"Peräti 90 prosenttia kansalaisista katsoo, että ammatillinen järjestäytyminen on nykyaikana tarpeellista."
"Tutkimuksen mukaan kaikki ikäluokat kokevat järjestäytymisen olevan tarpeellista. Merkillepantavaa tuloksissa on, että järjestäytymistä aiheellisena pitävät kaikki väestöryhmät yhteiskunnassa olipa sitten kysymys työntekijästä tai yrittäjästä."
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=91682
"Tutkimuksen mukaan kaikki ikäluokat kokevat järjestäytymisen olevan tarpeellista. Merkillepantavaa tuloksissa on, että järjestäytymistä aiheellisena pitävät kaikki väestöryhmät yhteiskunnassa olipa sitten kysymys työntekijästä tai yrittäjästä."
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=91682
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mielenkiintoinen tulos gallupista.
Nyt kun verrataan tuota järjestäytymisasteeseen, voisin kuvitella, että AY-liikkeellä henkilöstöryhmiin katsomatta, on profiilin nostamisen paikka.
Itse tiedän tapauksia joissa ihmiset ovat eronneet liitostaan kun eivät ole saaneet riittävää tukea liitostaan.
Tiedän myös muutamia liittoja joiden toiminta muistuttaa lähinnä varainkeruuta ja toiminta on lähinnä näennäistä harrastustoimintaa. Vastaavasti on sitten taas liittoja joiden palvelussa on otetta ja osalla jopa "munaa" toiminnassaan.
Kaikkihan ei kuitenkaan ole liitoistakaan kiinni, vaan suuri vastuu on luottamusmiehillä, miten järjestäytyminen ja sen hyödyt koetaan. Valitettavasti niitäkin tapauksia on, joissa luottamusmies käyttää asemaansa oman uransa nostattajana ja miellyttää siksi työnantajia. Kuitenkin se on tosiasia, että sellaisen luottamusmiehenhän ihmiset ansaitsevat kuin äänestävät tai jättävät äänensä antamatta sille oikeammalle vaihtoehdolle. Esimiehet tuovat aina aktiivisesti oman lusikkansa näihin valintakeittoihin.
"Tiedän myös muutamia liittoja joiden toiminta muistuttaa lähinnä varainkeruuta ja toiminta on lähinnä näennäistä harrastustoimintaa."
Siis kuten (työnantajapuolen käsikassarakseen perustama)Videoalan Clubi Ry.
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=91682
"
Kolmen suurimman puolueen palkansaajaidentiteetti parantunut
Tutkimuksessa kysyttiin myös, mitkä puolueet kansalaisten mielestä kunnostautuvat palkansaajia koskevissa asioissa. Suomalaisten mielestä palkansaajien asiaa edistää parhaiten SDP. Enemmistö (60 %) on valmis tunnustamaan, että sen hoidossa asiat edistyvät vähintään melko hyvin. Kokoomusta (42 %) pidetään toiseksi useimmin hyvänä palkansaajien asioiden hoitajana.
Kokoomuksen jälkeen tulevat Vasemmistoliitto (39 %) ja Suomen Keskusta (39 %). Vihreä liitto (30 %) ja Perussuomalaiset (29 %) kunnostautuvat tällä saralla jonkin verran harvemman mielestä.
Edelliseen kyselyyn verrattuna kaikkien kolmen suurimman puolueen palkansaajaidentiteetti on kohentunut väestön keskuudessa.
"
nämä märkäkorvaiset lapset, jotka asuu kotona ja käyvät isin ja äidin kukkarolla vuoron perään. Oikeasta elämästä niillä ei ole hajuakaan. Sen osoittaa jo kokoomuksen nykyinen puheenjohtajakin. Siellä se identiteettikriisi on. Pelkkiä lapsia ja vanhuksia.
Kyselyn perusteella Kokoomus näyttäisi olevat työntekijä puolue, joten vastakkain asettelun aika on ohi..
Lakoista palkankorotusten takia ei puhuttu mitään.. Ainoastaa lakoista, jos TA huonontaa etuja..
Missähän olisi koko tutkimus..?
Osaatko perustella näkemyksesi, että kokoomus olisi työntekijäpuolue?
http://www.sak.fi/liitteet/210.pdf
Sivulla 2 näyttää kokoomus pitävän selvästi eniten muihin puoleisiin nähden järjestäytymistä tarpeettomana.
"Suomalaisten mielestä palkansaajien asiaa edistää parhaiten SDP. Enemmistö (60 %) on valmis tunnustamaan, että sen hoidossa asiat edistyvät vähintään melko hyvin. Kokoomusta (42 %) pidetään toiseksi useimmin hyvänä palkansaajien asioiden hoitajana..."
- Kokoomuksessa on suhteessa enemän yksityisyrittäjiä, he eivät saa ammattiliiton pavleuksia
- esimiesasemassa ja paremmin koulutetuilla on yleisesti parempi työsuhdeturva, koska niissä tehtävissä on pienempi työttömyys
Liittoon kuuluminen on mielestäni tärkeää yleissitovuuden ylläpitämiseksi ja etenkin oikeustuvavakuutuksen osalta. Muut edut ovat (minulle) kuorrutusta.
Esimerkiksi minun esimieheni kuuluu liittoon. Peruspalkaksi arvioisin n. 60 000 euroksi vuodessa. Bonuksineen ja optioineen (hyvänä vuonna) helposti yli 80 000 eur/v. Hän tuskin olisi liiton jäsen, jos liiton jäsemaksu olisi prosenttiperustainen. Tuskin minäkään olisin, vaikken noita summia ansaitsekaan.
kunnallissihteeri, Kokoomus.
Eihän tuosta voida päätellä, että ne ovet ne työntekijät jotka ovat tuota mieltä. Tämähän paljastuu osittain siitäkin, että kokoomus ei arvosta järjestäytymistä kuten ei myöskään ryhmittymät: yrittäjät, ylemmät toimihenkilöt, ylemmän keskiasteen kouluttautuneet.
Olettamus olisi muutoin näin, että kyllä minä tiedän mikä sinulle on "parasta".
esim. vuosilomat, sairaskorvaukset, arkipyhäkorvaukset,työajat, vuoro-ilta-yö-ja ylityö korvaukset....
Voisin luetella näitä vaikka miten pitkään, ilmeisesti ajattelet, että kun ne on kerran saavutettu, ei enää tarvitse niistä välittää..
Asia on kyllä niin, että joe ei olisi edunvalvontaa, niin kaikki, jopa TES:iin ja lakiin kirjatut työntekijän edut liukenisivat kuin tuhka tuuleen..
Kuinka ansiosidonnainen työttömyysturva voi olla ammattiliittoon liittymisen peruste eikö tämä merkitse tietämättömyyttä..?
Ammattiliito ei maksa ansiosidonnaista työttömyysturvaa..!!
ja tyytyväisiä ovatkin, vuosikaudet ay-liike sumutti talutettaviaan.