suomi-espanja -sanakirja netissä?

Pitäisi tehdä espanjaksi esitelmä. Valitettavasti kirjan oma sanasto on aika suppea. Netistä olen yrittänyt etsiä, mutta olen löytänyt tosi vähän toimivia, ilmaisia sanakirjoja. Olisiko jollain tiedossa hyvää suomi-espanja- sanakirjaa netissä?

Hakusessa olis esim. seuraavat sanat ja sanonnat, joita en löytämästäni nettisanakirjasta saanut puristettua...
värikäs, osavaltio, löytöretkeilijä, hallita, päättyä, itsenäinen, julistautua...

PS. Mikä prepositio tulee vuoden eteen? esim. ___ 2006 = vuonna 2006?
1522504
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

> värikäs, osavaltio, löytöretkeilijä, hallita, päättyä, itsenäinen, julistautua

- colorido, (kirjava) abigarrado, (hlöstä) pintoresco, (tapahtumarikas) lleno de vicisitudes
- el Estado
- el explorador
- gobernar, administrar, (tilannetta) controlar, tener el control de, (taitaa) dominar
- finalizar(se), terminar(se), acabar(se), (tilaisuudesta) concluir
- independiente
- proclamarse

Sanakirjasta puheen ollen katsos
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000020&conference=1500000000000154&posting=22000000015762296

Äänestä
  • Lueskelin tässä tätä keskustelua kun olen itsekin juuri espanjan kielen opiskelut aloittanut. Olenkin jo huomannut joittenkin verbien perässä tuon merkinnän (se), mitä se tarkoittaa? :)

    --Laura--

    Äänestä

  • Kiitoksia kovasti!
    Ja voiko en-prepositiota käyttää vuosiluvun edessä, vai mikä siihen tulee?

    Äänestä

  • --Laura-- kirjoitti:

    Lueskelin tässä tätä keskustelua kun olen itsekin juuri espanjan kielen opiskelut aloittanut. Olenkin jo huomannut joittenkin verbien perässä tuon merkinnän (se), mitä se tarkoittaa? :)

    --Laura--

    Mainitsemasi -se verbin lopussa tarkoittaa refleksiiviverbiä tai sellaista transitiiviverbin käyttöä, jossa verbin ilmaisema toiminta kohdistuu subjektiin. En mene tässä se-pronominin kaikkiin hienouksiin (persoonaton muoto, refleksiivipassiivi jne.), mutta pari perusesimerkkiä:

    - "atreverse" (rohjeta, uskaltaa) on varsinainen refleksiiviverbi siinä mielessä, että pelkkää muotoa *atrever ei esiinny.

    - "lavarse" puolestaan on transitiiviverbistä "lavar" (pestä) johdettu verbi, jonka merkitys on "peseytyä".

    - muoto "comerse" taas on johdettu verbistä "comer" (syödä), mutta se-pronominin merkitys on eri kuin edellä, se korostaa toimintaa. Esimerkiksi "Como la tortilla" tarkoittaa "syön tortillan", kun taas ilmaisussa "Me como la tortilla" se-pronominin yksikon ensimmäisen persoonan muoto "me" korostaa syömistä; sen voisi kääntää, tilanteesta riippuen, "syön koko tortillan" tai "ahmin, hotkin tortillan", "pistelen tortillan poskeeni" tms.

    Toivottavasti tästä on apua.

    Äänestä

  • una chica kirjoitti:

    Kiitoksia kovasti!
    Ja voiko en-prepositiota käyttää vuosiluvun edessä, vai mikä siihen tulee?

    Mikäli tarkoituksesi on sanoa vaikkapa "vuonna 2002", käytettävä prepositio on "en". Mikäli ilmaisussa ei ole sanaa "vuosi", sanotaan
    - en 2002

    Jos taas ilmaisussa on mukana vuosi eli "año", sanotaan
    - en el año 2002

    Sen sijaan ei ole suositeltavaa sanoa (prepositio artikkeli ilman sanaa "año")
    - en el 2002
    vaikka sitä paljon näkeekin.

    Jos vuosiluvussa on vain kaksi viimeistä numeroa eli haluat sanoa vaikkapa "vuonna -87", se sanotaan
    - en el 87

    Tällöin pelkkä prepositio (*en 87) olisi virheellinen, tarvitaan myös artikkeli. Asiayhteydestä on tietenkin selvittävä, mistä vuosisadasta on kysymys.

    Äänestä


Netistä löytyy kyllä joitakin sanakirjoja, ks.
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/sanak.html
mutta eipä juuri kovin kummoisia sellaisia kaksikielisiä sanakirjoja, joissa toinen kieli on suomi.

Tokko kannattaa ruveta esitelmää kirjoittamaan, ellei ole mitään painettua sanakirjaa. Hyvässä lykyssä kunnan kirjastosta löytyy lainattavakin sanakirja, ja ainakin käsikirjastosta pitäisi löytyä jonkinlainen suomi - espanja-sanakirja. Jos hyvin käy, siellä on Suomi - espanja-suursanakirja, jolla jo pärjää pitkälle sanaston suhteen.

Suppeasta sanakirjasta löytyy ehkä joku vastine etsimillesi sanoille, mutta yleensä vain yksi vastine tai lista vastineita ilman tietoa siitä, mitkä niiden merkitykset ja käyttöyhteydet ovat. Silloin mennään helposti harhaan.

Tosin esitelmän teko on jo sellaista kielenkäyttöä, johon en itse haluaisi ryhtyä, ellen osaa kieltä niin hyvin, että kirjoitan suoraan sillä (enkä niin, että ensin kirjoitan suomeksi ja sitten käännän). Silloin tarvitaankin jo yksikielistä sanakirjaa, joita espanjan osalta on netissä jopa Espanjan akatemian sanakirja
http://buscon.rae.es/diccionario/drae.htm

Toisaalta esitelmä on yleensä paperista luetun oloinen, jos se luetaan paperista. Järkevä vaihtoehto on yleensä, että esitelmästä kirjoitetaan runko (muutamia avainsanoja) ja vain _mietitään_, mitä sanotaan. Silloinkin tietysti sanoja voi joutua selvittämään etukäteen, mutta tiukan paikan tullen ne unohtuvat ja vaikeat kohdat kierretään kiertoilmaisuilla.

(No, taidan ehkä käsittää sanan "esitelmä" vähän toisin kuin mistä tässä on kyse. Minulle "esitelmä" on omintakeinen esitys asiasta, josta esittäjä oikeasti tietää enemmän kuin kuulijat ja jonka tarkoitus on aidosti vaikuttaa kuulijoiden asenteisiin, toimintatapoihin tai tietämykseen. Kouluopetuksessa esitelmällä tarkoitettaneen jonkinlaista esitelmän irvikuvaa: esitystä, jonka aihe ei kiinnosta sen enempää esittäjää kuin kuulijoitakaan vaan joka tehdään ja jota kuunnellaan käskystä.)

Äänestä
  • Toi ensimmäinen linkki oli loistava.
    Olen myös juuri aloitellut espanjan kieltä, koska jo keväällä pitäis osata perus sanastot työn takia.

    Jos löytyy jostain hyviä sanakirjoja tai muuten vinkkejä, mistä olis hyötyä, niin saa laittaa vinkkiä.

    Äänestä

osavaltio= el estado
löytöretkeilijä = el descubridor, el conquistador (uuden maailman löytäjät)

halllita= gobernar
päättyä = acabarse
itsenäinen = independiente
julistautua = declararse, proclamarse
värikäs = ??? colorado

en 2006

Kokeile englanti-espanja sanakirjaa kun ei taida suomi-espanja löytyä hyvää -

http://www.dicts.info/dictionary.php?l1=English&l2=Spanish

Äänestä
  • ...vastattu! S....n mainos tuossa kysymyksen alla tullut...pitää vierittää nykyään alas sivua että näkee onko vastattu jo. Carajo!

    Äänestä



www.sanakirja.org

Lähdekieli: Suomi
Kohdekieli: Espanja

Sitten vaan kirjotat siihen tyhjään kenttään suomeks ja se hakee Espanjaksi sitä vertaavat sanat.

Ps. Voi hakea myös esim. Hollanniks, Kreikaks, Latviaks... Toivottavasti oli apua :)

Äänestä

Hyväkään sanakirja ei auta, ellei kielen perusteet ole hallussa. Malttia esitelmän tekoon. Ei siis liian vaikeaa aihetta eikä sanoja, jota ei hallitse, myöskään rakenteiden puolesta samoin kuin esim. englannin kielen. Tavallinen arkipäiväinen aihe ja opitut rakenteet ja sanat. Se on siinä. Ja ope kiittelee. Espanjan kielen kääntäminen on sitten ihan oma lajinsa.

Äänestä

Abbigarrado ,colorido ,leno de vicisitudes ,pintoresco
Estato parcial, estato divicial
Excursionista perdidos
Administrar , controlar, dirigir, dominar,governar
barnitzar, estancarse ,finalizar, interrumpir, relajarse, terminar
autonomico, autonom, indepediente
proclamar

en el aio

Äänestä

Kommentoi aloitusta


un chica kirjoitti:

Pitäisi tehdä espanjaksi esitelmä. Valitettavasti kirjan oma sanasto on aika suppea. Netistä olen yrittänyt etsiä, mutta olen löytänyt tosi vähän toimivia, ilmaisia sanakirjoja. Olisiko jollain tiedossa hyvää suomi-espanja- sanakirjaa netissä?

Hakusessa olis esim. seuraavat sanat ja sanonnat, joita en löytämästäni nettisanakirjasta saanut puristettua...
värikäs, osavaltio, löytöretkeilijä, hallita, päättyä, itsenäinen, julistautua...

PS. Mikä prepositio tulee vuoden eteen? esim. ___ 2006 = vuonna 2006?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu