tallihenki

Voitteko kertoa onko aina tallissa oltava joku k....pää. Vaikka kuinka yrittää tehdä kaikki asiat oikein niin pitää kuunnella v....lua.
Kun on niin vaikeata tietää kun talliin tulee uus vuokralainen miten siinä loppupeleissä käy pitäis varmaan tehdä jonkinnäköinen testi ensin?
4604
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jokaises tallis on taatusti omat kusipäänsä, toisissa talleissa niitä on vähän enemmän, toisissa vähän vähemmän.

Tallin omistajahan voi koska tahana potkaista pihalle jos vuokralaisen käytös ei miellytä.

Äänestä
  • Ihmiset ovat erilaisia, jotkut mukavia, jotkut inhottavia. Ne inhottavat eivät varmasti vahingossa inhottavia ole, siihen on yleensä aina syy. Mutta mikä? Se on jo toinen asia, jossa riittää pohdittavaa. Ehkäpä nämä niin sanotut inhotukset ovat kateellisia sinulle? Ehkäpä he vain haluavat purkaa kiukkuaan? Tai sitten he vain ovat sellaisia kuin ovat ja se on kestettävä. Tietenkään sitä ei ikuisuuksiin kestä, ja niinkuin "kunhan olen" sanoikin, voi omistaja inhottavat vuokralaiset pihalle potkia. Toivotan onnea sinulle, toivottavasti nämä inhotukset eivät jokapäiväistä tallielämääsi kovin pahasti häiritse. :)

    Äänestä

Sattui tämmöinen kokemus ei tosin liity just aiheeseen ihan.Aikuisratsastaja olen,oli omakin heppa.Nyt olen käynyt eri talleilla.On ollut mukavia opettajia ja toisia ratsastajia.Ja sitten jokunen kamalampi.Käynyt olen ratsastuskouluissa tai yksityisillä.Tämä oli yksityinen aloittaja.Kehui itseään,hevosiaan ja valitti ratsastajista ja toisten hevosista.Oli kaikenkaikkiaan täynnä itseään.Olen rauhallinen ihminen enkä milläänlailla ärsyttänyt.Alku meni kuunnellessa ihmeissäni.Lopussa ajattelin vain,kun pääsisin pois.Ikinä en enää mene.Hän oli siis paljon nuorempi minua.Hevosetkin olleet vasta muutaman vuoden.Olen ratsastanut n.30 eri hevosella,eikä ne olleet mitenkään ihmeellisiä.Omia taitojani en pidä hyvänä ja jokainen aina oppii lisää.Hän vain tuntui olevan täydellinen.Kamalaa teillä jotka eivät voi vaihtaa tallia,esim matkojen takia.Jos omistaja,tallin opettaja tai vuokralainen on kamala.Tai jossain leirillä joku pilaa toisten ilon.Minulla,kun oli hevonen toki olin ylpeä siitä ja se rakas.En vain kehunut tai haukkunut muiden.Halusin myös jakaa ilon ja talutin joskus sukulaiset tai kaveri jos halusivat kokeilla ratsastusta.Minulle tuli aivan pahamieli ja joskus tuttuja oli kyydissä muualla käydessä.Siellä oli myös vähän ilkeä omistaja jotain sanoi näille aloittelioille.Sanoisin ylpeille omistajille olette naurettavia kehuinenne.Hevosia ei halua monetkaan varmaan hylätä,mutta aloitteliat ainakin saa huonon kuvan näistä.Todella sääliksi käy teitä jotka joudutte kestämään tuollaisia ihmisiä.

Äänestä

Kiitos rohkaisemisesta olen tosiaan tallinomistaja, olen ilmeisesti liian kiltti ja sinisilmäinen, tykkään kaikista hevosista oli ne sit omia tai toisten kun ne tallissani on ne on hoidettava oli omistaja sit mikä tahansa, eihän se ole hepon vika että sillä kusipäinen omistaja on. Olen ottanut itseäni niskasta kiinni ja irtisanonut tallisopimuksen tän ihmisen kanssa katsotaan miten käy! Hyvää kesän jatkoa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miiu kirjoitti:

Voitteko kertoa onko aina tallissa oltava joku k....pää. Vaikka kuinka yrittää tehdä kaikki asiat oikein niin pitää kuunnella v....lua.
Kun on niin vaikeata tietää kun talliin tulee uus vuokralainen miten siinä loppupeleissä käy pitäis varmaan tehdä jonkinnäköinen testi ensin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu