Yleiskorotus!!!

Poju

Tälläistä tiedustelisin!! Kuuluuko saada yleiskorotus jos on yksityisellä henkilöllä töissä?

5

5813

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neiti X

      Oon opiskelujen ohessa tuntipalkkaisessa osa-aikatyössä valtion virastossa. Palkkajärjestelmä muuttui just pari kuukautta sitten siihen uuteen ja palkka nousi samalla jo aika paljon. Koskeeko tää yleiskorotus kaikesta huolimatta myös mun palkkaa?

    • kysymyksiä.

      Yleiskorotus on yleiskorotus ja silläsipuli.

      • neiti X

      • iwwduunari
        neiti X kirjoitti:

        http://www.sak.fi/ajankohtaista_tiedotteet.shtml/02?21798 :
        "Kaikista palkansaajista tupon piirissä on yli 90 prosenttia."

        Osaatko nyt sitten kertoa, keitä ovat nuo tupon ulkopuolelle jäävät 10%?

        - Jos olet töissä valtion virastossa niin mitä todennäköisimmin olet TUPO:n piirissä. Ratkaisevaa tietysti minkä työehtosopimuksen piirissä olet. Olettaisin että vastaus löytyy JHL:stä.

        - Jos olet töissä yksityisellä henkilöllä, yleiskorotus koskee todennäkösiesti sinuakin jos työsuhteeseesi on jonkin yleissitovan työehtosopimuksen piirissä. Jos et tiedä onko työsuhteesi jonkin TES:sin piirissä, se on varmaan joka tapauksessa hyvä selvittää.


      • neiti X
        iwwduunari kirjoitti:

        - Jos olet töissä valtion virastossa niin mitä todennäköisimmin olet TUPO:n piirissä. Ratkaisevaa tietysti minkä työehtosopimuksen piirissä olet. Olettaisin että vastaus löytyy JHL:stä.

        - Jos olet töissä yksityisellä henkilöllä, yleiskorotus koskee todennäkösiesti sinuakin jos työsuhteeseesi on jonkin yleissitovan työehtosopimuksen piirissä. Jos et tiedä onko työsuhteesi jonkin TES:sin piirissä, se on varmaan joka tapauksessa hyvä selvittää.

        Kiitos asiallisesta ja valaisevasta vastauksesta. Jos siis ymmärsin oikein, ilman yleiskorotusta jäävät ovat niitä, jotka eivät ole minkään TES:n piirissä? Siihenkin joukkoon kuuluin vielä reilu vuosi sitten, enkä suosittele kellekään. Viimeiseltä työtunnilta tienasin bruttona jopa 3€, ja onpa sitä aikoinaan tullut tehtyä työtä ilmaiseksikin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      64
      4231
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      67
      4181
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      107
      2900
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      55
      2782
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      55
      1992
    6. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      21
      1989
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1669
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1503
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      109
      1343
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1271
    Aihe