Lordin sanoma?

bidrali

Tämä jääköön viimeiseksi viestiksi tältä päivältä.
Tässä nyt palstalla on puututtu taas Putaansuun ja muiden uskontoon. Toiset väittävät saatananpalvojaksi/satanistiksi ja toiset kristityksi. Itse uskon jälkimmäiseen.
Nyt siis on kyse musiikista, kappaleesta, joka voitti euroviisut... Miksi tästä asiasta pitää repiä perseensä niin uskovaisten kuin satanistienkin/saatananpalvojien? Itse uskon Jumalaan, eikä minun uskoani yksi euroviisuvoitto horjuta (etenkään kun laulussa uskovaiset voittavat)
Tavallaan Lordi laulaa ajanhengestä. Oma tulkintani kuitenkin on musiikkipainotteinen. Kuten tällä palstalla (ja monilla muillakin) uskonnot ja ateismi sekä muut mielipideasiat riitelevät keskenään. Lordi laulaa omaksi kokemastaan musiikki tyylistä eli hardrokista ja kuuluu siis "hardrocuskovaisiin" ja uskoo muidenkin "pelastuvan"(tulevan onnellisiksi) juuri hardrokin avulla (kuten uskovainen tiennee toistenkin haluavan löytää Jeesuksen;D)
Laulu on kerta kaikkiaan mielestäni ylistys hardrokin ilosanomalle, tähän on vain lisätty tiettyjä symboleita "uskontojen taistelun" kuvaamiseksi. (Anteeksi kaikille Lordi faneille ja Lordille, jos mielipiteeni ei miellytä;D)

Toki joku pipipää voi alkaa saatanaapalvomaan mutta on sitä hirmu töitä tehty ihan humppaakin kuuntelemalla.
Kuitenkin täytyy muistaa lapset, jotka eivät ehkä kiinnitä huomiota laulun sanomaan vaan tuijottavat pukuja ja esitystä... heistä olisin pikkaisen huolissani (samoin kun olen muutenkin nyky median antamasta kuvasta... jotain on vinossa kun 10-vuotias tyttö pitää itseään läskinä.)

Jos nyt jostain voiton lieveilmiöistä pitäisi olla todella huolissaan niin humalaisista suomalaisista juhlioista kadulla;D.
HYVÄ SUOMI, HYVÄ LORDI! tähän on oiva lopettaa;D

4

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Terävää analyysiä. Olen samaa mieltä!

    • Cofeholisti-84

      Mitä voitaisiin tehdä humalahakuisille suomalaisille, kun tää tauti tuntuu periytyvän tosi helposti. Varsinkin kun viina ei sovi suomalaisille.

      Ehkä pitäs lopullisesti valtion vapauttaa viina. Ja antaa niiden sitten raivolla juoda kaikkien "menetettyjen" vuosien edestä. Omapahan on elämänsä.

      Ni ehkä sitten kun raivo tyyntyy, ei tarvi enää juoda mielenosoituksellisesti. Minähän juon VIINAA, kun olen ISO ja ÄIJÄ!

    • ...

      Samoilla linjoilla, vaikka itsekin uskovainen. Järkeähän saa käyttää ja erottaa saatananpalvonnan pelkästä viihteestä.

    • nekin juhlijat

      vain pilveä, niin homma hoituisi rauhallisesti eikä tulisi ongelmia agresiivisuudesta, eikä krapulaa. Vaan kun junttikansa juo niin tietää miten käy. Viddu havettää olla suomalainen aina silloin.
      Vaan voitto maistui.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      263
      16822
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5414
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2560
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2036
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1755
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      986
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      948
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      30
      861
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      856
    Aihe