Painoindeksin kummallisuus

Tämä on todella omituista: Menin tohtori.fi sivulle ja laskin painoindeksini. Kun laitoin painokseni 58,5 painoindeksini tuli 20.5 ja kun laitoin 58.5 tuli 20.7. Kumpi on oikea paino? :o Aika ihmeellistä x'D
4561
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kumpi on oikea painoindeksi, tarkoitan. :D

Äänestä

Senhän voi laskea itse esim. jos on 165 cm pitkä ja painoa 72; laskukaava 1.65*1,65= 2,7225 sitten paino jaetaan tällä eli 72/2,7225 saadaan 26,446 eli BMI

Äänestä

kerro pituuttasi? jos olet 168cm on 20.7 oikea, jos olet 169cm 20.5 on oikea. käytännössä merkityksetön juttu joka tapauksessa.

Äänestä

indeksi :)
Ei tähän pituutta tarvita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KesäOnPesä kirjoitti:

Tämä on todella omituista: Menin tohtori.fi sivulle ja laskin painoindeksini. Kun laitoin painokseni 58,5 painoindeksini tuli 20.5 ja kun laitoin 58.5 tuli 20.7. Kumpi on oikea paino? :o Aika ihmeellistä x'D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu