Tämä usein unohdetaan

Hyötysuhteesta

Paras tapa laihduttaa on hidas laihduttaminen energian määrää pienentämällä ja kulutusta lisäämällä. Energian määrän pienentämisessä pitää kuitenkin ottaa huomioon, että elimistö tehostaa toimintaa näissä tilateissa. Yksilökohtaisesti erot ovat huomattavia.

Kun otetaan huomioon se että elimistö voi tunnistaa alentuneen syömisen määrän ja lisää imeytymisen tehokkuutta parantaa hyötysuhdetta, niin tästä voi seurata ettää mitään painon alenemista ei tapahdukaan. Ravinnon hyödyntämisen hyötysuhde on aika huono ja pieni syömisen väheneminen korvautuu helposti elimistön tehostuneella toiminnalla - noin 500 kilokalorin alentaminen korvautuu helposti.

Joskun väitetään aivan tosissaan elimistön menevän säästöliekille silloin kun kalorimäärää vähennetään radikaalisti. Näinhän ei voi edes käydä. Paino alenee aina kun on selkeä enrgiavaje, eli kulutetaan enemmän kuin syödään.

Jos elimistö toimii 15% hyötysuhteella normaalissa tilassa ja kun energiaa vähennetään puoleen ja elimistö alkaakin toimimaan 30% hyötysuhteella, niin mitään laihtumista ei tapahdu, koska elimistö hyödyntää edelleenkin ravinnosta saman määrän energiaa kuin normaalitilassakin.

Varsinkin nuorilla aikuisilla ja vielä keski-ikäisilläkin elimistön joustavuus käytettävissä olevan energian hyödyntämisessä voi olla erittäi voimakasta. Esimerkkinä kevyen työn tekijä saattaa saada yli 3000 kilokaloria päivässä ja mitään lihomista ei tapahdu. Sama henkilö voi tulla toimeen 1800 kilokalorilla ja mitään laihtumista ei kuitenkaan tapahdu.

Päivittäisen energiansaannin vähentäminen 500 kilokaloria on vielä niin pieni määrä, jonka elimistö korvaa kevyesti energian irtiottoa tehostamalla.

Niissä tapauksissa missä elimistö toimii lähellä maksimihyötysuhdetta, 500 kilokalorin vähentäminen tehoaa aika hyvin. Elimistöllä ei ole enää varaa hyötysuhteen tehostamiseen.

3

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • walker

      Mistä olet tälläistä saanut päähäsi? Löytyisikö jotain linkkiä artikkeliin tai tutkimukseen? En nimittäin ihan heti usko noin suuriin heittoihin peruskulutuksessa.

      • Peruskuluttaja

        Mä kässäsin ton niin että peruskulutus on noin vakio, jos ravintoa on saatavissa riittävästi. Hyötysuhde muuttuu sen tarpeen mukaisesti mikä on peruskulutuksen määrä tarjottuun energiaan. Hyötysuhde jos on pieni allekin 5% tai 20% onhan ero melkoinen. 30% on kait sitten kuitenkin yläkanttiin.


    • normiton

      "Joskun väitetään aivan tosissaan elimistön menevän säästöliekille silloin kun kalorimäärää vähennetään radikaalisti."

      Tuo väittämä pitää siinä mielessä kyllä paikkansa, että kun lihasten määrä vähenee (radikaalissa ja nopeassa painonpudotuksessa), niin kulutus ei pysy millään samassa, koska energiaa kuluu vähemmän. Joku hyksin lekuri on jopa sanonut, että joillakin laihduttajilla lihakset eivät ikinä voi enää palautua / tulla ennalleen (ja kehittyä uudelleen samoihin) laihdutuksen jälkeen, joten laihdutus ja painon pitäminen on kerta kerralta vaikeampaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17021
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5485
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2586
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2069
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1768
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1001
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      959
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      886
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      883
    Aihe