Leukani on melko kapea, mutta mielestä liian "pitkä". Miten saisin katseet pois leuasta esim. silmiini? Millaisia häivytyksiä yms. kasvoihin ja millainen silmämeikki? Entä miten histen kannattaisi olla? (itselläni puolipitkät hiukset, mietin kyllä ett voisi leikata jotenki muutenkin, muttei ihan lyhyeksi kuitenkaan)
Kiitos jos joku osaa auttaa! Olen vähän tumpelo toisinaan meikkaamisessa..;)
silmien korostaminen
3
507
Vastaukset
- _sanna_
käännä huomio todella silmiin, älä suuhun. muotoile kulmat ja käytä rohkeitä sävyjä ja varjostuksia silmissä. kokeile alkuun klassista banaani-varjostusta tai tee silmistä utuiset. käytä reilusti mascaraa ja korosta vielä rajauksin...
ilmottele jos haluat vinkkejä esim yllä mainittuihin varjostuksiin tai väreihin muuten!- vinkkejä :D
jos sä voit kerran auttaa niin minä ainakin apua kaipaisin.. en osaa käyttää luomiväriä "oikein" siis tehdä sillä mitään erikoista. yleensä levitän vaan jotain väriä liikkuvalle luomelle. mikä on esim banaani-varjostus? ja mitä värejä kannattaa käyttää korostamaan ruskeita silmiä? kun olis hauska käyttää vaikka minkä värisiä, muttei kaikki taida käydä..
- _sanna_
vinkkejä :D kirjoitti:
jos sä voit kerran auttaa niin minä ainakin apua kaipaisin.. en osaa käyttää luomiväriä "oikein" siis tehdä sillä mitään erikoista. yleensä levitän vaan jotain väriä liikkuvalle luomelle. mikä on esim banaani-varjostus? ja mitä värejä kannattaa käyttää korostamaan ruskeita silmiä? kun olis hauska käyttää vaikka minkä värisiä, muttei kaikki taida käydä..
eli ruskeasilmäisten luomiväreiksi käyvät joko sukulaisvärit eri ruskeat tai väriä korostamaan vastavärit eli sinisen eri sävyt. Lisäksi musta ripsiväri ja rajaukset tehostavat katsetta.
banaanivarjostus on klassisin varjostuksista. meikki tehdään kahdella värillä, vaalealla ja hieman tummemmalla sävyllä. esim. tumman sininen ja vaaleansininen väri.
1.ensin pohjustat luomet ripsirajasta kulmakarvoihin joko pohjustusaineella tai kevyesti meikkivoidetta ja puuteri aina päälle.
2. jos haluat taivuttaa ripsiä tee se ennen muuta meikkiä.
3. rajaa yläluomi esim.mustalla neste tai kakkurajauksella. (tussi malliset ovat helppoja käyttää vrt. eye-lineriin) tee rajaus silmän omaa muotoa seuraamalla. levennä hieman ulkonurkkaa kohti.
4.ala rajauksen teet samanvärisellä luomivärillä kapealla siveltimellä. tee rajauksesta utuinen pehmentämällä esim sieniaplikaattorilla.
5. levitä vaaleampaa sävyä liikkuvalle luomelle kokonaan.
6.piirrä keskikokoisella siveltimellä baananin muotoinen varjostus tummemmalla sävyllä. älä käytä helmiässävyjä mieluusti. häivytä rajausta tasaisesti suoraan ylöspäin, älä jätä ulkonurkkaa tummemmaksi.
6. levitä mustaa ripsiväriä sekä ylös että alas.
paikkaille kulmia tarvittaessa, harjaa siisteiksi.
huuliin kannattaa laittaa lakan tai syvän roosan sävyisiä punia.
huolehdi ihon tasaisuudesta, ja puuteroi kasvot. poskipunaksi sopii vanha roosa tai aprikoosinsävyinen. sivele punaa korvan juuresta posken keskelle ja takaisin. käytä isoa sivellintä jotta jälki olisi mahdollisimman kevyt eikä rajoja näkyisi.
luomivärin voi valita myös puvun mukaan ja aina voi hieman vaihdella sävyjä säännöistä riippumatta. kokeile myös erivärisiä rajauksia ja ripsivärejä esim. juhlissä. katsele myös enemmän kiiltäviä ja helmiässävyisiä luomareita.
ymmärsitkö? muita ongelmia? :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26416953Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235458- 1152581
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152058Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361762Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111996- 59952
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32880Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44880