Löysin tällaisen firman Virosta ja siellä oli paljon pieniä käytettyjä vaunuja, linkissä on yksi esimerkki, mutta tuleeko ongelmia katsastuksessa ja rekisteröinnistä Suomeen. Hinta on ainakin kohdallaan, vai onko.
http://www.auto24.ee/clients/acc/used/detail.php?ct=6c5e5d63a0318895l6&liik=karavan
http://www.auto24.ee/clients/acc/used/detail.php?ct=6c5e5d63a0318895l6&liik=karavan
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kyseinen vaunumerkki on pikkolo. Aikoinaan maahantoi Oululaine vaunumyyja
Tuskin vaikeuksia, mutta kysäise katsastuskonttorilta mitä papereita virontuonnille tarvitaan (saksasta pitää olla http://karavaanari.info/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=713&forum=1&post_id=4368#forumpost4368 )
Piccolo-merkkinen nappulahan tuo. Tuotu aikanaan tänne Suomeenkin, mutta nykyään ei taida olla kellään ao. merkin edustusta. Piccolo kuuluu ns. kesävaunuihin, mutta on parempi kuin teltta!
Kevyt, mutta ei kummoinen vedettävä...luulisin.
Kyseessä on kevyt tanskalainen vaunu, millä oli ongelmia Pohjolan talvessa.
Kaakonkulmalla niitä myi mm. Lankilan Kalle Haminassa.
Talvella niistä halkesi etulasin alla oleva muovinen etupää 1-3 kohdasta. Ikävä korjata.
Mutta onhan noita tapahtunut myöhemminkin eli -04 talvella meni muutamia Adria ja Dethleffs-vaunujen keuloja uusiksi.
>>Talvella niistä halkesi etulasin alla oleva muovinen etupää 1-3 kohdasta. Ikävä korjata.
niin viitsitkö kertoa tänne palstalle, mitä lysti tuli kokonaisuudessaan maksamaan.
Pientä kesävaunua olisin itsekin vailla, takavuosina tuli perheen kanssa vedettyä ihan tarpeeksi noita 1500kg vaunuja kesät talvet ja nyt kun ollaan kaksin, niin tuon virolaisen liikkeen lilliputit olisivat ihan riittäviä.
Suomessa on kovin vähän tarjontaa pikkuvaunuista, joten eihän tuo matkana ole mikään hakea sitä Virosta, jos vaan nuo viralliset kulut ovat kohtuulliset.
muuten suht ok kesävaunu, mutta 320 :ssä muistaakseni ei ole vessakoppia niinkuin 350 t :ssä korjatkaa jos oon vääräs
kesävaunu on tuo justiinsa. Oikeassa olet, että 320:ssä ei ole vessaa ja 350:ssä on. 320 on kolmelle ja 350 kahdelle hengelle.
Itellä on just toi 320 ja on myös haljennu etumuovi.
Löytyiskö täältä sille ostajaehdokkaita...?? Laittakaa mailia, jos kiinnostaa...
Kiinnostaa toki, paljonkos pyydät?
Kuinka suuri auto tarvitaan Piccolo 320 vetämiseen,,,,?
Elnakki riittää jos on rumatikki ja pakoputken kannatinkumi ja jakohihna ja portapotta....
Elnakki on kesällä soivapeli.
Palstavahti Kuopiosta