...että ns. virallisterveellinen ruokavalio on esim. runsasta eläinrasvojen käyttöä vastaan, mutta vhh kumoaa nämä käsitykset (tai ainakin osan niistä)? Siis jos vhh:ta noudattaa oikeaoppisesti. Se on sitte taas haitaksi, jos sotkee runsaasti hiilareita ja eläinrasvoja keskenään? Tai näin ainakin itse järkeilisin. Eli ei muuta kuin rasvaa kehiin ja hiilarit aisoihin. Yksinkertaista! Tämä nyt oli tällaista julkista pohdintaa! Mutta kantaa saa ottaa!
Onko asia niin..
Kie80
2217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Pahin yhdistelmä ovat jauhot, sokeri ja rasva, joten jättämällä turhat hiilihydraatit pois, rasva on terveellistä ja välttämätöntä elimistölle. Pitää kuitenkin muistaa kiinnittää huomiota rasvan laatuun. Luonnolliset rasvat, kuten voi, oliivi- ja kookosöljy ovat terveellisiä, mutta keinotekoiset teollisesti muokatut margariinit ja levitteet ovat epäterveellisiä. Järkeilet aivan oikein, hiilarit minimiin ja rasvaa kehiin.
että yleensä nämä rasvaiset tuotteet ovat teollisesti valmistettuja, joten ne sisältävät runsaan rasvan (osa halpoja ja huonoja) ja (puhdistetun) hiilarin lisäksi transrasvoja. Kaksi edellistä on lihottava ja epäterveellinen yhdistelmä (ilman hivenaineita ja vitamiineja) ja jälkimmäinen lisää sairausriskiä.