Ihanteellinen nousunopeus

poseidon

Luin mielenkiintoisen artikkelin sukelluksesta jossa väitettiin että liian hidas nousu saattaa jopa lisätä typen määrää veressä.

Kertokaas arvon sukellustoverit mitä vauhtia tulette ylös! Itse käytän 10 m/min...

5

1194

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harza

      Jos nopeutesi tosiaan on 10m/min niin OK. Mistä luit tämän artikkelin ?

    • pallokala

      Dekompressiosukelluksia tekevät tekniikkasukeltajat ja varsinkin ne, jotka käyttävät sekoitettuja kaasuja syvälle sukeltamiseen joutuvat ottamaan mainitsemasi asian asian huomioon. Tällaiset dekompressiosukellukset täytyy tehdä varsin suunnitellullisesti koska poikkeamat suunnitelmista suuntaan tai toiseen aiheuttavat tilanteen, että teoreettisiin kudosmalleihin perustuvat laskelmat eivät enää pidäkään täysin paikkaansa eikä silloin voida olla varmoja toimitaanko turvallisissa rajoissa.

      Tavalliselle paineilmalla tai normaaleilla nitrox-seoksilla suoranousurajoissa sukeltaville riittää 10 metriä sekunnissa. Viimeiset kolme metriä pitäisi tulla mieluummin vieläkin hitaammin koska tällöin paineenvaihtelu on suhteellisesti suurin mutta käytäntö on osoittanut, että kyllä se 10 m/s riittää silläkin välillä.

      Amerikassa jonkin verran käytössä oleva 18 m/s on ehdoton yläraja. Sitä ei pidä ylittää koskaan. Sukellustietokoneet tukevat 10 m/s nousunopeutta.

    • Pallokala

      Meni aikayksiköt sekaisin. Tarkoitin tietysti minuutteja eikä sekunteja. Siis:

      Tavalliselle paineilmalla tai normaaleilla nitrox-seoksilla suoranousurajoissa sukeltaville riittää 10 metriä minuutissa. Viimeiset kolme metriä pitäisi tulla mieluummin vieläkin hitaammin koska tällöin paineenvaihtelu on suhteellisesti suurin mutta käytäntö on osoittanut, että kyllä se 10 m/min riittää silläkin välillä.

      Amerikassa jonkin verran käytössä oleva 18 m/min on ehdoton yläraja. Sitä ei pidä ylittää koskaan. Sukellustietokoneet tukevat 10 m/min nousunopeutta

    • Klpro

      sama juttu, olen seurannut myös keskustelua aiheesta ja monet ovat sitä mieltä että nousunopeus kannattaisi pitää 8-10 m/min kantimissa. Toki myös tapauskohtaisesta asiasta on hivenen kysymys. Eli avomeriolosuhteen on eri asia kuin esim.luoto tai louhos, jossa näkemistä matalalla paljon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4567
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      130
      2985
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2752
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1574
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      22
      1468
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      205
      1098
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe