Vuodenvaihteessa astuu voimaan handsfree pakko
eli ajaessa ei saa puhua kännykkään, vaan tulee
olla ns. handsfree tai sitten oltava vastaamatta.
Tästä seuraa "monia kysymyksiä" vailla
vastauksia:
Jos ei ole handsfreetä, niin siitähän seuraa,
että autoilija pysäköi kiireesti jonnekin tien
laitaan, ja puhuu siinä.....
josta seuraa, että autoja alkaa olla "siellä
sun täällä" pikaparkissa.....
Josta seuraa, että lailliset paikat täyttyvät
entistä nopeammin esim. kaupungeissa ja
sen jälkeen aletaan pysäköidä laittomiin paikkoihin.....jne....jne....
Nimittäin, on turha sanoa, että handsfree on
hankittavissa, koska tunnemme taas "suomalaisen
tyylin" tehdä tuossakin asiassa "viimeisen päälle"
kallis ja hieno hankinta ja kun autoja on perheessä useita ja sitäpaitsi niitä vaihdetaan
usein, niin se alkaa käydä lompsan päälle laittaa
aina ja kaikkiin handsfree......
Toinen asia, tuo tupakointi ajaessa....
Sitä on harrastettu kautta aikojen ja vielä
nytkään "sen" ei katsota näköjään haittaavan
autoilua. Tässä handsfree -asian yhteydessähän
se ois ollut "käytännöllistä" liittää lakiin...
Mutta miksi ei?????
Entäs, jos ja kun "joku nokia" kehittää puhelimen,
joka on kuin savuke suussa......onkohan siihen
puhuminen sallittua, vai tuleeko sitten
"tupakointikieltolaki" esiin ja voimaan?
Komments ja komments.....ja niitähän varmaan
löytyy?????
eli ajaessa ei saa puhua kännykkään, vaan tulee
olla ns. handsfree tai sitten oltava vastaamatta.
Tästä seuraa "monia kysymyksiä" vailla
vastauksia:
Jos ei ole handsfreetä, niin siitähän seuraa,
että autoilija pysäköi kiireesti jonnekin tien
laitaan, ja puhuu siinä.....
josta seuraa, että autoja alkaa olla "siellä
sun täällä" pikaparkissa.....
Josta seuraa, että lailliset paikat täyttyvät
entistä nopeammin esim. kaupungeissa ja
sen jälkeen aletaan pysäköidä laittomiin paikkoihin.....jne....jne....
Nimittäin, on turha sanoa, että handsfree on
hankittavissa, koska tunnemme taas "suomalaisen
tyylin" tehdä tuossakin asiassa "viimeisen päälle"
kallis ja hieno hankinta ja kun autoja on perheessä useita ja sitäpaitsi niitä vaihdetaan
usein, niin se alkaa käydä lompsan päälle laittaa
aina ja kaikkiin handsfree......
Toinen asia, tuo tupakointi ajaessa....
Sitä on harrastettu kautta aikojen ja vielä
nytkään "sen" ei katsota näköjään haittaavan
autoilua. Tässä handsfree -asian yhteydessähän
se ois ollut "käytännöllistä" liittää lakiin...
Mutta miksi ei?????
Entäs, jos ja kun "joku nokia" kehittää puhelimen,
joka on kuin savuke suussa......onkohan siihen
puhuminen sallittua, vai tuleeko sitten
"tupakointikieltolaki" esiin ja voimaan?
Komments ja komments.....ja niitähän varmaan
löytyy?????
Vastaukset 13
Vanhimmat
siis handsfree laitteeksi katsotaan myös nappikuuloke ! joten ei tuu kovin kalliiksi kuljettaa sitä autosta toiseen. ja mitä tulee tohon tupakointiin (itse en polta) eikö autoilijat jotka tupakoivat pitäisi saada verohelpotuksia autoa ostaessa koska tupakoidun auton arvo laskee nopeemmin kun tupakoimattoman ja kumminkin tupakoitsija maksaa myös tupakasta veroa ? ;P
Entäs meillä sitten, itsellä on kaksi erimerkkistä puhelinta ja vaimolla vielä kolmas erimerkkinen puhelin. Siis kojetaulu täyteen hf sarjoja kolmelle eri puhelimelle? Tai itselle nappi-hf kumpaankin korvaan. Siksi itsellä on kaksi puhelinta kun toinen on työ nro ja toinen privaatti nro. Tupakkamiehenä joka polttelee myös autossa, voin kertoa että kyllä se röökin kanssa sählääminen on paljon enemmän huomiota vaativaa ku kännykkään puhuminen.
Vaan ei se mitään, en aio huomioida lakia miltään osin vaan käytän kännykkää autossa ihan entiseen tapaan, ei sitä lakia kukaan ehdi valvomaan kuitenkaan.
Vaikeaa se on, kun ei ajattele. Oletko koskaan kuullut toiminnosta nimeltään soitonsiirto? Sitä kun käytät, ei tarvitse roudata kuin yhtä puhelinta mukana. Vaimosi vastannee aina omaan puhelimeensa, joten sinun ei tarvitse siihen ajaessasi koskea? Siten yksi HF kuskia kohden riittää. Niitäkin on sellaisia, että vaihtaminen sujuu nopeasti. Ei ne kaikki ole kiinteästi asennettavia.
Toinen on firman puhelin, toinen oma, eri operaattorit joten soitonsiirto lisää puhelukuluja. Kumpaakin puhelinta tarvitsen oikeasti, jos on yksi känny mukana, en viitsi soittaa omasta luurista firman puheluita ja toisinpäin, työnantaja ei hyväksy ykstyispuheluiden soitta mista firman piikkiin. Mitä vaimoon tulee niin kyllä se omaansa vastaa muttakun vaimokin sattuu ajamaan sitä samaa autoa.
HF laitteita saa kyllä halvallakin niitä nopeasti vaihdettavia mutta en ajatellut ruveta pelaamaan niiden kanssa. Oikeastaa aivan sama omalta kohdalta, niin vähän vietän aikaa autossa ettei paljon kiinnosta nuo määräykset ja muutenkin automaattivaihteisella liikkuessa riittää ajamiseen se yksikin käsi.
Siinä vaiheessa kun katson tai joku muu katsoo etten pysty ajamaan ja puhumaan/kuuntelemaan samaan aikaan, on syytä lopettaa autoilu kokonaan.
"Toinen on firman puhelin, toinen oma, eri operaattorit joten soitonsiirto lisää puhelukuluja."
Ei se soitonsiirto nyt niin paljoa maksa. Voithan hoitaa asian nopeasti, jos rahasta on pulaa. Tosin tuntuu omituiselta, jos auton omistajan täytyy valittaa muutaman euron lisälaskusta.
"Kumpaakin puhelinta tarvitsen oikeasti, jos on yksi känny mukana, en viitsi soittaa omasta luurista firman puheluita ja toisinpäin, työnantaja ei hyväksy ykstyispuheluiden soitta mista firman piikkiin."
Soittamista varten voit tietysti pysäyttää auton sopivaan paikkaan. HF on sitä varten, että voi vastata tulevaan puheluun. Sen ajankohtaa et voi määrätä. Sen sijaan itse voit määrätä sen, milloin soitat. Pidä molempia puhelimia mukana. Ykkösestä on soitonsiirto kakkoseen. Kun puhelu tulee, vastaat kakkosella. Jos haluat soittaa ykkösellä, pysäytät ja soitat.
"Mitä vaimoon tulee niin kyllä se omaansa vastaa muttakun vaimokin sattuu ajamaan sitä samaa autoa."
Sitä varten vaimolla on oma HF. Tarkoitin sanoa, että ei niitä HF:ä tarvitse yhtä aikaa käyttää.
"Oikeastaan aivan sama omalta kohdalta, niin vähän vietän aikaa autossa ettei paljon kiinnosta nuo määräykset"
No voi helvata sentään. Jos olet autossa vähän, mikä pakko sinulla on ylipäätään vastata juuri silloin, kun siellä olet. En minäkään kytke puhelinta HF:ään, kun ajan lyhyitä matkoja. Kännykkään jää numero ylös, joten voin matkan päätyttyä soittaa takaisin. Vai onko sinullakin sellainen pakkotoiminto, että kun puhelin soi, siihen on pakko vastata?
