Muutama kysymys lisää

Ero harkinnassa

Luin tuolta sen viestin: Muutama kysymys avioerosta ja itselläni heräsi myös muutama omaisuuteen liittyvä kysymys...
Auto ostettu vähän yli vuosi sitten, johon mies otti lainan ja on maksellut lyhennyserät itse. OK, ymmärrän, että hänen omaisuus ja saa ollakin. (Arvokkain omaisuus)

Mutta miten huonekalut, kodinkoneet ym. avioliiton aikana ostetut, jotka minä olen ostanut omalla palkallani? Kuittejä ei tietenkään enää ole. Tietysti jos alkaa tiliotteita kaivelemaan, niin näkyyhän ne siellä, muttei eriteltynä... Lasketaanko ne yhteiseksi omaisuudeksi? Saako mieheni niistä puolet? Ajattelin, että minä jään asumaan nykyiseen vuokra-asuntoon lasten kanssa. Saisinko minä loppuomaisuuden, koska yhteisarvo melkein sama kuin mieheni auton? Miten on? Lainoja ei muuta kuin autolaina miehen nimissä.

Jos lapset ovat vuoroviikoin molempien luona, niin silloinhan ei kumpikaan joudu maksamaan elatusmaksuja? Jos molemmat niin haluaa? Silloinhan molemmat elättävät lapsia yhtä paljon. Mutta miten sitten kaikki isommat ostokset: pyörät, vaatteet, pelit ja vehkeet? Puoliksi vai erikseen?

2

686

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eronnut - M

      kaikki omaisuus arvoltaan puoliksi (omaisuus ja velat) = ositus / tasinko.
      Älä mene tuohon retkuun, että molemmat hoitavat puoliksi lapset. Toinen maksaa elatusapua toiselle lapsista ja sillä hyvä. Saatte sen jälkeen jakaa kustannuksia miten itse haluatte, mutta hae hyvä ihminen päätös elatusavuista (sos.virasto hoitaa asian jokatapauksessa). vaikka lapset asuisivatkin vuoraoviikoin eri paikoissa, on lapsilla kuitenkin oltava myös todellinen asuinpaikka ja toinen on huoltaja - yhteis huoltajuus on sitten eriasia.
      Siis - älä mene retkuun noiden lupauksien kanssa.
      Huonekalujen arvo puoliksi, auton arvo puoliksi ja auton velka puoliksi ja sitten tasinkoa toiselle.

    • Kai tuo omaisuuden ymmärtäminen on niin kovin vaikeata avioliitossa, ja etenkin avioehdottomassa avioerossa ... kummallista ettei ihmisiä kiinnosta asiaa selvittää ennen kuin tekevät niinkin suuren päätöksen kuin avioitumisen ILMAN avioehtoa.

      Auto on juuri sen omaisuus kenen nimissä se on, samoin siihen liittyvät velat ovat sen, kenen nimi velkapapereissa lukee. Ne eivät osituksessa muutu yhteiseksi omaisuudeksi, tai velkaVASTUU siirry exälle edes puoliksi. Mutta, ne kaikki ovat osituksessa ... vaikuttavat puolisoiden varallisuuksiin, jotka tasingolla tasataan lopuksi yhtäsuuriksi (toine saa jos vaatii, toinen maksaa miten parhaaksi tahtoo)

      Kaikki mitä ei voi kuitein osoittaa ovat yhteistäomaisuutta, riippumatta kuka ne on maksanut. Ne osituslaskelmassa lasketaan yhteiseksi omaisuudeksi, ja laskelmassa moilemmille niiden yhteenlasketusta arvosta puolet. Tämä siis eri asia kuin jako tai erottelu (ns. osituksen toteuttaminen).. se kumpi mitäkin sitten saa on oma harjoituksensa.

      Tuohon erotteluun jo puutuitkin, auton vuoksi miehesi todennäköisesti joutisi maksamaan sinulle tasinkoa. Voit hyvinkin ehdottaa että sen hän suorittaa tasingon osuutenaan irtaimistosta. Hänen ei niin ole silti pakko tehdä, mutta jos järkeä yhtään ... niin näin menettelee (voi halutessaan maksaa tasinkonsa myös rahalla).

      Elareista voitte sopia hyvinkin vapaasti, ja usein vuoroviikko järjestelyssä elareita ei tosiaankaan makseta, ja maksukyvyltään vähemmän hankkivalle tulevat lapsilisät. Mutta jos tarkkoja ollaan, ja tulonne hyvin epäsuhtaiset ... voi tuossakin järjestelyssä syytä maksaa toiselle elareita lapsista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5110
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      115
      1616
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1389
    4. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1329
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1163
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1037
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1000
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      989
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      59
      795
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      783
    Aihe