Suom. mies luonnostaan empaattinen

Härmän jannu

Suomalainen mies on 90 %:ssa tapauksissa luonnostaan empaattinen. Ehkä siihen on syynä lauhkea pohjoinen ilmasto, ehkä feministinen kasvatus, mene ja tiedä. Joka tapauksessa naiset lienevät samaa mieltä, että heidän antamaansa ei saa mennä hukkaan.

On aivan selvää, että suomalainen mies on paras mahdollinen lohduttaja elämässään kovia kokeneille naisille, jotka tulevat suomeen pakolaisina, taikka esim. kunniamurhan uhan alla perheensä jättämään joutuneen naisen tuki.

Suomalaiselta mieheltä löytyy tarvittaessa sisua asettua väkivaltaa vastaan. Turvakodit ovat tietysti hyvä asia, mutta yhteiskunnan kannalta tulee paljon halvemmaksi, että myös suomalainen mies osallistuu kaikkinaisiin huolenpidollisiin toimenpiteisiin muutenkin kuin veronmaksajana.

13

911

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mulla ainakin vain

      huonoja kokemuksia suomalaisista miehistä. Hakkaavat eivätkö välitä. Mutta kun kerroin Marokolaismiehelle oli heti valmis hakkaamaan mieheni. Että näin...

      • tosiaan...

        Eihän tämä mikään kielioppikoulu ole, mutta vähän voisi sentään marokkolaisenkin blondi tsempata.


    • perimmäinen tarkoitus varma...

      Ok, tämä on miesten näkökulma asiaan mutta entäs ne naiset, vaikka miten olisi hyvä mies, ei voi lohduttaa jos toinen ei halua tulla lohdutetuksi. tarkoitan vain, että kyseessä ovat kuitenkin kaksilahkeisten uhriksi joutuneet naiset, heille voi olla vähän vaikeuksia luottaa yhteenkään mieheen kokemansa jälkeen. Uuden rakkaussuhteen alkaminen ei varmastikaan ole monella mielessä vaan lähinnä itsensä ehyeksi kurominen ja päivä kerrallaan eläminen.

      • bidrali

        niin "perimmäinen tarkoitus varmaan hyvä" oli otsikko meni sekaisin


    • Minni-Matleena

      Sanoisin kyllä empaattisuudesta, että hyvin harvat suomalaiset miehet ovat kokemukseni mukaan empaattisia. En ole huomannut monenkaan ymmärtävän tai haluavan tukea toista ihmistä vaikeuksissa. Myös monet suomalaiset naiset ovat epäempaattisia, mutta kyllä naisissa löytyy ainakin vielä enemmän myötäelämisen kykyä.

      • bidrali

        Itse olisin kyllä eri mieltä. Itse olen tavannut hyvinkin empaattisia ihmisiä. Tietysti avustus- ja vapaaehtoistyöhön harvemmin itsekkäät, myötäelämistaidottomat ihmiset lähtevätkään siitä kun ei saa tuohta. Empaattisuus ei kyllä ole ollut mediaseksikästä pitkiin aikoihin mutta muuten tavan arjessa sitä löytyy. Puhdasta altruismia tuskin tapaa missään mutta varsin empaattisia suomalaiset voivat parhaimmillaan olla. Monia pelottaa myös liian empattiseksi heittäytymisessä se, että itse menee samaan liemeen, tämän vuoksi onkin hyvä ottaa vähän etäisyyttä vaikeuksissa olevan ihmisen ongelmaan, ottamatta kuitenkaan etäisyyttä vaikeuksissa olevaan ihmiseen.


      • Blaa blaa

        kilttejä me ollaan oikeesti.


    • hööpöööö

      Eiköhän sinulla ole omat miehiset tarpeesi mielessä, eikä kovia kokeneiden naisten auttaminen!

      Parempi tapa auttaa olisi ryhtyä vapaaehtoistyöhön (vaikkapa kehitysmaahan) tai opiskella sosiaali/terveysalaa.

      • Härmän jannu

        Miksei saman tien lääkäriksi?


    • (ex)Veijari-77

      No meitä on moneksi Suomessakin, mutta ymmärtääkseni suomimiehiä arvostetaan globaalilla tasolla. Rauhallisuus, ymmärtäväisyys ja sisäinen voima (sisu) usein valttikortteina. Erityisen poikkeuksen saattavat muodostaa Riian kisaturistit.

      • Lagom

        Yleensä nuo suomalaismiehelle tyypilliset pehmeämmät ominaisuudet leimataan tautiluokituksenomaisesti huonoksi itsetunnoksi vaikka kysymyksessä yleensä ovat erittäin terveellä itsetunnolla varustetut yksilöt joiden ei tarvitse todistella itselleen tai muille mitään.

        Klassisessa tempperamenttianalyysissä (googleta: luonnetyypit) puhutaan melankolikoista ja flegmaatikoista joiden luonteenpiirteisiin kuuluu keskimääräistä herkemmät antennit muiden ihmisten tunnetiloja kohti. Yleensä he sitten joutuvat koleerikkojen jyräämiksi koska heillä ei ole koleerikoille leimallista hallitsevaa vihamielisyyttä ja kilpailuhenkisyyttä. Tällaiset ihmiset ovat kuitenkin viritettyjä empaattisuuteen. Nettikeskusteluissa heitä kutsutaan esimerkiksi nyhveröiksi, nahjuksiksi tai luusereiksi.


      • haluan oikeen Miehen
        Lagom kirjoitti:

        Yleensä nuo suomalaismiehelle tyypilliset pehmeämmät ominaisuudet leimataan tautiluokituksenomaisesti huonoksi itsetunnoksi vaikka kysymyksessä yleensä ovat erittäin terveellä itsetunnolla varustetut yksilöt joiden ei tarvitse todistella itselleen tai muille mitään.

        Klassisessa tempperamenttianalyysissä (googleta: luonnetyypit) puhutaan melankolikoista ja flegmaatikoista joiden luonteenpiirteisiin kuuluu keskimääräistä herkemmät antennit muiden ihmisten tunnetiloja kohti. Yleensä he sitten joutuvat koleerikkojen jyräämiksi koska heillä ei ole koleerikoille leimallista hallitsevaa vihamielisyyttä ja kilpailuhenkisyyttä. Tällaiset ihmiset ovat kuitenkin viritettyjä empaattisuuteen. Nettikeskusteluissa heitä kutsutaan esimerkiksi nyhveröiksi, nahjuksiksi tai luusereiksi.

        Suomalaien mies on sovinisti, luuseri joka kohtelee naista kuin miestä, minua se loukkaa naisena.


      • ketä kiinnostaa
        haluan oikeen Miehen kirjoitti:

        Suomalaien mies on sovinisti, luuseri joka kohtelee naista kuin miestä, minua se loukkaa naisena.

        blaa blaa blaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3908
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      353
      3027
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1937
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1665
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1109
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      821
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      69
      793
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    Aihe