"Siinä vaiheessa kun katson tai joku muu katsoo etten pysty ajamaan ja puhumaan/kuuntelemaan samaan aikaan, on syytä lopettaa autoilu kokonaan. "
Eihän puhumista ole kielletty. On kielletty puhelimen pitäminen toisella kädellä ja puhuminen samalla, kun ajaa autoa.
Tuntuvat vähän keinotekoiselta nuo sinun selityksesi. Ainakin keksin niihin nopeasti ratkaisut. Onkohan HF:n käyttämättä jättämisen syy siis ennemminkin periaatteellinen kuin käytännöllinen?
Myönnän olevani laiska edes ajattelemaan noitten hf:n käyttämistä ja perusluonteelta niin pihi että jokaisesta sentistä pidän kiinni vaikka sitten periaatteen vuoksi.
Ja tapana ei ole soitella kenellekään autosta paitsi pidemmillä matkoilla kun ei viitsi pysähtyä. Mitään syytä minulla ei ole pysähtyä kesken matkan jos joku minulle soittaa, tehostetulla ohjauksella ja automaattilootalla kun voi ajaa yhdellä kädellä omaan rauhalliseen ajotapaani ellei sitten olla neste-rallyssä osallistujana. Ymmärrän kyllä kun joku tuskailee kaupungissa kännykkä toisessa kädessä ja vaihdekeppi toisessa kun ei kädet sitten riitä ohjaamiseen, eihän siitä mitään voi tulla.
"On kielletty puhelimen pitäminen toisella kädellä ja puhuminen samalla, kun ajaa autoa" no jokatapauksessa pääsääntöisesti ajelen ydellä kädellä ja omassa tapauksessa se puhuminen ja ajaminen onnistuu yhtäaikaa, puhuin sitten repsikalle tai puhelimeen.
Muutenkin olen vähän periaatteesta vastaan tuota lakia, melkein tekisi mieli vaatia hf:a pakolliseksi antiikkivaihteistolla ajaville ja vapautusta automaatti kuskeille;)
Olen homo ja en tajua näitä asioita kunnolla, sori!
Se ei tarvii ajatteluu, ei tarvitse keskittyä kuten puhelimessa helposti joutuu. Tupakointii ei ihan voi verrata puhelimen käyttöön autossa.
Autossa röökatessa pitää varoa ettei karistele tuhkaa päällensä ja pitkin penkkejä, pimeässä hankalahkoa osua tuhkakuppiin, tai jos karistelee ikkunasta ulos, pitää yrittää olla osumatta siihen ikkunaan tai tiivisteisiin. Sitten vielä jos on tapana (hyi meitä) heittää tumppi ikkunasta ulos, täytyy katsoa ettei se pöllähdäkään takapenkille - näinkin on käynyt. On siinä monta hommaa mitä pitää huomioida kuitenkin.
Mielestäni tupakoitsija, sytyttäessään tupakan
ja karistellessaan tuhkaa tuhkakupiin joutuu
herpaantumaan aivan yhtä paljon, kuin puhelimen
keskustelussa "miettiminen".....
Sittenhän tulis radion kuuntelukin kieltää,
koska sekinhän ilman muuta johdattaa ajatteluun, joka edellisen kirjoittajan mielestä herpaannuttaa.
Toisaalta ihminenhän ajattelee autoillessaan
todella paljon "nimenomaan siksi", että yksin
ajellessaan on tilaisuus mietiskelyyn.....
Joskushan herää ajatuksissaan niin, että kysyy
itseltään, miten olen viimeiset 20 km "pysynyt
tiellä" kun "kehitellyt vaikka millaisia visioita"
ajellessaan...
Kuitenkin mielestäni totuus on tää, että
autoiluun tottunut ihminen tekee kaiken niin
hyvin "vaistonvaraisesti", että edellä esille-
tuomilleni
radion kuuntelulle ja
omille ajatuksille löytyy "turvallinen" sija
liikenteessäkin......ja niin löytyy kyllä
kännykkään puhumiseenkin......
Tuo laki on kyllä "sellaista varmuuden maksimointia", että jos sama vaatimustaso laitetaan "kaikkeen" autossa korvienvälissä tapahtuvaan, niin sama on autoilu lailla kieltää!
Ja varmaan Suomi tulee tuonkin kiellon toimeenpanossa
kulkemaan "kehityksen" etunenässä....
Suomihan koettaa pelastaa "koko maailman"
saasteettomuus toimenpiteillään......
Ollaan me niin STERIILI VALTIO, että oikein....!!!
Kans´alaisen näkemys on aivan sama kuin omani.
Totean tähän vain lyhyesti, että kyllä
lainlaatijat jättävät ottamatta huomioon, eli
mokaavat, kun ei tässä yhteydessä mukaan otettu
myös tupakointikieltoa autoillessa.
Lainlaadinnassa ei näköjään katsella asioita
kokonaisvaltaisesti, jolloin tämäkin asia on
jäänyt puolitiehen, kuten sanonta kuuluu.
Vai oisko niín, että kansanedustajat tupakoivat
niin suuressa määrin, että se ois sattunut liian
voimakkaasti omaan nilkkaan, koska sitä ei olis
samalla tavalla voinut "apuvälineellä" tehdä
sallituksi?????
Siis tupakointi autoillessa on edelleen sallittua,
joten "tällä kohdin" tupakointi ja tupakoitsijat vievät voiton ja liikenneturvallisuusnäkökohdat saavat
jäädä jokaisen oman onnen nojaan!!!??
Mutta ois se tylsää sitten;( Kiellettyähän on liikenteen vaarantaminen ja turha häiritseminen!
Huono vilkun käyttö esimerkiksi! jota näkee yli puolella autoilijoilla. Vilkkua käytetään mutta ei tajuta sen ideaa mitä sillä on tarkotus tehdä/kertoa! Aina liian myöhään, harva saa vilkun päälle muutaman kymmenen metrin päässä ennen kääntymistä tai jotain muuta aikomista, kertoakseen muille että kohta jarrutan tai sivutiellä olevalle että hänelle tulee mahdollisuus päästä sieltä liikenteen mukaan.
just näitä perinteisen suomalaisen typeriä pykäliä, joilla muka koitetaan saada hyvää aikaan.
Nyt poliisien pitää ruveta kyttäämään kännykkään puhuvia autoilijoita sen sijaan, että he kyttäisivät semmoisia idiootteja, jotka eivät osaa käyttää suuntavilkkua, eivät osaa ryhmittyä oikein, kääntyvät risteyksissä kahden kaistan yli jne.!!!
Eli ihan tyhjänpäiväistä paskaa mokoma laki ja keskustelu siitä, että vielä tupakointikin pitäisi kieltää autoillessa. Jumalauta, se on mun auto, ja jos haluan siellä tupakoida tai puhua puhelimeen, niin kukaan ei sitä voi kieltää.
Tässäkin olisi pitänyt ennemmin pyrkiä siihen, että nimenomaan semmoiset kärsii, jotka eivät osaa keskittyä ajamiseen, jos puhuvat puhelimeen tai tupakoivat toisin sanoen poliisi huomioi semmoiset ja räppäsee sakot ihan puhtaasti liikenteen vaarantamisesta, kun taas ne, jotka osaavat sen suuntavilkun pistää päälle luuri korvassakin tai pysyvät omalla kaistallaan tupakka hampaissa saisivat jatkaa matkaansa kuten ennenkin.
Eli, mitä yritän tässä sanoa on se, että miksi suomalaiset aina jonkin rajoituksen voimaan tullessa rupeavat heti känisemään, että 'miksi nuo sitten saavat ' jne jne. Ennemmin pitäisi osoittaa kritiikkiä itse sitä typerää päätöstä kohtaan ja pyrkiä kumoamaan se!!