieheni kanssa ja olemme olleet onnellisia, kunnes nyt.
Mieheni kayttaytyy omistuisesti, tuntuu kuin ei enaa huomaisi minua. Hanta ei enaa kiinnosta sanomiseni ja pitaa kuin jotain "mykkakoulua".

Onko kellaan vastaavia ongelmia omassa suhteessaan? Miten asia pitaisi ratkaista? Rakastan kovasti miestani.
93024
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Luulin otsikosta että miehesi on lihonnut muodottomaksi ja nyt haluat vanhan "sportin" takaisin :)

Eipä mulla muuta.

Äänestä

Han on ehka kaikessa hiljaisuudessa paattanyt, että seurustelunne on ohi. Ja unohtanut vain kertoa siita sinulle.

Äänestä

Jos ymmärsin oikein kirjoituksesi ongelmasi on miehen muuttunut käytös.

Ensiksi sinun täytyy miettiä rakastaako miehesi edelleen sinua eikä hänellä ole mahdollisesti toista kiikarissa.

Jos on näin että elonne on sopuisaa kuten ennenkin mutta miehenne käytös on muuttunut sulkeutuneeksi ongelmana on miehesi psyykkeessä tapahtunut muutos.
>Stressi
>Joku asia on saanut hänet tunne lukkoon

Tälläinen paranee joko ajan myötä itsestän tai vain syvenee ja pahenee.
Missään nimessä et saa nyt painostaa miestäsi liikaa,koska sellainen saa hänet tuntemaan olonsa ahdistetuksi vielä enemmän.
Miehesi rakastaa varmasti sinua yhä paljon ja kärsii itsekkin tilanteesta muttei löydä avainta saada tuollainen tunne lukko auki,hän tuntee ajan myötä entistä enemmän häpeän tunnetta joutuessaan puhumaan.
Ratkaisuun vaaditaan sinun kärsivällisyyttäsi ja rakkauden osoitusta entistä enemmän.
Yritä houkutella miehesi jonnekkin viikonloppu matkalla jonnekkin uuteen ympäristöön,hän varmasti kokee asian laukaisevana tekijänä ja avautuu.
Tälläinen ihminen ei väkipakolla avaudu,siihen tarvitaan hieman juonikkuutta ja ympäristön vaihdoksia..

Äänestä

mieheltäsi?

Äänestä
  • Olen kysynyt merkitsenko hanelle mitaan enaa. Kuulema merkitsen, mutta siihen se on jaanyt. Henkinen suhde ei pelaa vain fyysinen puoli petihuoneen puolella kyllakin. :(

    Mita neuvoksi?

    Äänestä

Niin se vaan on että kun ollaan oltu tarpeeksi kauan yhdessä niin toinen alkaa tuntua enemmän tai vähemmän itsestäänselvyydeltä. Kuumana roihuavaa rakkautta ei ole olemassakaan kuin korkeintaan seurusteluaikana. Arki tulee jossain vaiheessa vastaan.

On myös mahdollista että miehelläsi on toinen nainen. Silloin mielenkiinto sinuun on tietysti vähentynyt. Ehkä hän on niin vaivautunut asiasta että hänestä on tullut välttelevä. Tällaiset asiat tuli mieleen..

Äänestä
  • ja sitä kesti puoli vuotta.Mieheni on vielä muutenkin sellainen ettei paljon puhele tunteistaan tai muustakaan.Tilanne oli täysin kestämätön.Viimein minulta meni hermot ja annoin tulla täydeltä laidalta tekstiä.siinä sitten aikamme huudettiin kurkku suorana molemmat,mutta tulipahan asiat selvitettyä.Ilmeni että olimme ajautuneet sellaiseen noidan kehään joka helposti tulee kun asiat jää selvittämättä.Mies murjotti ja minä olin alamaissa.Seksi ei juuri innostanut kumpaakaan kun kumpikin kulki "turpa rullalla".Jos sitten koitti toinen lähestyäkin toista seksuaalisesti,se enemmänkin ärsytti,kuin mitään muuta.Lämpö puuttui kokonaan ja sen mukana kaikki.nyt on asiat paremmin.Kunnon meuhkaaminen puhdisti ilman ja enää en aio odotella jos murjotuskausi miehellä alkaa vaan selvitän asiat välittömästi.

    Äänestä

Siis onko hän muuttunut ulkoisestikin? Vai siis vain henkisellä tasolla kuten kuvailit? Jos hän on alkanut siistimmäksi tai laihduttaa ja kampailee tupeetaan jne, niin veikkaan suhdetta.

Äänestä

Onko miehesi muuttunut muitakin ihmisiä kohtaan "välinpitämättömäksi"? Pitääkö hän Yyteyttä sukulaisiin, ystäviinsä...?
Omalla miehelläni todettiin tänä keväänä vakava msennus. Olin jo vuoden ihmetellyt hänen muuttumistaan. Onneksi asia tuli puheeksi erään sukulaissairaanhoitajan kanssa ja hän passitti meidät oitis lääkäriin.
Mielialalääkkeiden ansiosta olen saanut takaisin sen hellän ja huomaavaisen miehen johon aikoinaan rakastuin. Kun mielialalääkkeisiin lisätään terapia, ei lääkärin mukaan ole pelkoa että masennus toistuisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko kohtalotovereita? kirjoitti:

Hei!

Olen nuori nainen Kajaanista ja todella umpikujasssa. Olen seurustellut pitkaan mieheni kanssa ja olemme olleet onnellisia, kunnes nyt.
Mieheni kayttaytyy omistuisesti, tuntuu kuin ei enaa huomaisi minua. Hanta ei enaa kiinnosta sanomiseni ja pitaa kuin jotain "mykkakoulua".

Onko kellaan vastaavia ongelmia omassa suhteessaan? Miten asia pitaisi ratkaista? Rakastan kovasti miestani.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu