Anoppi kieltää poikansa

Ada

Olemme uusioperhe ja olemme olleet yhdessä kohta 6 vuotta. Edellisestä avoliitosta mieheni on eronnut kohta 15 vuotta sitten.

Olen paljon tekemisissä mieheni exän kanssa ja olemme tässä vuosien varrella ystävystynneet. Heidän yhteiset lapset ovat tekemisissä minun lasteni kanssa ja yhteisen lapsemme kanssa. Olen kiitollinen että suhteemme on tälläinen koska anoppi eli lastemme mummi,mieheni äiti on ihan kamala.

Aiemmin hän kiusasi tätä exää vuosikaudet,lähetteli hänelle törkypostia ja soitti jopa työnantajallee. Kun mieheni kanssa avioiduimme ja meille tuli lapsi,hänen haukkumakirjeet siirtyivät meidän osoitteeseen.Myös äitini on saanut osansa.Mieheni on ollut välikädessä tietenkin ja ojentanut äitiään kovalla kädellä. Törkyposti on ajoittain ollut tauolla odottamassa uutta tulemistaan.

Isäni kuoli hiljattain ja anoppi lähetti "onnittelukortin" jossa sanottiin että nyt miniä tiedät miltä tuntuu menettää läheinen,isäsi tytär kun olit. Mieheni oli 38 kun tapasimme ja anoppi on posteissaan mm.sanonut että olen vieny häneltä pojan. kertoo myös että olemme yrittäneet tehdä hänestä hullua. Posti on ollut yksisuuntaista. Muutama kuukausi sitten mieheni soitti taas äidilleen erään sähköpostin jälkeen että nyt ihan oikeasti saa riittää tämä kiusaaminen.

Anopin uusi mies oli tullut puhelimeen ja sanonut että ihanko oikeasti uskot vaimosi valheita (en tiedä mitä olisin valehdellut) ja että mieheni pitää joka päivä muistaa kuinka hän on äitiään loukannut menemällä naimisiin kanssani!
Olivat kuitenkin sopineet tämän miehen kanssa että yhteydenpito loppuu nyt ja postia ei enää heiltä tule.

Posti siirtyi nyt sitten exän osoitteeseen jälleen ja kiusaaminen alkoi siellä. Ex otti minuun jälleen yhteyttä koska olemme sopineet että yhdessä olemme toisiamme tukemassa tässä tilanteessa ja kerroin tietenkin tilanteesta miehelleni.

Mieheni otti yhteyttä äitiinsä ja sanoi että kiusaamisen on loputtava.Äitinsä oli sanonut että tekee mieheni perinnöttömäksi. Äidillä ei tosin ole mitään omaisuutta ja mieheni sanoi ettei haluakkaan olla niitä rintaliivejä ja pikkuhousuja saamassa. Kun äitinsä ei muuta keksinyt niin heitti sitten lopuksi että hänen hautajaisiin ei sitten ole pojalla asiaa kun on tällä tavalla mennyt uskomaan "niitä kahta akkaa" joiden välissä tämä onneton mieheni on!

Että sellanen äiti. aiemmin soitti miehenikin työpaikalle valaistakseen mieheni työnantajaa hirveästä miniästä. Samoin äitini joka on mieheni anoppi ja hyvissä väleissä mieheeni,oli saanut "mukavan postikortin" .

Ajattelin kertoa tämän koska tällä keskustelupalstalla on paljon tarinoita anopeista ja heidän käyttäytymisestään ja tässä yksi esimerkki. Surullista on että tämä on todella meidän elämäämme. Mutta siitä huolimatta maailmassa on ihan oikeasti mysö mukavia anoppeja. Olen onnellinen siitä että äitini on sellainen niin miehelleni kuin veljeni puolisolle jotka ovat olleet yhdessä kohta 20 vuotta.

Sitä en ymmärrä mikä mieheni äitiä riivaa mutta emme lopulta anna sen häiritä elämäämme. Mieheni äidille on kauhistus että olen väleissä vielä exänkin kanssa ja heidän yhteiset lapset,jotka ovat tyttöjä, anoppi on kieltänyt,eivät ole hänen lapsenlapsiaan,vaikka yhdennäköisyys on selvä.

Eikä meidänkään pienimmäinen joka hänkin on tyttö,ole tietenkään mieheni, vaikka onkin ihan isänsä näköinen. Täytyy vain valitettavasti todeta että anoppi on hullu!

5

1585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Charles

      Anoppisi on selvästi mielenvikainen, eli mielisairas. Minä toivoisin, että muiden sairaskertomuksia ei käytettäisi tällä palstalla esimerkkinä anoppi-miniä-suhteista. Kertomuksesi on lähinnä esimerkki Suomen huonosta mielenterveyshoidosta. Ei se kerro mitään terveiden ihmisten välisestä suhteesta.

      Törkypostin saa loppumaan poliisin avulla. Eli tutkintapyyntöä kehiin, niin kyllä se sieltä loppuu. Ikävähän se on, että sairasta ihmistä tutkintapyynnöllä uhkaillaan, mutta kun pakkohoitoonkaan ei saa, niin jotain pitää keksiä.

    • selvästi

      Niin hän on sairas ihminen, ihan selvästi !
      Onhan niitä muissakin kuin anopeissa.

    • sinä itsekin

      tajuat, että anoppi on pahasti sairas mieleltään.
      Ilmeisesti hän on löytänyt "samanlaisen" vastakappaleen eli uuden miehen joka myötäilee vielä anoppiasi. Parasta että annatte heidän olla "rauhassa" ja teette selvän pesäeron heihin...Toki kiusaamisesta voi tehdä rikosilmoituksen ja silloin luulisi sen loppuvan...

      • vastaa

        Anoppi on todella saanut olla puolestamme totaalisen rauhassa,kuten sanoin,kaikki on ollut yksisuuntaista.

        Anoppi on sairas,siitä olen samaa mieltä!


      • ...x...
        vastaa kirjoitti:

        Anoppi on todella saanut olla puolestamme totaalisen rauhassa,kuten sanoin,kaikki on ollut yksisuuntaista.

        Anoppi on sairas,siitä olen samaa mieltä!

        Anoppia ottaa varmaankin suunnattomasti aivoon jos ette reagoi hänen täysin idioottimaisiin yhteydenottoihin mitenkään. Entäs jos vaihtaisitte numeronne salaiseksi? Sekös häntä ärsyttäisi.

        Jos työpaikalle rupeaa soittelemaan, niin minä ottaisin ainakin HETI yhteyttä poliisiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4138
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3067
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe