Miten vaaleat läikät pois hampaista?

Ëli hampaissani on tälläisiä vaaleita läisköjä, sinänsä luulisi, että ne olisi kiilteessä, mutta ei niitä saa pestyä harjalla pois. Ne ovat sellaisia, että joskus niitä on etuhampaissa, ja välillä ei. Ei siinä muuten mitään, mutta ne häiritsevät välillä kun hymyilee. Onko kikkaa tai konstia saada niitä lähtemään?
75357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

liikaa fluoria. Fluori on "polttanut" valkoiset läikät hampaisiin. Ts joku hammaslääkäri on tehnyt hoitovirheen.

Syy miksi näkyvät joskus enemmän joskus vähemmän on syljessä. Oikeammin syljen ph:ssa.

Hammaslääkäri pystyy arvioimaan milloin olet saanut "yliannostuksen" fluoria, se näkyy siitä, missä kohdassa nuo valkeat läikät ovat. Ts minkä kokoiset hampaat sinulla silloin oli.

Äänestä
  • kyseessä on liitukaries, jolloin fluoria on olllut tarjolla liian vähän ja hammaspeikko on päässyt nakertamaan kiillettä - kas kun fluori on myrkkyä kariespöpölle. Fluoroosiläikät (tai vauvana sairastetun kuume- tai mahataudin aikaisen aineenvaihduntahäiriön aiheuttamat) näkyvät kiilteessä koko ajan, ei vain ajoittain.

    Alkuperäinen: käy näyttämässä läikkiä hammaslääkärillesi, ehkä hoitoa löytyy.

    Äänestä

  • tai sitten kirjoitti:

    kyseessä on liitukaries, jolloin fluoria on olllut tarjolla liian vähän ja hammaspeikko on päässyt nakertamaan kiillettä - kas kun fluori on myrkkyä kariespöpölle. Fluoroosiläikät (tai vauvana sairastetun kuume- tai mahataudin aikaisen aineenvaihduntahäiriön aiheuttamat) näkyvät kiilteessä koko ajan, ei vain ajoittain.

    Alkuperäinen: käy näyttämässä läikkiä hammaslääkärillesi, ehkä hoitoa löytyy.

    Mullakin on etuhampaissa samanlaisia läiskiä, jotka lähtevä välillä pois ja tulevat uudestaan. Itsekin veikkaisin että kyseessä on kiillekaries. Mutta minkä takia läikät välillä katoavat näkyvistä, se on outoa

    Äänestä

noita valkeita läiskiä etuhampaissa (ja ikä mitataan jo kymmenissä vuosissa!). Ovat ja pysyvät. Nyt vielä alle kouluikäisellä tyttärellä kahta hurjemmat läikät etuhampaissa. Taitaa olla vähän perinnöllinen juttu? Ja kellertävässä hammasluussa ne näkyvät herkemmin kuin ihan valkoisessa.

Äänestä

etuhampaassa, mutta samalla myös kaksi vanhaa paikkaa kovin huonona, paikat vaihdettiin ja hammas vaaleni paljon ja enää ei läiskiä näy, epäilen että läiskäien kohdalla kiille jotenkin erilaista. Käy näyttämässä hammaslääk.

Äänestä

voivat johtua liiasta fluorista, mutta tuskin ellet ole asunut alueella, jossa sitä on liikaa juomavedessä. Hammaslääkäri osaa kyllä sanoa näyttävätkö ne fluorilaikuilta.
Mulla on myös valkoiset läiskät hampaan kruunuosassa, varsinkin etuhampaissa ne näkyvät ehkäpä häiritsevästi. Kyselin asiasta, niin monilla ihmisillä sellaiset kuitenkin on ihan "luonnonlahjana", ja nimenomaan hampaan kärjessä. Eipä niille paljon mitään voi, jos valkaisee niin muukin osa hampaasta valkaistuu, jolloin väriero jää edelleen. En tiedä, jos sivelisi valkaisuainetta vaan keltaisempaan osaan hammasta...?
Se, että laikut välillä katoavat tai näkyvät selvästi johtuu ainakin minulla suun kosteuden vaihtelusta. Kun suu kuivuu esim. yöllä purentakiskon kanssa kun hengitän suun kautta niin hampaan pinta kuivuu ja väriero tulee näkyviin. Vastaavasti illalla syljeneritys on ollut hyvää koko päivän eikä kuivumista ole, silloin hampaan värikin on tasaisempi. Joku hammaslääkäri ei tätä uskonut, mutta näin se vaan menee.
Eihän ne hauska juttu ole ja varmaan yritän valkaisua itsekin jossain vaiheessa, mutta pahemminkin voisi olla...

Äänestä

Suu auki nukkuminen kuivattaa etuhampaasi ja läikät näkyvät silloin paremmin. Apteekista saa sellaista suun kosteutusainetta jota voisit pyyhkäistä yöksi etuhampaisiisi, niin saattaisivat olla kuivumatta.

Läikät voi poistaa poraamalla hammasta ja laittamalla paikka-ainetta päälle, mutta itse en raskisi tervettä hammasta porauttaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


¨'´'´¨ kirjoitti:

Ëli hampaissani on tälläisiä vaaleita läisköjä, sinänsä luulisi, että ne olisi kiilteessä, mutta ei niitä saa pestyä harjalla pois. Ne ovat sellaisia, että joskus niitä on etuhampaissa, ja välillä ei. Ei siinä muuten mitään, mutta ne häiritsevät välillä kun hymyilee. Onko kikkaa tai konstia saada niitä lähtemään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu