Juttelin chatissa mukavanoloisen miehen kanssa, joka kertoi olevansa ikäiseni ja myös sinkku. Yhteydenpitoa päätettiin jatkaa meilein ja viikon verran niitä posteja sitten kulki ennen kuin päätettiin tavata, pientä jännitystä arkeen.
Lievästi oli ikäiseni mies vanhemmannäköinen, mutta en antanut sen häiritä, koska mies muuten vaikutti mukavalta kuten olin hänestä mielikuvan saanut.
Ilta päätyi miehen asunnolle, pitemmälle ei kuitenkaan menty, johon näin jälkeenpäin voin sanoa, onneksi.
Aamulla mies oli aivan ihmeellinen, hyvin ahistuneen oloinen ja hiljainen ja päätin vähin äänin häipyä...
Jäi kuitenkin vaivaamaan moinen käytös ja netin kautta sain selville hänen olevan 7 vuotta vanhempi kuin oli ikänsä ilmoittanut ja yllätys yllätys, naimisissa!
En ymmärrä mitä hän tällä valehtelulla voitti?
Ilmeisesti todennut, ettei reipas nelikymppinen ukkomies ole kovaa valuuttaa chatissa.
Olen aiemmin tapaillut muutaman miehen chatin kautta ja en ole moiseen epärehellisyyteen aiemmin törmännyt, mutta tiedänpä vastedes olla varovaisempi. Tietoisesti, kun en ukkomiehiä suostu tapailemaan.
Tosin taisi tämä olla muutaman kuukauden chattailuharrastukseni loppu, siitä kiitos hänelle, joka ihan positiivisena asiana mainittakoon.
Onko muilla vastaavia kokemuksia?
Miksi pitää valehdella?
9
1700
Vastaukset
- tylsä paskiainen
Miksi pitää valehdella? Ei valehtelu ole välttämätöntä, mutta se on ihmiselle yksi keino saada haluamansa. Ihmisluontoon kuuluu olennaisena osana että pyrimme saamaan sen mitä haluamme, keinovalikoimaan kuuluu tunnetusti myös valehtelu, petos, väkivalta jne.
Kukin ihminen sitten tahollaan arvioi millä keinoin haluttu tavoite on saavutettavissa, ja onko se niin arvokas että on valmis käyttämään yllä mainittuja keinoja siitä huolimatta että niiden moraalinen korrektius on kyseenalainen.- luuserimagNeetti
Melko tieteellinen oli vastauksesi.
Sallit sen siis?
Ymmärrän toki valkoiset hätävalheet.
Mutta ihmiseltä, jota en ole koskaan edes tavannut valehtelee tällaista, eipä anna kovin hyvää kuvaa itsestään.
Rehellisyys, kun mielestäni maan perii, myös chattailussa. Mutta eipä saanut haluamaansa, edes valehtelemalla. - tylsä paskiainen
luuserimagNeetti kirjoitti:
Melko tieteellinen oli vastauksesi.
Sallit sen siis?
Ymmärrän toki valkoiset hätävalheet.
Mutta ihmiseltä, jota en ole koskaan edes tavannut valehtelee tällaista, eipä anna kovin hyvää kuvaa itsestään.
Rehellisyys, kun mielestäni maan perii, myös chattailussa. Mutta eipä saanut haluamaansa, edes valehtelemalla.Sallin valehtelun? En pidä valehtelusta, mutta mikä minä olen sanomaan mitä toinen ihminen saa, tai ei saa tehdä.
Tiedä sitten mitä kyseinen mies halusi, eli saiko haluamansa vai ei. On kylläkin hyvin ymmärrettävää että pyrkii tavoitteeseensa valehtelemalla, sillä emmehän voi tietää kuinka monta kertaa hän on yrittänyt rehellisyydellä ja silti epäonnistunut. - MiraC
tylsä paskiainen kirjoitti:
Sallin valehtelun? En pidä valehtelusta, mutta mikä minä olen sanomaan mitä toinen ihminen saa, tai ei saa tehdä.
Tiedä sitten mitä kyseinen mies halusi, eli saiko haluamansa vai ei. On kylläkin hyvin ymmärrettävää että pyrkii tavoitteeseensa valehtelemalla, sillä emmehän voi tietää kuinka monta kertaa hän on yrittänyt rehellisyydellä ja silti epäonnistunut.Mulle tulee mieleen, että vaimohan olisi voinut tulla kesken kaiken, jos olitte heidän yhteisessä asunnossaan.
- luuserimagNeetti
MiraC kirjoitti:
Mulle tulee mieleen, että vaimohan olisi voinut tulla kesken kaiken, jos olitte heidän yhteisessä asunnossaan.
Olimme hänen omassa asunnossaan, perhe kun asuu toisella paikkakunnalla, hän työnsä vuoksi viikot erillään perheestään.
Virallinen osoite samassa osoitteessa kuin muulla perheellä.
- nyt onnellinen :)
Minä ja chatin kautta tapasin miehen. Sanoi iäkseen 36v. ja todellisuudessa oli 43v. Ei minua se ikä haitannut, ihmettelin vaan miksi sen valehteli..
Selvitin ihan itse hänestä asioita, kuten sen iän, kun vaikutti salaperäiseltä. En tiedä oliko perhettä tai vaimoa mutta oli omansa (menestyvän) yrityksen toimitusjohtaja.
Emme harrastaneet myöskään (onneksi) seksiä mutta muuten vietimme helliä hetkiä.
Onneksi pääsin hänestä helpolla eroon.
Tämän tapauksen jälkeen jätin chatit sikseen ja löysin tuon treffit sivun. Sieltä sitten tapasin yhden miehen ja heti kolahti! :)- luuserimagNeetti
Heh, juuri samoin valehteli tämä mies ikänsä, sanoi olevansa 36, vaikka olikin 43. Ettei vain olisi sama mies kyseessä...
Onnea sinulle löytämässäsi suhteessa ja ihanan lämpöistä kesää! - nyt onnellinen :)
luuserimagNeetti kirjoitti:
Heh, juuri samoin valehteli tämä mies ikänsä, sanoi olevansa 36, vaikka olikin 43. Ettei vain olisi sama mies kyseessä...
Onnea sinulle löytämässäsi suhteessa ja ihanan lämpöistä kesää!..päin tämä mies oli? Tämä "minun" tuttuni oli Lounais-Suomesta..
Komea ja nuorekas mies.. Vähän "omituinen"??
Ja mulkunjatkeel ajeli..
Kiitos ja mukavaa kesää sinnekkin!! :) - luuserimagNeetti
nyt onnellinen :) kirjoitti:
..päin tämä mies oli? Tämä "minun" tuttuni oli Lounais-Suomesta..
Komea ja nuorekas mies.. Vähän "omituinen"??
Ja mulkunjatkeel ajeli..
Kiitos ja mukavaa kesää sinnekkin!! :)Tämä mies on kotoisin Savosta, lienee umpikiero sellainen, kuten heistä pn tapana sanoa.
Mutta en yleistä sitä, vaikka yksikin riittää pilamaan kaikkieen maineen, valitettavasti.
Ja sitä kesää edelleen... :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1084731Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293463No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452400- 501528
- 361453
- 381266
- 141172
- 1641060
- 271058
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv181015