Sauvojen pituus rullaluisteluun??

Japaduu

Terve, millä laskukaavalla oikean pituiset sauvat luisteluun? Pituus 183 cm.

5

8202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytyy laskuri:

      Oikea sauvojen pituus saadaan käyttämällä laskukaavaa 0,9 x oma pituus. Sauvojen mitat ovat 2,5 cm välein.

      Sauvat tulee aina valita luistelijan tarpeiden mukaan. Kevyessä puistoluistelussa ei sauvalta tarvita samoja ominaisuuksia kuin vauhdikkaassa fitness-tyyppisessä treenaamisessa.

      Laskuri antaa 183 pituiselle 165cm pituus suosituksen.

      Itse olen 182 ja aiemmin olen vetänyt 'vauhdikkaampaa' 165cm mutta kun vanhat sauvat alkoivat tuntua lakritsilta ja päätin hankkia uudet niin aioin ostaa 167,5cm mutta koska kaupassa ei niitä ollut niin ostin 170 ja ajattelin lyhentää. Mutta nyt kun olen niillä vetänyt niin en niitä kuitenkaan lyhennä tuntuvat ihan sopivan mittaisilta. Hankinta hetkellä kannattaa muistaa että jatkaminen maksaa uusien sauvojen hinnan mutta lyhentäminen on halvempaa, eli mieluummin liian pitkät kuin lyhyet.

      • mukaan

        eli jos omaa luisteluhiihdon tekniikat suosittelisin kaavaksi 0.86*oma pituus. Tällöin suoritukseen saa hyvän rytmin eikä tarvi kurotella kauas eteen.Tasatahdille voi sitten olla pidemmätjos tykkää sillee mennä, saa olla eri mieltäkin, siteeratakseni nimimerkkiä JTS!


    • jts

      moni lykkää liian pitkällä kepillä!!ylämäkitehot om poissa..joutuu kurottamaan eteen iha liikaa!
      eikä kerkee pitämää tempoa yllä jos ois tarvetta..riippuu myös paljo hartia ja käsivoimista minkä mittane sauva on!
      mun mielipide on ett sulle on 165 sm aika passeli..eikä yhtää yli!
      kokeile erimittasia..jos on mahollisuus..ja ylämäkeen!!
      kyllä sen huomaa mikä käy!!
      ite oon 170..ja sauva 153..esimerkiksi!!

    • Anonyymi

      Vanha ketju, mutta aina ajankohtainen aihe, joten jatketaas ketjua.
      Eli luistelutyylin sauvojen pituuden kaavaksi ilmoitetaan useilla sivuilla tuo mainittu "oma pituus * 0,9 + 2,5cm"

      Mutta kun kyseistä kaavaa suositellaan suurimmaksi osaksi hiihtoharrastajien keskuudessa luistelutyykin suksille.

      Henkilö on luistimet jalassa paljon pidempi kuin sukset jalassa.
      Eli pitäisikö tämä erotus ottaa kaavassa huomioon?

      Esim 125mm renkailla olevat luistimet ovat jo melko korkeita, ja ne suksien mukaan mitoitetut sauvat alkaa tuntumaan jo melko lyhkäsiltä.

    • Anonyymi

      Ei myydä enää. Koirajärjestöjen lobbauksen seurauksena, sama järjestö sai muutettua jopa kevyenliikenteen kävelysäännöt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3607
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2647
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2418
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      92
      2363
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      262
      2205
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      45
      1943
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1769
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1501
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1418
    Aihe