Haluaisin löytää saliohjelman kasvissyöjälle. Eli treeniohjelman, joka kiinteyttää ja laihduttaisi noin viitisen kiloa.
Aiemmin en ole salilla käynyt, joten nyt olisi korkea aika aloittaa. Jonkun vain pitäisi kertoa, mitä pitää ja saa syödä (kun ei syö lihaa, kanaa eikä kalaa) ja kuinka paljon/miten täytyisi viikossa liikkua..? Linkit tervetulleita!
Aiemmin en ole salilla käynyt, joten nyt olisi korkea aika aloittaa. Jonkun vain pitäisi kertoa, mitä pitää ja saa syödä (kun ei syö lihaa, kanaa eikä kalaa) ja kuinka paljon/miten täytyisi viikossa liikkua..? Linkit tervetulleita!
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kasvissyöjä ei tarvitse sen kummempaa treeniohjelmaa kuin muutkaan. Jos et ole käynyt salilla ennen, kannattaa aloittaa rauhallisesti. Esim. 2krt/vko on ihan hyvä määrä salia ainakin aluksi. Muista treenata kaikkia suurimpia lihasryhmiä. Voit suorittaa treenin esim. niin että toisella kerralla harjoitat yläkroppaa ja toisella alakroppaa. Toki molemmillakin kerroilla voi tehdä molempia. Muista n.10 minuutin alku- ja loppuverryttelyt sekä venyttelyt! Treenatessa ei kannata turhaan pelätä painoja. Ei ne lihakset niin helposti kasva =) Eli siis unohda neuvot jotka kehottavat tekemään paljon toistoja pienillä painoilla, ja tee päinvastoin! Väsytä lihakset kunnolla; se jos mikä kiinteyttää. Toistoja voit tehdä esim. 20-15-12 tai 15-12-8.
Salin lisäksi kannattaa toki harrastaa myös aerobista liikuntaa, kuten lenkkeilyä, pyöräilyä, uintia, rullaluistelua jne. Muista kuitenkin ettet aloita liian rajusti! Siitä on seurauksena ylirasitus jonka vuoksi liikunnasta tulee pitää taukoa.
Koska et syö mitään lihaa (kuten en minäkään), tulee sun huolehtia riittävästi proteiinin saannista. Sitä saat esim. kananmunasta, raejuustosta ja maitorahkasta. Rahka on monikäyttöinen aines, kevyitä mutta maistuvia herkkuja valmistat helposti esim. rahkasta, marjoista/hedelmistä ja kevyestä mehukeitosta/jugurtista yms yms. Vain taivas on rajana :)
Käypä osoitteessa www.kutri.net. Siellä on paljon hyvää infoa!