noniin, kokeilimpa minäkin keittää tuota sokerimömmöä ja tein kaiken ohjeidenmukaisesti, mutta miten kauan sen mömmön pitää antaa jäähtyä? Nimittäin jos haluaa ettei se polta ihoa, niin mömmö kovettui, eikä sitä pystynyt levittämään iholle. Jos taas sitä lämmitti, jotta sitä pystyi levittämään iholle, niin hitsi siitä tulee kuumaa..
Eli toisinsanoen en onnistunut lainkaan pääsemään karvoistani eroon.. Eli miten te jäähdytätte aineen?
Sokeroinnista
4
1194
Vastaukset
- tipstapstöps
Oiskohan neste päässy levyllä haihtumaan? Itsellä kävi noin myös, mutta lisäsin mömmöön hieman vettä ja lämmitin uudestaan. Sitten toimi ihan hyvin. Tosin hieman vaati useita lämmityskertoja, kun eka hurahti vähän liikaakin vettä. Mutta kiehuttelin aina vähän ja sitten kokeilin, kunnes alko miellyttää. Nyt onkin kunnon satsi jemmassa oottelee taas karvojen takasin kasvuu.
- ...............
Keitä sitä vähemmän aikaa, ei tummaksi, ei edes keltaiseksi.
- ....
............... kirjoitti:
Keitä sitä vähemmän aikaa, ei tummaksi, ei edes keltaiseksi.
Miksi sitten ohjeissa lukee että pitää keittää kullanruskeaksi??? Viime Unisex jaksosa oli sellanen lyhyt pätkä sokeroinnista ja siinä se mössö oli valkoista ja todella paksua.
- murmur
.... kirjoitti:
Miksi sitten ohjeissa lukee että pitää keittää kullanruskeaksi??? Viime Unisex jaksosa oli sellanen lyhyt pätkä sokeroinnista ja siinä se mössö oli valkoista ja todella paksua.
Mun mielestä sanamuoto vois ollakin vaikka kullankeltainen. Mutta kai väritkin on vähän makuasia ja ohjeen kehittäjän/suomentajan mielestä se on kullanruskeaa. Kenpä tietää..:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26316894Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235434- 1152573
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152051Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361758Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111992- 59952
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto31872Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44869