Varpaiden puutuminen

kmmm

Olen aloitellut tänä keväänä hölkkälenkit monen vuoden tauon jälkeen ja alussa lenkit sujuivat ihan hyvin lukuunottamatta että polvissa ja nilkoissa jonkin verran tuntemuksia. Muutaman juoksukerran jälkeen alkoivat varpaat puutumaan ja tikustelemaan n. 6 km:n juoksun jälkeen. Ei mitenkään pahasti, lenkki jatkui siitä huolimatta.

Mistähän voisi johtua ?

4

895

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • runner32

      Todennäköisesti sulla on nauhat liian tiukalla, täten verenkierto estyy jalkaterässä. Kokeile jättää nauhat löysemmälle tai muuttaa nauhoitusta siten että nauhoituksen paine jalkapöydän yläosassa pienenee.

      • pienestä kiinni

        pienestä on kiinni. Naruja ei tarvitse kiristää kuin aavistuksen liikaa ja varpaat (etenkin isovarvas ja kaksi seuraavaa) alkavat puutua jo muutaman kilometrin juoksun jälkeen.

        Syynä nimenomaan se että naruja on kiristetty liikaa jalkapöydän kaarevimmalta kohtaa.

        Itse olen huomannut että narut pitäisi jättää alhaalta suorastaan löysäksi jotta ilmiötä ei esiintyisi. Tai ainakin päinvastoin tuo toimii: jos aloitan narujen kiristämisen niin että kiristän alimmasta lenkistä asti kunnolla, estyy verenkierto vaikka ylempää jättäisi vähän löysemmäksikin.


      • runner32
        pienestä kiinni kirjoitti:

        pienestä on kiinni. Naruja ei tarvitse kiristää kuin aavistuksen liikaa ja varpaat (etenkin isovarvas ja kaksi seuraavaa) alkavat puutua jo muutaman kilometrin juoksun jälkeen.

        Syynä nimenomaan se että naruja on kiristetty liikaa jalkapöydän kaarevimmalta kohtaa.

        Itse olen huomannut että narut pitäisi jättää alhaalta suorastaan löysäksi jotta ilmiötä ei esiintyisi. Tai ainakin päinvastoin tuo toimii: jos aloitan narujen kiristämisen niin että kiristän alimmasta lenkistä asti kunnolla, estyy verenkierto vaikka ylempää jättäisi vähän löysemmäksikin.

        Itse olen tottunut juoksemaan suht reilun kokoisella kengällä, eli tilaa jalalle on reilusti kengässä. Niimpä itse en ole törmännyt siihen että alaosan nauhoitus aiheuttaisi ongelmia, se kun minun tapauksessa jää luonnollisestikin löysemmälle kengän reiluudesta johtuen vaikka sen kiristääkin. Jalkapöydän yläosan nauhoitus sitävastoin turruttaa jalan liiaksi kiristettynä tosi helposti. Joten pari ylintä reikää löysemmälle niin ok, tai sitten jättää ylimmän reiän alapuolelta 1-2 reikää kokonaan ilman nauhoja, tai ylin reikä ilman nauhoja. Kokeilemalla selviää mikä parasta.


    • mutta tulee

      vasta lenkin jälkeen.
      On tutkittu ja liittyy johonkin hermovaurioon jalassa. Akilles räjähti 1999 ja sitä korjasi joku tumpelo niin, että saattoi panna joitakin piuhoja poikki.
      Nytkin kantapää kipeytyy juostessa, vaivaa seuraavan päivän,mutta juoksemaan pystyn. Tänään 20km.
      Huomenna menen magneettiin ja katsovat mikä siellä on pielessä ja voiko koivesta saada oireettoman.
      Lääkärit tietenkin väittivät, että hermot ovat vaurioituneet liian juoksemisen vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      262
      16720
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5387
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2548
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2019
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1751
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      978
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      944
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      850
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      848
    Aihe