silmien korostaminen

leuan häivytys

Leukani on melko kapea, mutta mielestä liian "pitkä". Miten saisin katseet pois leuasta esim. silmiini? Millaisia häivytyksiä yms. kasvoihin ja millainen silmämeikki? Entä miten histen kannattaisi olla? (itselläni puolipitkät hiukset, mietin kyllä ett voisi leikata jotenki muutenkin, muttei ihan lyhyeksi kuitenkaan)

Kiitos jos joku osaa auttaa! Olen vähän tumpelo toisinaan meikkaamisessa..;)

3

568

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _sanna_

      käännä huomio todella silmiin, älä suuhun. muotoile kulmat ja käytä rohkeitä sävyjä ja varjostuksia silmissä. kokeile alkuun klassista banaani-varjostusta tai tee silmistä utuiset. käytä reilusti mascaraa ja korosta vielä rajauksin...

      ilmottele jos haluat vinkkejä esim yllä mainittuihin varjostuksiin tai väreihin muuten!

      • vinkkejä :D

        jos sä voit kerran auttaa niin minä ainakin apua kaipaisin.. en osaa käyttää luomiväriä "oikein" siis tehdä sillä mitään erikoista. yleensä levitän vaan jotain väriä liikkuvalle luomelle. mikä on esim banaani-varjostus? ja mitä värejä kannattaa käyttää korostamaan ruskeita silmiä? kun olis hauska käyttää vaikka minkä värisiä, muttei kaikki taida käydä..


      • _sanna_
        vinkkejä :D kirjoitti:

        jos sä voit kerran auttaa niin minä ainakin apua kaipaisin.. en osaa käyttää luomiväriä "oikein" siis tehdä sillä mitään erikoista. yleensä levitän vaan jotain väriä liikkuvalle luomelle. mikä on esim banaani-varjostus? ja mitä värejä kannattaa käyttää korostamaan ruskeita silmiä? kun olis hauska käyttää vaikka minkä värisiä, muttei kaikki taida käydä..

        eli ruskeasilmäisten luomiväreiksi käyvät joko sukulaisvärit eri ruskeat tai väriä korostamaan vastavärit eli sinisen eri sävyt. Lisäksi musta ripsiväri ja rajaukset tehostavat katsetta.

        banaanivarjostus on klassisin varjostuksista. meikki tehdään kahdella värillä, vaalealla ja hieman tummemmalla sävyllä. esim. tumman sininen ja vaaleansininen väri.
        1.ensin pohjustat luomet ripsirajasta kulmakarvoihin joko pohjustusaineella tai kevyesti meikkivoidetta ja puuteri aina päälle.
        2. jos haluat taivuttaa ripsiä tee se ennen muuta meikkiä.
        3. rajaa yläluomi esim.mustalla neste tai kakkurajauksella. (tussi malliset ovat helppoja käyttää vrt. eye-lineriin) tee rajaus silmän omaa muotoa seuraamalla. levennä hieman ulkonurkkaa kohti.
        4.ala rajauksen teet samanvärisellä luomivärillä kapealla siveltimellä. tee rajauksesta utuinen pehmentämällä esim sieniaplikaattorilla.
        5. levitä vaaleampaa sävyä liikkuvalle luomelle kokonaan.
        6.piirrä keskikokoisella siveltimellä baananin muotoinen varjostus tummemmalla sävyllä. älä käytä helmiässävyjä mieluusti. häivytä rajausta tasaisesti suoraan ylöspäin, älä jätä ulkonurkkaa tummemmaksi.
        6. levitä mustaa ripsiväriä sekä ylös että alas.

        paikkaille kulmia tarvittaessa, harjaa siisteiksi.
        huuliin kannattaa laittaa lakan tai syvän roosan sävyisiä punia.
        huolehdi ihon tasaisuudesta, ja puuteroi kasvot. poskipunaksi sopii vanha roosa tai aprikoosinsävyinen. sivele punaa korvan juuresta posken keskelle ja takaisin. käytä isoa sivellintä jotta jälki olisi mahdollisimman kevyt eikä rajoja näkyisi.

        luomivärin voi valita myös puvun mukaan ja aina voi hieman vaihdella sävyjä säännöistä riippumatta. kokeile myös erivärisiä rajauksia ja ripsivärejä esim. juhlissä. katsele myös enemmän kiiltäviä ja helmiässävyisiä luomareita.

        ymmärsitkö? muita ongelmia? :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2921
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe